21. julij je bil po podatkih evropske službe za podnebne spremembe Copernicus, ki vse od leta 1940 spremlja globalne vremenske vzorce, najbolj vroč dan v zgodovini.
Povprečna globalna temperatura zraka je namreč v nedeljo dosegla 17,09 stopinje Celzija oz. 0,01 stopinje Celzija več kot dobro leto pred tem, ko smo zabeležili zadnji neslavni rekord. 6. julija 2023 je namreč povprečna temperatura zraka znašala 17,08 stopinje Celzija.
A direktor programa Copernicus Carlo Buontempo je napovedal, da bi lahko že v začetku tega tedna zasenčili novi nedeljski rekord. Svet je namreč še vedno v primežu vročinskih valov. Lani so rekord podirali štiri zaporedne dni, od 3. do 6. julija.
Nedeljski rekord je bil torej le malenkost višji od lanskega, a Buontempo je ob tem izpostavil še eno dejstvo. Vsi meseci od junija 2023 se namreč, če jih primerjamo z ustreznimi meseci v preteklih letih, uvrščajo na seznam najbolj vročih mesecev od začetka meritev.
Nekateri znanstveniki ob tem menijo, da bi lahko letošnje leto podrlo še en lanski rekord ter postalo najtoplejše leto od začetka beleženja. Podnebne spremembe in vremenski pojav El Niño, ki se je zaključil aprila, so namreč močno dvignili letošnje temperature. "Zaradi porasta toplogrednih plinov v ozračju bomo v naslednjih nekaj mesecih, v naslednjih nekaj letih zagotovo videli nove rekorde," meni Buontempo.
Znanstveniki in okoljski protestniki že dolgo pozivajo svetovne voditelje in bogatejše države, naj postopno opustijo in prenehajo uporabljati fosilna goriva, da bi preprečili katastrofalne učinke podnebnih sprememb, vključno s povečanimi vročinskimi valovi.
KOMENTARJI (147)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.