Umetna inteligenca se že uči komunikacije z ljudmi, uporabe različnih jezikov, pa tudi govora in izražanja čustev. Ob dovoljšni količini podatkov pa zelo dobro posnema tudi resnične ljudi. Te sposobnosti je v svoj prid uporabila vplivnica Caryn Marjorie. S pomočjo podjetja VoicesAI je ustvarila avatarja po svoji podobi, komunikacijo s svojim 'digitalnim jazom' po imenu CarynAI pa za plačilo prodajala na spletu.
Glasovna klepetalna robotka CarynAI je navezala več kot 1000 romantičnih stikov z različnimi moškimi. Z njimi je klepetala o načrtih za prihodnost, se spogledovala in se celo pogovarjala o spolnosti. Minuta pogovora je moške stala en ameriški dolar (0,92 evra). Tehnologija naj bi bila kmalu a voljo za množično uporabo, poroča Telegraph.
Tudi pogovor z robotom čustveno vzburja
Še bolj presenetljiva pa je naslednja raziskava. Na katedri za medosebno komunikacijo na Univerzi v Arizoni so pred nekaj leti zbrali večje število ljudi in jim omogočili seksualno obarvan pogovor s chatbotom, torej tehnologijo. Ta seveda ni bil tako napreden kot CarynAI, a je bil sposoben dvosmerne komunikacije. Skupino prostovoljcev so razdelili v dve manjši – ena je vedela, da se pogovarja z umetno inteligenco, druga pa menila, da se pogovarja z živo osebo.
"Med pogovorom sva s kolegom opazovala in merila občutke, a očitne razlike v vzburjenosti, občutku ali čustvenem odzivu ni bilo," rezultate razlaga docent Joris Van Ouytsel. To pomeni, da se ljudje enako čustveno odzovemo na pogovor z robotom ali osebo. "Sogovornik ne vpliva bistveno na izkušnjo," dodaja Van Ouytsel. So pa udeleženci izrazili razočaranje nad umetno naravo sporočil robota, a naj bi se ta do danes že znatno izboljšala, še izpostavlja docent.
Razlog, da nas taka komunikacija ne odvrne, čeprav vemo, da se pogovarjamo z robotom, tiči v naši težji po 'počlovečenju' predmetov, pa razloge izpostavlja profesor filozofije v Bostonu Nir Eisikovits. "Človeške lastnosti pripisujemo avtomobilom , živalim, celo vremenu. Samo predstavljate si, kako močno bi se navezali na nečloveške predmete, ki se obnašajo kot ljudje," poudarja.
Milijonski dobički na račun 'umetnih punc'
Pričan je, da bo komercializacija produkta CarynAI ustvarila hitrorastoči in močno profitabilni trg. Samo poskusna različica je namreč v prvi fazi izpusta na trg ustvarila več kot 72.000 evrov. V primeru, da bi se na 'storitve' Caryn AI naročilo vsaj 20.000 uporabnikov, bi bil mesečni dobiček več kot pet milijonski.
Dobičkom nasproti pa stojijo stigmatizacija zveze z umetno inteligenco, opozarjata oba sogovornika. Obenem pa sta prepričana, da bosta pomisleka sčasoma izzvenela. "Podobno kot so bili spletni zmenki nekoč tabu, a so postali sprejeti ... morda bomo priča podobnemu."
Druga dilema je etična. Uporabniki, ki se bodo romantično zapletli s tehnologijo, bi si lahko ustvarili napačne predstave o partnerskih odnosih. Prav tako bi lahko velike korporacije začele izkoriščati osamljenost in z njo bogateti.
KOMENTARJI (31)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.