"Podgano na fotografiji je nekdo očitno uspešno pokončal. Kdo pa bo ostale, ki se bodo razmnožile? Bo Snaga prevzela odgovornost?“ je le še eden od prejetih negativnih odzivov ljudi na spremembe pri odvozu odpadkov, ki so v veljavi od začetka aprila. Kot smo poročali, je namreč ljubljanska Snaga predvsem na obrobju mesta zmanjšala pogostost odvoza smeti na enkrat na tri tedne. Slednje je ponekod povzročilo kopičenje smeti ob zabojnikih, najglasnejši pa so prebivalci Lavrice, Brezovice, Rudnika, Rožne doline, Tomačevega in Črnuč. Trdijo, da je odvoz enkrat na tri tedne premalo, na Snagi pa odgovarjajo, da bi z bolj vestnim ločevanjem zadevo hitro rešili.

Snaga: Tistim, ki dovolj ločujejo, takšen odvoz zadostuje!
Kot je danes pojasnil direktor podjetja Janko Kremžar, so morali tisti, ki ločujejo povprečno ali nadpovprečno, tudi sami že prej opaziti, da k njim smetarji prihajajo prepogosto in da so praznili na pol prazne smetnjake. ''Zdaj je odvoz nastavljen na povprečnega uporabnika, torej tistega, ki povprečno ločuje,'' pravi in oddaja, da slednjim trenutni odvoz zadostuje. Težave pa so se pojavile pri tistih, ki ne ločujejo dovolj. ''Gre predvsem za večstanovanjske zgradbe oziroma bloke. Za te smo pripravili rešitve,'' je nadaljeval. Najbolj preprosta je, da dodajo zabojnike. Če je kljub povprečnemu ločevanju odpadkov volumen premajhen, ga lahko povečajo, pravi. Druga rešitev je frekvenca odvozov. ''Na Lavrici že potekajo pogovori glede tega, občina Brezovica pa se je že odločila, da bo na vsem območju prešla s 3-tedenskega na 14-dnevni odvoz,'' je dejal. Kot pravi, sicer sami tega ne podpirajo, saj za uporabnike, ki bolj skrbno ločujejo, posledično višja cena ne bo poštena. Za občino Brezovica se bo tako v povprečju položnica povečala za 3,5 evra. ''Tukaj se je lokalna skupnost pač odločila za tak sistem, mi pa ga bomo uvedli 1. junija,'' so dejali. Na vprašanje, čemu smetarji niso odvažali odpadkov, ki so bili odloženi poleg smetnjakov, odgovarjajo, da ni popolnoma tako. ''Takrat, ko nastopijo viški, se smeti lahko odloži zraven zabojnika, a le v Snagino svetlozeleno vrečko. V ceno te vrečke so vključeni tudi vsi stroški odvoza,'' je pojasnil Kremžar.
Položnice bodo v povprečju dražje za en evro
Na očitke, da so se cene sicer prekomerno podražile, ponekod celo do štirikrat, odgovarja, da ni tako in da se bodo položnice v povprečju podražile za en evro. ''To pa ne pomeni, da bo pri vseh en evro. Nekateri bloki, ki bodo vztrajali na enotedenskem odvozu, bodo dobili višjo položnico od tistih v individualnih hišah s 3-tedenskim odvozom,'' je dejal. Obračun bo torej odvisen od velikosti zabojnika in pogostosti odvozov. Razpon povečanja cen za bloke bo od 0,50 do 8,50 evra, za hiše pa od minus 16 do plus 22 evrov. Kot pravi, je bil do zdaj povprečen strošek v blokih štiri evre na gospodinjstvo na mesec, po novem pa bi se ta povprečen znesek povečal na šest evrov.

