
Kljub napovedim, da se bo notranji minister Gregor Virant že prihodnji teden začel usklajevati s sindikalisti javnega sektorja glede izplačila tretje četrtine odprave plačnih nesorazmerij za nazaj, se bodo za skupno mizo usedli predvidoma po 6. oktobru. Vladna stran namreč najprej želi pripraviti rešitve za to obveznost, je pojasnil Virant.
Sodba vrhovnega sodišča, da mora vlada državnim uradnikom izplačati tretjo četrtino odprave plačnih nesorazmerij za obdobje od 1. oktobra 2010 do 31. maja 2012, je ta teden znova razdelila vlado in sindikate.
Virant je namreč napovedal, da bodo poračun izplačali vsem javnim uslužbencem in ne le članom sindikata državnih organov, ki so uspeli pravico dobiti po sodni poti. To bo državo stalo okrog 170 milijonov evrov oziroma nekoliko manj, saj so nekatere občine sledile že sodbi višjega sodišča in izplačale poračun.
Sindikalno stran pa je razburila ministrova ocena, da bodo denar za to obveznost lahko dobili le z znižanjem plač javnih uslužbencev.
Predlog sprememb proračuna za prihodnje leto, ki ga bo vlada sprejemala v ponedeljek, tega izplačila ne upošteva, saj so v vladi vseskozi računali na drugačno odločitev vrhovnega sodišča. Vladna stran, vključno s premierko Alenko Bratušek, upa, da se tudi sindikati zavedajo resnosti razmer. Država namreč ta trenutek tega denarja nima oziroma ne more priti do njega drugače kot z linearnim znižanjem plač, je še dejal minister.
Čeprav je vlada sindikalistom z maja sklenjenim dogovorom obljubila, da dodatnih posegov v plače javnih uslužbencev do konca prihodnjega leta ne bo, to dejstvo pa je še do petka dopoldne poudarjala tudi Bratuškova, so zdaj razmere očitno drugačne. Virant je že med takratnimi pogajanji in ob podpisu dogovora večkrat dejal, da v primeru "drastičnih sprememb okoliščin" zgolj ta dogovor verjetno ne bi vzdržal.

Usklajevanje o interventnem zakonu
Koalicija pa se bo prihodnji teden znova usklajevala o interventnem zakonu. Minister za zdravje Tomaž Gantar želi najti kompromis z DL, kjer pa bodo vztrajali, naj se plačilo prispevka za samostojne podjetnike veže na njihov dobiček. Bratuškova je medtem prepričana, da se bodo dogovorili že do torka in bo vlada zakon sprejela v četrtek.
Ta teden je kazalo, da so se koalicijski partnerji vendarle uskladili, saj bi vlada zakon morala obravnavati v četrtek, a na predlog ministra Gantarja so ga umaknili z dnevnega reda. Tako bodo do prihodnjega četrtka znova poskusili z iskanjem kompromisa, a Gantar opozarja, da je tedaj skrajni rok, saj je zakon neizogiben. Ne ve sicer, ali se bodo uspeli dogovoriti z DL, a "velja poskusiti", je dejal v četrtek.
Pri finančnem načrtu za prihodnje leto bi sicer zdravstvena zavarovalnica - glede na to, da se ne sme zadolževati in imeti primanjkljaja - izvajalcem vnovič zniževala cene zdravstvenih storitev. Izvajalci pa tega preprosto ne morejo več zdržati, je dejal Gantar, ki prihaja iz vrst DeSUS.
Medtem ko zakon poleg DeSUS podpirata tudi SD in načeloma PS, pa se je za DL zapletlo pri višini prispevne stopnje za samostojne podjetnike, ki naj bi se po trenutnem predlogu zvišala s 105 na 133 evrov za tiste, ki si izplačujejo minimalno plačo. Po Gantarjevem mnenju DL nasprotuje zakonu zlasti zaradi "napačne predstave, da je možno z racionalizacijo in preganjanjem korupcije rešiti finančne težave v zdravstvu".
KOMENTARJI (102)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.