Po višjem davku na komunalne in frizerske storitve bi vlada polnila proračun tudi z višjo obdavčitvijo finančnih storitev. Vlada torej predlaga nov davek na dodatno vrednost na finančne provizije v višini 6,5 odstotka. To pomeni, da bi več plačevali za dvigovanje denarja na bankomatih, za plačevanje položnic in nakazovanje denarja. Če bi država to breme prevalila na banke in pošto, bodo te za nove stroške obremenile potrošnika. Vlada bi s tem na leto dobila v proračun 35 milijonov evrov.
Pri plačevanju položnic, nakazovanju denarja in dvigovanju z bankomata smo doslej ponekod plačevali provizijo, davka na provizijo pa ne. Zdaj vlada predlaga, da bo država obdavčila tudi to, torej provizijo v višini 6,5 odstotka. S tem bo sicer obdavčila finančne institucije, te pa bodo to razliko najverjetneje zaračunale ljudem, pravijo na Zvezi potrošnikov. "Naše izkušnje kažejo, da je to področje, kjer ponudniki stroške prevalijo na potrošnike, in prepričani smo, da tudi tokrat ne bo drugače," pravi Breda Kutin z Zveze potrošnikov Slovenije.
Banke predloga ne komentirajo
V kolikšni meri bo to res padlo na pleča ljudi, banke še molčijo. V NLB predloga ne komentirajo, iz Abanke so sporočili, da je predlog še v preučevanju, iz SKB pa, naj se obrnemo na Združenje bank Slovenije. Slednji so odgovorili, da so odločno proti uvedbi kakršnega koli dodatnega davčnega bremena, ki bi ga nosile banke v zaostrenih razmerah. Obenem pa svarijo, da bi lahko davek prenesli na potrošnike.
Poglejmo konkreten primer
NLB: plačilo položnice: za zneske do 50.000 EUR: 1,80 evra. Če bi 6,5 odstotka povsem prevalili na potrošnika, bi plačali še dodatnih 12 centov. Pri kliku bi plačali še dodatna dva centa.
Na pošti bi za položnico do vrednosti 98 evrov plačali še dodatnih šest centov.
'Kaj bo s tistimi, ki so že sedaj najbolj prizadeti?'
Zneski sicer niso veliki, a ker imamo na mesec več položnic, se to pri končnem znesku pozna. "Celo socialne transferje se ne da dobiti drugače kot na bančni račun. Zato nas skrbi, kaj bo s tistimi, ki so že sedaj najbolj prizadeti," pravi Kutinova.
Nekdanja direktorica direktorata za proračun, zdaj poslanka Pozitivne Slovenije Alenka Bratušek pravi: "To bo udarilo vse."
"Bolj bodo obremenjeni so tisti z nizkim dohodkom, pri splošni stopnji pa bi bili bolj obremenjeni tisti, ki bolj zapravljajo," dodaja Bratuškova
Če bo zakon sprejet, bodo davek začeli obračunavati od sredine aprila. Vlada želi z njim zagotoviti enakomernejšo obdavčitev finančne sektorja v primerjavi z drugimi gospodarskimi sektorji.
KOMENTARJI (746)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.