Nekaterim se bo odvoz pocenil za do 16, pri drugih podražil za do 22 evrov
Pri hišah primestnih občin, kjer je tritedenski odvoz, bo povprečen znesek 11,50 evra, za hiše v mestni občini Ljubljana, ki so na tritedenskem odvozu bo povprečna cena 15 evrov, za hiše na tedenskem odvozu pa okoli 31 evrov. Razpon za individualne hiše pa se bo gibal od zmanjšanja za 16 evrov in do povečanja za 22 evrov. Tistim uporabnikom v hišah, ki so bili do zdaj na dvotedenskem ali tedenskem odvozu in ki se jim bo zdaj odvoz podaljšal na tritedenski odvoz, bi se znesek lahko celo znižal, je dejal Kramžar in dodal, da sicer še nobena položnica ni bila izdana.
Na vprašanje, zakaj se z manj pogostim odvozom ni zmanjšal tudi strošek, na Snagi odgovarjajo, da k povprečnemu uporabniku še vedno pridejo približno tolikokrat kot prej, le da enkrat odpeljejo embalažo, drugič biološke odpadke, tretjič pa preostanek. Število praznjenj navadnih črnih zabojnikov se je torej v Ljubljani zmanjšalo na račun uvedbe odvoza embalaže, papirja in bioloških odpadkov z zbirnega mesta, pravijo.
Ob plazu pritožb in vprašanj glede sprememb so sicer na Snagi okrepili center za pomoč strankam. Vse, ki imajo težave, pozivajo, naj jih pokličejo, da skupaj poiščejo rešitve.
V Ljubljani prišli na 50 odstotkov ločenih frakcij
Kremžar priznava, da s pogostostjo odvozov silijo uporabnike k ločevanju. K temu nas po njegovih besedah zavezuje direktiva EU, po kateri moramo do leta 2020 reciklirati 50 odstotkov komunalnih odpadkov. Na Snagi ocenjujejo, da bo za dosego tega treba ločeno zbrati približno 70 odstotkov ločenih frakcij. ''To, da smo v Ljubljani prišli že na 50 odstotkov ločenih frakcij, je uspeh,'' pravi Kremžar, a dodaja, da je potreben posluh ljudi.

Smetarji v zabojnikih za embalažo najdejo tudi sesalce in mešalnike
Ekipe na terenu še vedno opažajo, da se ljudem bodisi ne da ali pa ne znajo ločevati odpadkov. Kot je dejal voznik smetarskega tovornjaka Valentin More, se prepogosto kosovni odpadki še vedno nabirajo zraven ločenih. "Včasih človek dobesedno vidi celo kuhinjo in žimnice. Kartoni so neraztrgani, kar pomeni, da zasedejo ves zaboj, zraven kartona pa so v smetnjake nametane še vse druge embalaže. V zabojnikih za embalažo se znajdejo sesalci, mešalci in podobno, čeprav so to električne stvari, ki se morajo odlagati posebej,'' je ponazoril in dodal, da je bil ta ponedeljek neki zabojnik za embalažo do polovice poln gradbenega materiala. ''Pomislite, kako je težko takšen 300 kilogramov težak zaboj spraviti do tovornjaka,'' je dejal. Njegov sodelavec Marko Žibert je dodal, da tako ne bo šlo več naprej. ''S plastenk pokrovčke obvezno dol! Mi prevažamo zrak! Lahko je odvrženih le od pet do šest embalaž od pralnega praška in zaboj je poln,'' je opozoril.
Kot pravijo, so sicer za drugačno ravnanje z odpadki najbolj dovzetni otroci, zato ciljajo predvsem na vrtce in šole. Kljub temu poskušajo čim bolj ozavestiti tudi starejše, a kaj ko opažajo, da je brošura, ki jo gospodinjstva še vedno prejemajo po pošti, pogosto spregledana ali pa konča v smeteh. Potreben bi bil tudi inšpekcijski nadzor, pravijo. ''Imamo redne sestanke z inšpekcijskimi službami, ki pa zaradi majhnega števila inšpektorjev in širokega področja, ki ga pokrivajo, delajo po nekem svojem programu dela. Ko pride do izvedbe, gremo mi zraven in nudimo asistenco, ne moremo pa tega izvajati sami,'' so še pojasnili.
KOMENTARJI (102)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.