Solarni teleskop Daniel K. Inouye s štiri metre širokim zrcalom je posnel najbližje in najbolj podrobne fotografije površja naše zvezde, Sonca. Premer Sonca je sicer približno 1,4 milijona kilometrov, od Zemlje pa je oddaljeno 149 milijonov kilometrov.
Celicam podobne strukture so velike približno kot ameriška zvezna država Teksas in so posledica vrtinčastega dogajanja, ko se vročina iz notranjosti seli na površje. Svetla središča so tam, kjer se vroča plazma dviga, v temnih pasovih pa potone.
Solarni teleskop je povsem nov objekt, nameščen na 3000 metrov visokem vulkanu Haleakala na havajskem otoku Maui. Znanstveniki ga bodo v prihodnje uporabljali za preučevanje delovanja Sonca. Dobiti želijo namreč več informacij o dinamičnem vedenju Sonca, s čimer bi lažje napovedali tako imenovano vesoljsko vreme. Izbruhi Sončevega vetra namreč v vesolje ponesejo nabite delce, ti pa lahko nato poškodujejo satelite, vplivajo na radijsko komunikacijo in električno omrežje ter škodujejo astronavtom.
"Na Zemlji lahko napovemo, kdaj bo deževalo, vesoljskega vremena pa ne moremo predvideti," je dejal Matt Mountain, predsednik Združenja univerz za raziskave v astronomiji.
"Naše napovedi zaostajajo za kopenskim vremenom za 50 let, če ne še več. Kar potrebujemo, je to, da dojamemo osnovno fiziko za vesoljskim vremenom, in to se začne na Soncu, kar bo proučeval solarni teleskop Inouye v naslednjih desetletjih."
KOMENTARJI (24)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.