"V Pipistrelu smo počaščeni, da je revija Wired zaznala naše dosežke na tem področju. Ostali bomo osredotočeni na pospeševanje energetske učinkovitosti v letalstvu,“ so v ajdovskem podjetju velikodušno sprejeli oceno priznane ameriške revije, ki je članek z naslovom Sedem velikih idej, ki lahko spremenijo svet, izpostavila na naslovnici februarske izdaje. Gre za eno vodilnih svetovnih revij za popularizacijo novih tehnologij, zato so v podjetju počaščeni ob omembi.
Avtorji članka so iskali ideje za spremembo sveta. Med idejami so bili tudi digitalni prikazovalniki v obliki kontaktnih leč ter ideja, da bi velike puščave spremenili v območja za pridobivanje obnovljivih virov energije. Na veliko zadovoljstvo strokovnjakov iz Ajdovščine pa so kot najboljšo izpostavili idejo, da bi tako kot avtomobili tudi letala postala električna.
Pri avtomobilih je mnogo novosti, s katerimi se zmanjšuje vpliv na okolje, smiselno pa bi bilo razmišljati o tem tudi pri letalih, so prepričani avtorji članka. Ocenjujejo, da se bo z gospodarskim in tehnološkim razvojem število poletov do leta 2031 podvojilo, čemur bodo sledili pritiski na letalstvo, da izboljšajo energijsko učinkovitost. Rešitev vidijo v izdelavi mnogo varčnejših in tišjih motorjev, pametnejših navigacijskih sistemov ter zamenjavo manjših motornih letal z električnimi. Na tem mestu strokovnjaki v članku kot izdelovalca prvega električnega štirisedežnega letala omenjajo slovensko podjetje Pipistrel. Pravijo, da na področju energijske učinkovitosti nima prave konkurence. "Vse te tehnologije skupaj ponujajo neverjetne možnosti, ki si jih pred desetimi leti ni bilo mogoče niti predstavljati,“ dodaja David Hinton, eden od vodij raziskav na področju aeronavtike pri Nasi.
Spomnimo, da je podjetje Pipistrel prvo na svetu razvilo električno dvosedo letalo taurus electro G2. Njihovo letalo pipistrel virus S-wing pa je nato leta 2007 zmagalo na natečaju Nase za osebno letalo prihodnosti. Tudi leto pozneje je zmagalo na Nasinem tekmovanju, Ivo Boscarol pa je za svoje delo dobil nagrado za prispevek k razvoju letalstva.
Leta 2011 je ajdovsko podjetje zmagalo na tekmovanju Nase za energijsko najbolj učinkovito letalo. Pogoj za zmago je bil, da letalo preleti 200 milj (322 kilometrov) v manj kot dveh urah in porabi manj kot galono goriva (3,8 litra) oziroma primerljivo preračunano porabo v elektriki na potnika. Zmago so si prislužili s prvim štirisedežnim električnim letalom na svetu taurus G4. Tako prvo- kot drugouvrščeni letali sta zastavljeni cilj presegli skoraj za polovico. Nagrada je znašala 1,35 milijona ameriških dolarjev oziroma, preračunano, ravno milijon evrov. Tedanji predsednik Republike Slovenije Danilo Türk je po velikem dosežku podjetje odlikoval z zlatim redom za zasluge RS.
KOMENTARJI (76)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.