Po podatkih Svetovne zdravstvene organizacije (WHO) ena od osmih oseb umre zaradi izpostavljenosti onesnaženosti zraka. Letno zaradi tega razloga umre do sedem milijonov ljudi.
Najnovejša ocena povezave med onesnaženostjo zraka in smrtnostjo podvaja številke iz prejšnjih analiz, kar pomeni, da je onesnaženost zraka največje okoljsko tveganje za zdravje ljudi.
Onesnaženost zraka pripomore k razvoju bolezni dihal, prav tako pa so pri WHO našli povezave s srčno-žilnimi boleznimi in rakom.
''Le nekaj tveganj ima večji vpliv na globalno zdravje kot onesnaženost zraka. Treba je vzpostaviti konkretne ukrepe, da bi očistili zrak, ki ga dihamo,'' je dejala Maria Neira iz WHO.
V študiji so ugotovili, da je 3,3 milijona smrti povezanih z onesnaženostjo zraka v notranjih prostorih, 2,6 milijona pa k onesnaženosti zunanjega zraka. V letu 2012, ko so zbirali podatke, je, kot ocenjuje WHO, 4,3 milijona smrtnih primerov povezanih s kurjavo na premog, les in biomaso. 3,7 milijona ljudi pa je umrlo zaradi onesnaženosti zunanjega zraka.
KOMENTARJI (5)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.