"Ko sem se prijavila za rezidenco, sem najprej dobila na voljo oktober in sem načrtovala projekt dokumentarnega filma s fotografom Jakom Vinškom o projektih, ki sem jih že prej delala v New Yorku. Dogovorila sem se z osebami in prostori, kjer sem delovala in razstavljala, vendar sem potem dobila rezidenco za julij in sem morala spremeniti načrt," je za STA povedala Sanja Grcić.
"Dogovorila sem se za pop-up razstavo tu v trgovini Sohung Designs v Sohu, ki se je pred 15 leti nahajala v Lower East Sidu in se poznamo že več let. Želela sem predstaviti kreacije, ki jih delam z umetnicami – slikarko Tino Dobrajc, multimedijsko umetnico in fotografinjo Tanjo Lažetič in slikarko Mojco Senegačnik. Z njimi sem naredila različne kolekcije, ki predstavljajo žensko umetnost na oblačilih," je dejala.
Pri pop-up razstavah gre za uporabo dela trgovine ali galerije za začasno razstavo ali prodajo. "Včasih sem imela tu celotne prostore za mesec dni, sedaj je v malce manjšem obsegu, ampak gre za to, da New York spomnim, da še obstajam."
Sanja Grcić je doslej desetkrat razstavljala v New Yorku, v času pandemije pa je v Sloveniji skupaj z drugimi oblikovalkami predvsem šivala zaščitne maske za klinični center, domove za ostarele, gledališče in druge. "New York se je po pandemiji popolnoma spremenil. Prepočasi se prebuja v primerjavi z Evropo. Trgovine se zapirajo ob šestih, bari ob desetih, veliko objektov in predelov je propadlo, življenje se umika z ulice, predeli se spreminjajo v spalna naselja," je opisala.
Kljub temu se namerava v New York vrniti in med drugim izpeljati načrtovani projekt dokumentarnega filma z Vinškom. Povedala je še, da so ji ponudili sodelovanje v dveh trgovinah višjega cenovnega razreda v Sohu, kar prav tako namerava izpeljati.
KOMENTARJI (5)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.