Nasina sonda Juno je na Zemljo že poslala prve fotografije Jupitra.
Gre za sploh prve fotografije severnega pola tega plinastega velikana, ki jih je sonda posnela ob prvem bližnjem mimoletu. S fotografij so razvidne nevihte in druge vremenske aktivnosti, ki jih še nikoli nismo videli na nobenem plinastem planetu našega osončja, so zapisali na spletni strani ameriške vesoljske agencije.
Juno je uspešno opravila prvega izmed 36 bližnjih mimoletov na svoji orbiti 27. avgusta. Takrat je bila le okoli 4200 kilometrov nad oblaki. Prenos šest megabajtov podatkov, zbranih v šesturnem preletu od Jupitrovega severnega do južnega pola je potekal dan in pol. Analize zbranih podatkov še potekajo, a nekatere zanimivosti, ki jih skriva planet, so bile vidne na prvi pogled.
Takega severnega pola Jupitra si niso niti predstavljali, je povedal vodja raziskav pri misiji Juno Scott Bolton in dodal, da je bil moder kot ostali deli planeta in da je tam izjemno veliko neviht. ''Nobenih obročev, ki smo jih vajeni, ni. To fotografijo bi komaj prepoznali kot fotografijo Jupitra. Videti je, kot da imajo oblaki sence, kar bi pomenilo, da so oblaki višje od ostalih značilnosti.'' Dodal je, da imajo k sreči načrtovanih še 35 mimoletov, ki bodo razkrili dodatne podrobnosti.
Juno pa ni imela le delujočega fotoaparata, ampak tudi ostale znanstvene instrumente, med njimi tudi instrument za infrardeče mapiranje (JIRAM), ki ga je Nasi prispevala italijanska vesoljska agencija. ''JIRAM sega pod kožo Jupitra in nam tako ponuja prve bližnje infrardeče posnetke. Razkriva topla in vroča območja na polih, ki jih do zdaj še nismo videli,'' je komentiral Alberto Adriani iz rimskega inštituta za astrofiziko. Dodal je, da so tako lahko prvič tudi uzrli severni sij na južnem polu.
Sonda pa je posnela tudi nenavadne zvoke, ki prihajajo s planeta. Radijski valovi iz Jupitra, ki so povezani z aurorami, so znani že iz 50. let prejšnjega stoletja, vendar jih nikoli še niso analizirali s posnetkov iz take bližine, so zapisali na spletni strani Nase. Zvoki so emisije energetskih delcev, ki povzročajo ogromne severne sije, ki obkrožajo severni pol. Te emisije so najmočnejše v našem Osončju. Zdaj skušajo ugotoviti, od kod izvirajo elektroni, ki jih povzročajo, je dejal raziskovalec Bill Kurth. Sonda Juno je Zemljo zapustila 5. avgusta 2011, do Jupitra je prispela 4. julija 2016.
KOMENTARJI (621)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.