Poslanci so potrdili ministrsko ekipo, ki jo je predlagala mandatarka Alenka Bratušek, in tako je Slovenija dobila enajsto vlado. Predsednik republike Borut Pahor je Bratuškovi v čestitki ob potrditvi ministrske ekipe v DZ zaželel uspešno delo vlade pod njenim vodstvom, so sporočili iz Urada predsednika republike.
Kot je zapisal, so vsi, ki imajo različne vloge pri vodenju in predstavljanju države, zavezani upravičenim pričakovanjem ljudi, da bodo ravnali v njihovo dobro. "Po letih globalne in globoke krize nihče ne pričakuje njene rešitve čez noč in v celoti. Vendar se potrpljenje ljudi zmanjšuje in le prepričljiva ravnanja političnih ter drugih javnih in državnih institucij bodo omogočila dovolj strpnosti in razumevanja za nujne spremembe," je opozoril.
Tako je Pahor ponudil roko za tvorno sodelovanje v korist države in državljanov. "Poleg vestnega izpolnjevanja mojih neposrednih pristojnosti sem vedno pripravljen prevzeti povezovalno vlogo glede strateških političnih vprašanj, ki zadevajo širše politično soglasje, kot sem to storil v februarju letos," je zapisal Pahor v čestitki. Sicer pa predsednik republike z veseljem pričakuje tudi pobude in predloge Bratuškove.
Dodal je še, da utegne biti tudi v okviru tvornega sodelovanja najbolj koristen, če mu bo uspelo s projektom Slovenija 2030 strniti razpoložljive intelektualne in druge narodove moči za osredotočenje na novo vizijo naše prihodnosti. "Leta krize dodatno dokazujejo, da je brez dolgoročne vizije ukrepanje vlad premalo osmišljeno," je še dodal.
Bratuškovi čestitala tudi Orban in Mussomeli
Novi predsednici vlade sta čestitala tudi madžarski premier Viktor Orban in ameriški veleposlanik v Sloveniji Joseph Mussomeli.
Orban je v pismu zagotovil pripravljenost na nadaljnje utrjevanje dobrih odnosov med državama v njuno korist in korist celotne regije. Izrazil je tudi upanje, da bosta državi nadaljevali sodelovanje na področju razvoja čezmejne infrastrukture, kot je bila zasnovana med njegovim lanskim obiskom v Sloveniji.
Mussomeli je čestital tudi celotni novi vladi, Bratuškovi pa še posebej kot prvi premierki v zgodovini Slovenije. Dodal je, da se ZDA veselijo enako pozitivnih in konstruktivnih odnosov z novo vlado, kot so jih imele s prejšnjimi. "Nova vlada je nastopila v resnično kitičnem času za Slovenijo, ko je treba takoj sprejeti težke odločitve, ki jih ni več moč odlagati". V tem smislu je Slovenija v podobni situaciji kot ameriška vlada, ki skuša odgovoriti na težke gospodarske probleme, je poudaril veleposlanik ter izpostavil nujnost nadaljevanja gospodarskih reform.
"Medtem ko je bil pod prejšnjo vlado narejen znaten napredek, je treba storiti še več, da bi se zagotovilo okrevanje in zaščitila prihodnost Slovenije," je poudaril. Menil je, da je treba v celoti uresničiti mehanizem slabe banke in holdinga, saj bi bila v nasprotnem primeru povzročena dodatna škoda slovenskemu gospodarstvu in ljudem.
Ključno je, da se nova vlada takoj loti iskanja konkretnih odgovorov na "vse resnejšo gospodarsko krizo", pa tudi, da pokaže "visoko stopnjo transparentnosti in odgovornosti, ki bo promovirala zaupanje pri ljudeh".
"Prepričani smo, da bosta nova predsednica vlade in njena vlada pozorno premislili, kako zagotoviti blaginjo Slovenije, in da bosta našli pogum in modrost, da na prvo mesto postavita interese države," je končal čestitko ameriški veleposlanik v Sloveniji.
KOMENTARJI (128)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.