Predsedniki koalicijskih strank PS, SD, DL in DeSUS so podpisali dogovor o sodelovanju v vladi za obdobje 2014-2015. Podpisnice koalicijskega dogovora so se po besedah predsednice vlade Alenke Bratušek med drugim zavezale, da bo vlada krepila gospodarski razvoj in socialno državo.
Kot je Bratuškova pojasnila ob podpisu koalicijskega dogovora, si bo vlada za ta cilj prizadevala tako, da ne bo posegala v minimalno plačo, razen če se o tem ne bo drugače dogovorila s socialnimi partnerji. Prav tako Bratuškova zagotavlja, da bo vlada pokojnine in regres za upokojence ohranjala na dosedanji ravni. Vlada tudi ne bo zviševala ali uvajala novih davkov in dajatev, razen če se o tem ne bo dogovorila s socialnimi partnerji.
Po besedah premierke je po enem letu vladanja koalicije "Slovenija boljša država, kot je bila pred enim letom, in da so njeni temelji bolj zdravi". "Naš pogled je usmerjen v rast in prihodnost in ne v arhive preteklosti," je poudarila Bratuškova.
Med dosedanjimi uspehi koalicije je naštela normalizacijo političnih razmer, nadaljevanje s konsolidacijo javnih financ, opravljeno delo na področju sanacije bančnega sistema in sprejem proračunov za prihodnji dve leti. Izpostavila je tudi opravljeno delo na področju mladinske politike in zaposlovanja mladih ter boja proti gospodarskemu kriminalu, korupciji, sivi ekonomiji in delu na črno.
Vse našteto je po besedah Bratuškove v Slovenijo prineslo določen preobrat. "To ni konec neke poti, temveč šele njen začetek," je poudarila. Med prihodnjimi prednostnimi nalogami je izpostavila zagon gospodarstva. Med ključnimi konkretnimi nalogami po besedah Bratuškove ostaja učinkovito upravljanje Družbe za upravljanje terjatev bank (DUTB) v smeri prestrukturiranja in razdolževanja gospodarstva. Če bo potrebno, bodo po njenih napovedih za to nalogo uvedli tudi spremembe pri upravljanju DUTB. Bratuškova hkrati napoveduje reformo javnega zdravstva v smeri solidarnosti in dostopnosti.
Koalicijski partnerji ob podpisu sporazuma zadovoljni
Koalicijski partnerji so po podpisu sporazuma sodelovanja do konca mandata izpostavili zadovoljstvo, da so kljub razlikam dorekli prioritete, ob čemer poudarjajo pomen politične stabilnosti. A zlasti v DL in DeSUS svarijo, da jih čakajo še pomembne odločitve in reforme. V DL so zaskrbljeni, ker iz sporazuma ne veje dovolj reformnega zagona.
"Če se ne bomo resno lotili reform in imeli še naprej toliko volje kot doslej za rešitev najnujnejših zadev, bomo kot država obviseli nekje med nebesi in peklom," je v izjavi po podpisu koalicijske pogodbe posvaril prvak DL Gregor Virant. Tako mora biti njihova usmeritev navzgor, je dodal.
Po mnenju prvaka SD Igorja Lukšiča je vlada v prvem delu mandata opravila veliko nalogo. Če pogledamo nazaj, po Lukšičevih besedah nihče ni verjel, da ji bo "uspelo preobrniti Slovenijo".Po mnenju prvaka DeSUS Karla Erjavca podpisana koalicijska pogodba pomeni pomemben signal zlasti Evropi in mednarodni javnosti, glede na to, da je ključna politična stabilnost. Po prepričanju Erjavca imajo s pogodbo dobro podlago, da koalicija ne glede na različne poglede lahko zaključi redni mandat.
Nova koalicijska - novo zadolževanje?
