
Zvezna država Michigan je prejšnji petek sprejela zakon, s katerim podjetjem, kot sta Uber in Google, dovoljuje uporabo javnih cest za samovozeče avtomobile. "Poenostavili smo predpise, ki onemogočajo razvoj pametnih cest," je pojasnil guverner Rick Snyder. Kot je napovedal, bo michiganska policija skrbno nadzorovala vsa tovrstna vozila na cestah. Ob morebitni povzročitvi prometne nesreče pa bodo, kot so še zapisali v na novo sprejetem zakonu, avtomobilom brez voznikov nemudoma odvzeli vozniško dovoljenje. "To je tveganje, ki se ga splača prevzeti," je prepričan direktor michiganskega javnega prevoza Kirk Steudle.
S prodorom pametnih avtomobilov na tržišče moramo poskrbeti tudi za pametne ceste, poudarjajo ameriške oblasti. Tamkajšnji logistiki v prihodnjih letih načrtujejo izgradnjo več kot šest milijonov kilometrov pametnih cest in 250.000 pametnih križišč. Po podatkih, ki jih navaja The Wall Street Journal, bi takšne ceste preprečile 94 odstotkov vseh prometnih nesreč in vsako leto zgolj v ZDA rešile kar 35.000 življenj.

Poleg tega bi pametne ceste, na katerih ne bo semaforjev, občutno zmanjšale porabo goriva, saj bi vozila po njih peljala z enakomerno hitrostjo. Zaradi enake, računalniško nadzorovane varnostne razdalje med vozili, bi se občutno zmanjšale tudi gneče na cestah, čas vožnje od točke A do točke B pa bi se posledično skrajšal. Za zdaj imajo Američani le nekaj kilometrov takšnih cest, a novoizvoljeni predsednik Donald Trump obljublja, da bo v prihodnosti vložil veliko denarja v izgradnjo tovrstne infrastrukture.
Zvezna država Ohio je medtem že vložila dobrih 14 milijonov evrov za izgradnjo prvega pametnega avtocestenga odseka na svetu, ki bo potekal po štiripasovnici Route 33 na severozahodu Columbusa. Največja ovira, s katerero se srečujejo tamkajšnji logistiki, je, kako bodo pametni avtomobili različnih znamk komunicirali med seboj, saj zaenkrat ne obstaja poenoten pravilnik za izdelavo tovrstnih vozil.
Kaj pa Evropa? Temu trendu zaenkrat sledijo le Norvežani. Tamkajšnje ministrstvo za promet in komunikacije je namreč poslalo v presojo predlog zakona, ki ureja testiranje samovozečih vozil, s ciljem, da bi ga parlament sprejel že to pomlad.
KOMENTARJI (13)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.