Leonard Cohen je leta 2016 umrl manj kot tri mesece in pol po smrti svoje muze, Marianne Ihlen, Norvežanke, ki jo je spoznal in živel z njo na grškem otoku Hidra, kjer sta preživela nekaj sanjskih let. Spoznala sta se med bivanjem v boemski skupnosti umetnikov, sicer pa je bil to čas drog, svobodne ljubezni, odprtih razmerij, čas, ko je Cohen skušal uspeti kot pisatelj, a je šele nato po nagovarjanju Judy Collins posnel pesem Suzanne in druge, počasi pa premagal tudi strah pred nastopanjem. A ko je doživel huronski odziv, je bil "pečen" in je naredil preklop v pevsko kariero enega najboljših kantavtorjev vseh časov.
Režiser Nick Broomfield je v film vpletel tudi svoje izkušnje, ki jih je doživel s Cohenom in Marianne. Ta je dejala, da se je zavedala, da se bosta morala soočiti s svojimi težavami, hkrati pa je bila edina, ki se je do Leonarda obnašala povsem običajno in ni bila nad njim "preveč navdušena" kot večina oboževalk, ki so ga obkrožale.
"Hotela sem ga zakleniti v škatlico in izgubiti ključ. Raje bi bila eno noč z njim kot vse življenje s kom drugim," so bile njene besede, čeprav je dobro vedela, da nikoli ni bila edina ženska v njegovem življenju in da je bilo ob vsem skupaj prisotno tudi veliko trpljenja in hrepenenja. Cohen ni želel imeti otrok, zato je morala za splave poskrbeti sama. Ali je bila njuna ljubezenska zgodba tragedija ali ne, je težko soditi, a Cohen je svoji Marianne poslal srčno sporočilo, ko je bila na smrti postelji, da "bo večno njen in da se ji zahvaljuje za vse lepo v življenju".
"Bil sem obseden s tem, da pridobim naklonjenost žensk na določeni točki svojega življenje, kar je vodilo v skoraj obsesijo, hkrati pa sem doživel veliko zanimivega. Veliko sem se naučil o sebi in drugih ljudeh. Bilo je kot v seksi filmih, a vsi vemo, da seksi filmi niso romantični. Imel sem srečo, to so bila šestdeseta, moji spolni apetiti so bili v sozvočju s fenomenom tistega časa," v filmu iskreno prizna Cohen. "Ves čas je moral imeti ženske. Potoval je po svetu, poznal kraje, od Pariza do Londona, imel veliko poznanstev. Vsi smo se imeli dobro, celo jaz," je v smehu povedal njegov turnejski menedžer Billy Donovan.
Cohen je kot velik feminist želel, da bi svet prevzele ženske, zelo rad je imel ženske, tako in drugače, rad jih je osvajal in jim nudil ugodje, da so se v njegovi bližini počutile dobro in zaželeno. A vseeno se jim z vso dušo ni mogel predati in bil posledično precej depresiven. Zanimivo bi bilo slišati, kaj bi si mislil o gibanju #MeToo in podobnih, a je umrl nekaj let pred tem.
A njegovo življenje bi bilo brez žensk izgubljeno, kar si lahko prizna še marsikateri predstavnik moškega spola. Cohen je predvsem po zaslugi žensk zgradil kariero in vrsto nepozabnih pesmi, ki bodo ostale za večnost. Če pa vas zanima, kakšen človek je bil za vsem tem, kakšna razmišljanja, vzponi in padci, potem si morate ogledati ta izvrstni dokumentarec režiserja, ki je do zdaj postregel že s filmi, kot so Biggie & Tupac, Kurt & Courtney in Whitney: Can I be me.
KOMENTARJI (6)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.