Na Točki osveščanja o varni rabi interneta Safe.si, ki deluje v okviru Fakultete za družbene vede, so zaznali, da sta med otroki in najstniki zelo priljubljeni dve video igri, ki ju igrajo na mobilnih telefonih in tudi na računalnikih: Granny in Fortnite.
Ker se je nanje obrnilo več zaskrbljenih staršev in učiteljev, ki so iskali informacije o tveganjih pri igranju teh iger, so iz Safe.si sporočili, da igri predstavljata določena tveganja, ki bi jih starši morali poznati.
Grozljiva starka (Granny)
Granny (babica) je video igra na mobilnih telefonih, ki sodi med grozljivke. Cilj igre je pobegniti iz hiše, kjer igralčev lik zadržuje slepa starka z zelo dobrim sluhom. Za pobeg mora igralec najti vse potrebne ključe za odklepanje vhodnih vrat, pri tem pa ga starka ne sme ujeti. Igra z glasbo in zvočnimi učinki ustvarja napeto vzdušje, ki je značilno za grozljivke.
Značilnost igre je, da z zvočnimi učinki, glasbo in različnimi slikovnimi učinki povzroča napetost in neprijetne občutke. Škripanje poda, neprijetno govorjenje in različni nenaravni in neprijetni zvoki ... vse to vzbuja občutek grozljivosti in napetosti. Da je ta učinek še intenzivnejši, igra ob začetku priporoča uporabo slušalk, kar sicer nekoliko olajša samo igranje, vendar poveča občutek napetosti in tesnobe. Igra lahko igralca močno prestraši.
Poleg mračnega, grozljivega in napetega vzdušja, je v igri prisotno nasilje – ubijanje s kijem – in namigi na ljudožerstvo.
Tveganja: strah, nočne more in zasvojljivost
Glavno tveganje, ki ga igra predstavlja, je povzročanje strahu in s tem neprimerni psihološki vplivi. Predvsem mlajši uporabniki imajo lahko zaradi igre težave v smislu, da jih je strah teme, ponoči si ne upajo biti sami, med spanjem jih tlačijo more in podobno. Igra lahko pri posameznikih, ki imajo različne psihološke težave, stanje še poslabša.
Na Safe.si igranje igre mlajšim od 12 let močno odsvetujejo, prav tako ne priporočajo igranja v večernem času in pred spanjem. V primeru, da jih postane zaradi igre strah, se je treba z njimi pogovoriti o vsebini.
Igra igralca tudi zelo pritegne, zato nekateri težko prenehajo. Pomembno je, da jim omejimo čas igranja, da se zmanjša tveganje za prekomerno rabo ali morebitno zasvojenost. Največ dve uri na dan je več kot dovolj, opozarja Marko Puschner iz Safe.si.
Igra preživetja (Fortnite)
Fortnite je igra preživetja, kjer se do 100 igralcev bori med seboj, zadnji, ki ostane, pa je zmagovalec. Uporabniki lahko igrajo v skupinah in klepetajo med seboj, zaradi česar je močno priljubljena med otroki in najstniki. Igra omogoča popolno anonimnost, če igralec to želi, zato je treba biti pozoren tudi na tveganja, ki jih s tem prinaša.
Igralci začnejo na otoku, opremljeni s sekiro, in morajo najti še več orožja, hkrati pa se izogibati smrtonosni električni nevihti. Naloga je odstraniti nasprotnike, območje gibanja pa se manjša. Na zaslonu se redno prikazujejo posodobitve, ki podrobno opisujejo, kako je bil odstranjen kateri izmed igralcev. Igralci lahko izberejo ali bi radi igrali sami, v dvojicah ali v ekipi, kamor lahko dodajajo svoje prijatelje.
Tveganja: nasilje in zasvojljivost
Ker gre za igro, v kateri se igralci borijo proti nasprotnikom, vsebuje prizore blagega nasilja. Igro lahko igrajo otroci, saj ob ustvarjanju računa ni zahtevane minimalne starosti, vendar ni primerna za mlajše od 12 let. Igralci uporabljajo pištole, meče in granate za boj, prav tako lahko tudi porazijo nasprotnike z uporabo različnih pasti (npr. strupen plin), sliši se streljanje, eksplozije in zvoki, ki izražajo bolečino oziroma poškodbo lika.
Igra je zasnovana tako, da igralca močno pritegne, zato nekateri težko prenehajo z igranjem. Pomembno je, da omejimo čas igranja, da se zmanjša tveganje za prekomerno rabo ali morebitno zasvojenost. Prav tako je treba biti pozoren na nakupe znotraj igre, da ne pride do prekomernega zapravljanja denarja, še svetuje strokovnjak. Igra spodbuja igralce, da kupujejo predmete, kot so nova oblačila in oprema, ter na tak način nadgradijo svoj lik. Otrok mora imeti dovoljenje staršev za nakupe, sicer mu lahko ustvarjalci prepovejo dostop do igre.
Fortnite Battle Royale poleg igranja omogoča tudi klepet, dodajanje prijateljev oziroma drugih oseb, ter povezavo s Facebook ali Google računom. Zato je pomembno, da se starši z otrokom pogovorijo o tem, kakšen je spletni bonton, ter jih opozorijo na varno klepetanje. Privzeta nastavitev omogoča drugim uporabnikom na spletu, da lahko tudi otroka dodajajo kot prijatelja ter klepetajo z njim, pri čemer lahko ostanejo popolnoma anonimni. Na tak način so otroci in najstniki izpostavljeni morebitnemu spletnemu nadlegovanju in neprimernemu ali žaljivemu govoru.
Nastavitve zasebnosti
Prošnje za prijateljstvo so samodejno nastavljene na "Javno". Priporočljivo je, da to ročno spremenite v "Prijatelji" ali "Zasebno". Tako se izognete, da bi otrok klepetal z neznanci. Spomnite jih, da nikoli ne izdajajo svojih osebnih podatkov prek spleta ali omogočajo dostop do drugih spletnih mest, ki jih uporabljajo, kjer se lahko najdejo njihovi osebni podatki. V primeru nadlegovanja ali neprimernega govora lahko uporabniki odstranijo igralca iz seznama prijateljev ("Unfriend") ali ga blokirajo ("Block"). Prav tako ga lahko prijavijo, tako da kliknejo na njegovo ime in izberejo možnost "Report".
KOMENTARJI (21)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.