Nekdanji predsednik Milan Kučan je v spremstvu ljubljanskega župana Zorana Jankovića obiskal stojnico stranke Lipa na Fužinah in izrazil podporo poslanki Barbari Žgajner Tavš.
Kučan, ki je že dlje časa spremljal njene nastope v parlamentu, je prepričan, da bi si državni zbor, če bi v njem sedeli tako verodostojni in preudarni poslanci in poslanke, povrnil ugled. Slab ugled po njegovem kaže na to, da Slovenci izgubljajo zaupanje v inštitucije, ki predstavljajo državo. Osebno tudi podpira iniciativo Franceta Bučarja, Spomenke Hribar, Toneta Pavčka in Nika Toša, da je treba iti na volitve. Nekdanji predsednik je zatrdil, "da šteje vsak glas, da povemo, kakšno prihodnost Sloveniji želimo". Svoj glas je sicer oddal že danes, saj ga v nedeljo ne bo.
Janković pa je povedal, da je bila Žgajner Tavševa "v tem mandatu dobra poslanka in je zagovarjala prave vrednote." Dodal je, da podpira vse tiste, ki želijo Sloveniji dobro in so se s svojim delom v parlamentu izkazali. Lipo po njenih vrednotah vidi v levosredinski koaliciji.
Predsednik stranke Lipa Sašo Peče je povedal, da so njihovi cilji in vrednote drugačne od vrednot predsednika vlade Janeza Janše. "Mislim, da se bo levosredinska koalicija pridružila nam," je prepričan in pričakuje najmanj osem poslancev v parlamentu. Želi si, da bi ministrstvo za delo, družino in socialne zadeve prevzela Žgajner Tavševa, ki se je v preteklih letih izkazala kot ženska, ki pozna to področje. Sam pa bo ostal poslanec v parlamentu, še dodaja.
Lipa za človeku dostojno življenje
Sicer pa so kandidati stranke Lipa iz 5. volilne enote s sedežem v Celju na novinarski konferenci v Velenju opozorili, da vsaj 30 odstotkov državljanov in državljank prejema od 180 do 400 evrov pokojnine, kar ne zadošča za normalno življenje. Menijo, da bi morale biti plače precej višje glede na uspešnost slovenskih podjetij, to pa bi bilo možno doseči s prerazporeditvijo dobička. Zaradi premajhnih plač je prehrana v Sloveniji "na psu", posledica tega pa je večja obolevnost odraslih in otrok, so poudarili.
Strankin kandidat iz Šentjurja Dušan Škoberne je povedal, da bi moral Zavod za zdravstveno zavarovanje Slovenije poslovati s pozitivno ničlo oz. ves dobiček usmeriti nazaj v zdravstvo z namenom, da bi zmanjšali čakalne dobe in kupili bolj učinkovita zdravila. Prepričan je, da bi morala slovenska policija svoje delo usmeriti tja, kjer je to potrebno. Po njegovih besedah je namreč neuspešna pri preganjanju organiziranega kriminala, skrbi ga tudi, da preprodajalci droge prodajajo kar na dvoriščih srednjih in osnovnih šol.
Med omenjenimi kandidati so Dušan Škoberne, Bojan Lešer, Sonja Javornik, Sonja Oštir, Andreja Ilešič, Nataša Ikovič, Darko Oder, Andrej Gorenšek, Violeta Potočnik Krajnc, Vido Garbus in Dušan Kundrnovsky.
KOMENTARJI (41)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.