Vzhajajoča zvezda, ki so jo v srcu naše galaksije Rimska cesta odkrili ameriški astronomi, kroži okrog ogromne črne luknje na doslej najkrajši odkriti razdalji. Zvezda S0-102 obkroži črno luknjo vsakih 11,5 zemeljskih let, kar je veliko manj od 60 let, ki jih potrebuje večina zvezd okrog črne luknje.
To je šele druga odkrita zvezda s tako kratko zvezdno potjo okrog črne luknje. Zvezda S0-2 jo obkroži vsakih 16 let. Znanstveniki Univerze Kalifornija so prepričani, da jim bo odkritje pomagalo pri preverjanju splošne teorije relativnosti Alberta Einsteina in njegovih predvidevanj o tem, kako črne luknje izkrivljajo čas in prostor.
Andrea Ghez, vodilna ameriška raziskovalka črne luknje, trdi, da je odkritje bistveno za njihovo raziskovanje. "Ravno tango obeh zvezd bo razkril resnično geometrijo časa in prostora blizu črne luknje. Takšna merila ne moremo opraviti samo z eno zvezdo," je povedala Ghezova.
Tako kot Zemlja in drugi planeti imata obe zvezdi eliptični orbiti, kar pomeni, da se redno približujeta in oddaljujeta od črne luknje. Znanstveniki upajo, da bodo lahko odkrili dokaze o nihanjih v orbitah, ko se zvezdi približata črni luknji. S tem bi se namreč pokazalo, da na zvezdi vpliva ukrivljenost časa in prostora, tako kot je to predvideval Einstein.
Črne luknje, ki so ostanek umrle zvezde, imajo tako močno gravitacijsko silo, da ji ne more uiti niti svetloba. Lukenj se ne more videti neposredno, zato jih znanstveniki opazujejo preko njihovega vpliva na bližnja nebesna telesa.
KOMENTARJI (93)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.