Opozorilni streli so vojaške opazovalce Organizacije za varnost in sodelovanje v Evropi (Ovse) danes odvrnili od vstopa na ukrajinski polotok Krim, so sporočili s sedeža Ovseja na Dunaju. Neuradno je bilo slišati tri strele.
Streli so odjeknili, ko se je konvoj opazovalcev približal kontrolni točki na severu Krima, ki je pod nadzorom proruskih sil, vendar streli niso bili usmerjeni proti opazovalcem. Po navedbah tiskovne predstavnice Ovseja Cathie Burton ni bil v incidentu ranjen nihče.
Približno 50 vojaških opazovalcev iz 28 držav članic Ovseja se je po streljanju obrnilo in odpravilo proti svoji bazi v mestu Herson, o naslednjih korakih bodo še razmislili.
"Krim je ukrajinski"
Medtem pa Ukrajina teden dni pred načrtovanim referendumom na Krimu o priključitvi Rusiji stopnjuje svoje ozemeljske zahteve po tem polotoku. "Krim je bil, je in bo ukrajinski," je danes zatrdil ukrajinski zunanji minister Andrej Dešicja.
Dešicja je prav tako od lokalnih oblasti na Krimu zahteval, naj ne blokirajo dostopa mednarodnih opazovalcev, poleg tega je Rusijo pozval, naj pristane na oblikovanje kontaktne skupino za dialog med Ukrajino in Rusijo.
Ukrajinski začasni predsednik Oleksander Turčinov je sicer na ustavnem sodišču vložil zahtevo po presoji, ali je referendum o odcepitvi Krima od Ukrajine in priključitvi Rusiji v skladu z zakoni.
A Moskvi naklonjen premier Kima Sergej Aksjonov očitno ni pripravljen na kompromis. "Nihče ne more preprečiti referenduma," je dejal po poročanju ruskih medijev.
Odprti za dialog?
"Odprti smo za iskren, enakovreden in objektiven dialog z našimi tujimi partnerji, da pomagamo celotni Ukrajini najti izhod iz trenutne krize," je medtem povedal ruski zunanji minister Sergej Lavrov.
Pravi pa, da je treba ob tem preiskati tudi smrtonosne ostrostrelske napade v Kijevu. V javnost je namreč prišel zvočni posnetek telefonskega pogovora estonskega zunanjega ministra Urmasa Paeta in visoke zunanjepolitične predstavnice EU Catherine Ashton, v katerem je Paet Ashtonovo seznanil z navedbami, da bi za ostrostrelci lahko stali ukrajinski prozahodni voditelji.
"Najnovejših informacij o ostrostrelskih napadih ni več moč prikrivati. Zato predlagamo, da Organizacija za varnost in sodelovanje v Evropi (Ovse) izvede objektivno preiskavo napadov, da ugodimo pravici," je dejal Lavrov.
"Bilo je preveč laži in ta laž se je predolgo zlorabljala, da se evropsko javno mnenje preusmeri v napačno smer in v nasprotju z objektivnimi dejstvi," je bil oster Lavrov.
Zahodne države so za smrtne žrtve ostrostrelcev okrivile posebne policijske enote odstavljenega predsednika Viktorja Janukoviča. Rusija pa pogovor med Ashtonovo in Paetom jemlje kot dokaz, da je nova ukrajinska vlada sestavljena iz nevarnih skrajnežev.
Medtem se je o tem vprašanju izreklo tudi novo začasno ukrajinsko vodstvo, ki želi, da bi smrtonosne ostrostrelske napade preiskal parlamentarni odbor, ki bi ga sestavljali poslanci vseh strank. Odbor bi tako zaslišal med drugim mednarodne strokovnjake, zdravnike in priče napadov, so sporočili iz ukrajinskih varnostnih sil.
KOMENTARJI (194)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.