Raketa H3 je prva raketa, ki jo je po treh desetletjih zasnovala Japonska. Predstavili so jo kot cenejšo alternativo SpaceXovemu Falconu 9 za izstrelitev komercialnih in vladnih satelitov v Zemljino orbito.
57-metrsko raketo, ki je imela na krovu tudi sistem ALOS-3, ki je sposoben zaznati izstrelitve severnokorejskih raket, so inženirji v vesolje nameravali poslati danes. Toda Japonska agencija za raziskovanje vesolja (Jaxa) je sporočila, da so inženirji kmalu po izstrelitvi morali raketi poslati ukaz za samouničenje, saj je imel motor v drugi fazi izstrelitve "zmanjšano hitrost".

Že februarja je Japonska prekinila izstrelitev, saj zaradi okvarjenih ojačevalnikov rakete slednja ni uspela zapustiti izstrelitvene ploščadi. "Za razliko od prejšnje odpovedi je šlo tokrat za popoln polom," je povedal Hirotaka Watanabe, profesor na Univerzi v Osaki. "To bo resno vplivalo na prihodnjo japonsko vesoljsko politiko, vesoljsko poslovanje in tehnološko konkurenčnost," je dodal.
Japonska ministrica za znanost Keiko Nagaoka pa je dejala, da bodo oblasti raziskale vzrok okvare motorja. Opravičila se je, ker "niso izpolnili pričakovanj javnosti", in razvoj dogodkov opisala kot "izjemno obžalovanja vreden".
Japonska je H3 predstavila kot uspešno komercialno alternativo raketi Falcon 9, ker je H3 deloval na cenejšem motorju s 3D-natisnjenimi deli. Če bi misija uspela, je Jaxa načrtovala izstrelitev rakete H3 približno šestkrat na leto v naslednjih dveh desetletjih.

Japonska sicer na področju vesolja poglablja sodelovanje z ZDA in se je zavezala, da bo na načrtovano lunarno vesoljsko postajo Gateway, ki jo Nasa namerava namestiti v lunino orbito, prevažala tovor. Tokijski širši vesoljski program pa vključuje tudi ponovno pošiljanje ljudi na Luno, vključno z japonskimi astronavti.
KOMENTARJI (14)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.