Vodja poslanske skupine SDS Jože Tanko meni, da je rdeča nit nove koalicijske pogodbe novo zadolževanje. Tanko je dejal, da v koalicijski pogodbi manjka vse tisto, pri čemer koalicija ni našla skupnega jezika. To so po njegovem ključne stvari, ki so povezane z nadaljnjimi potrebnimi koraki, ki bi jih morala vlada sprejemati za reševanje trenutnega položaja države.
Podpis pogodbe je sicer vse do konca ostal pod vprašajem zaradi zapletov pri popolnitvi vladne ekipe. Z odstopom Tine Komel s čela urada za Slovence v zamejstvu in po svetu pa so rešili še kadrovski zaplet. Predsedniki koalicijskih strank so se dogovorili, da gospodarski in zdravstveni resor prevzame PS, ki za ministra predlaga Metoda Dragonjo in Alenko Trop Skaza, stranki DeSUS pa namesto zdravstvenega resorja prepusti vodenje urada za Slovence v zamejstvu in po svetu. DeSUS za to mesto predlaga Gorazda Žmavca.
Podpora Trop Skazi
Generalni direktor Zavoda za zdravstveno zavarovanje Slovenije (ZZZS) Samo Fakin meni, da je kandidatka za zdravstveno ministrico Alenka Trop Skaza strokovno podkovana, delovna, brez dvoma inteligentna oseba. Ji pa čestita, "da je v tako zahtevnih časih pripravljena sprejeti tako zahtevno ministrstvo".
V zdravniški zbornici pravijo, da zaupajo izbiri premierke, da za vodenje zdravstvenega resorja predlaga Alenko Trop Skaza. Opozarjajo pa, da bo prevzela morda najtežji resor v vladi. "Če bo izposlovala, da bodo stranke upoštevale tiste pogoje, ki jih bo ona postavila za uspešno ministrovanje, potem bo uspešna in ji bomo stali ob strani," je dejal predsednik Fidesa Konrad Kuštrin.
Dragonjo podpirajo v GZS in OZS
Gospodarstveniki pa so naklonjeni imenovanju Metoda Dragonje za ministra za gospodarstvo. V Gospodarski zbornici Slovenije (GZS) menijo, da bi lahko uveljavil drugačno ekonomsko politiko, v Združenju Manager verjamejo, da se bo zavzel za ukrepe za večjo konkurenčnost, v Obrtno-podjetniški zbornici Slovenije (OZS) pa si želijo več posluha za obrtnike.
V GZS od njega pričakujejo boljšo podporo države ključnim razvojnim projektom, denimo tistim, ki se sofinancirajo s subvencijami ali drugimi oblikami državnega ali evropskega financiranja.
"Dragonja se je v svoji karieri že dokazal kot uspešen menedžer, ima bogate izkušnje iz mednarodnega okolja in pozna ministrsko delo, zato verjamemo, da bo prispeval k bistveno večjemu razumevanju vzvodov, ki vplivajo na konkurenčnost," je dejala izvršna direktorica Združenja Maneger Sonja Šmuc.
Sindikati previdni
Predsednik Zveze svobodnih sindikatov Slovenije (ZSSS) Dušan Semolič kandidata za gospodarskega ministra ni želel komentirati. Pravi, da ga bodo sodili po dejanjih. V ZSSS si po Semoličevih besedah želijo, da bo novemu ministru uspelo pripomoči k znižanju brezposelnosti in ustvarjanju delovnih mest, pa tudi k ohranjanju obstoječih delovnih mest.
Predsednik Konfederacije sindikatov Pergam Slovenije Janez Posedi je medtem pojasnil, da od vsakega gospodarskega ministra pričakujejo, da pozna probleme in tegobe slovenskega gospodarstva. V Pergamu pričakujejo še, da bo novi minister pri prodaji premoženja državljanov tujim investitorjem in vlagateljem ob primerni ceni znal postaviti tudi prave pogoje za zaščito delavcev, "ki se prodajajo skupaj s podjetji, ki so jih ustvarili".
KOMENTARJI (1499)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.