New York Times velja za enega najbolj uglednih ameriških časopisov, da o tebi pripravijo članek, pa je še posebej velika čast, ki je nedavno doletela Ano Roš. Ena najboljših kuharskih mojstric je po besedah časopisa zaslužna za to, da je Slovenijo, majhno državo v srednji Evropi, postavila na svetovni zemljevid kot kulinarično vročo točko. "Takšni članki niso dobri le za prepoznavnost mene in hiše Franko, ampak za prepoznavnost celotne Slovenije in tudi širše regije," je povedala Ana, več pa je zaupala v spodnjem videu.
"Svet vrhunskih jedi je še vedno klub moških: približno 6 odstotkov restavracij z Michelinovimi zvezdicami vodijo ženske," so o tem, da je naša kuharska mojstrica z odločitvijo, da se posveti ustvarjanju v kulinariki, stopila v pretežno moški svet, zapisali v časopisu. A Ane to ni ustavilo in kljub temu, da ni nikoli hodila ne v kuharsko šolo, niti njene sanje nikoli niso bile povezane s kulinariko, vztrajala v tem poklicu. Večkrat je že priznala, da je bila zaradi spola veliko bolj pod drobnogledom kot njeni moški kolegi, mnogi so bili nad kakovostjo njene hrane celo presenečeni.
Kljub njenemu današnjemu uspehu pa ni bilo vedno tako. "Prijatelji so nekoč pobegnili od nje, danes pa je ena najboljših na svetu," so zapisali v NYT, Ana pa je za naš portal razložila, da v resnici ni bilo tako grozno. "To je bila zgodba iz študentskih let, ko smo si morali s cimri sami kuhati. Ker sem bila do takrat vrhunska športnica, nisem imela nikoli časa kuhati z mamo ali nono, zato nisem imela osnovnega kuharskega znanja. Danes se mi sošolci smejijo, da ko sem prišla na vrsto za kuhanje, so se mojemu obroku raje izognili. Ampak sem prepričana, da sem pašto s paradižnikom vedno znala dobro pripraviti," je smeje priznala.
Ko je po naključju vstopila v kuharski svet, se je sprava izobraževala na raznih konferencah in cele dneve kuhala, da se je naučila tehnik in spoznala kombinacije okusov. "Kuhala sem od jutra do večera, ponoči pa sem prebirala knjige in poskušala razumeti, kaj je šlo narobe," so njene besede povzeli v NYT. S takratnim možem je pogosto obiskovala restavracije po vsem svetu in iskala navdih. 20 let pozneje se Ana lahko pohvali z različnimi mednarodnimi priznanji, nazivom najboljše kuharice leta 2017, njeno restavracijo pa najdemo med 50 najboljšimi restavracijami na svetu.
Ugledni ameriški časopis se je v zgodbo o uspehu slovenske mojstrice, ki je v svet kulinarike stopila kot 30-letna nosečnica, zelo natančno poglobil. Članek je skupek tako Aninih uspehov kot tudi neuspehov, obenem pa je zajet celoten njen življenjepis. Kljub temu, da se o njej piše in govori praktično po vsem svetu, pa Roševa ne spi na lovorikah. Poleg Hiše Franko, ki se nahaja v dolini reke Soče in je nagrajena z dvema Michelinovima zvezdicama, je lani v Ljubljani odprla Pekarno Ana, februarja pa še pop-up bistro Ana in Slon. Prvo stalno lokacijo bistroja bo v Ljubljani odprla to jesen.
KOMENTARJI (53)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.