V uredništvu 24ur.com smo se odločili ponuditi ljudem možnost, da kandidatom, ki se potegujejo za glasove volivcev na predčasnih volitvah, postavijo svoje vprašanje. Študentko Laro smo srečali pred njeno fakulteto v Ljubljani. Stara je 18 let in je komaj stopila na pot univerzitetnega izobraževanja. A že zdaj jo skrbi, ali bo dobila redno zaposlitev po uspešno končanem študiju.
Lara zato kandidate sprašuje: "Glede na to, da imamo mladi po študiju, ko diplomiramo, zelo veliko krizo z iskanjem delovnih mest, me zanima, če se bo po izvolitvi nove vlade sploh kaj spremenilo glede tega? Ali bomo imeli mladi na voljo več delovnih mest, več rednih zaposlitev?"
Njeno vprašanje smo poslali strankam in jih prosili za odgovore. Spodaj si preberite, kaj so akterji na tokratnih volitvah odgovorili študentki Lari. Njihove odgovore objavljamo v celoti.

DeSUS odgovarja Lari
"V Volilnem programu DeSUS smo zapisali, da bomo diplomantom zagotovili pripravništvo. Uvedli bomo obvezno leto pripravništva in zato delodajalce oprostili dajatev. S tem povečujemo možnosti zaposlovanja mladih. Po drugi strani smo v gospodarskem delu programa predvideli vrsto spodbud za zagon gospodarstva in ustanavljanje malih in srednjih podjetij, ki bodo zagotovila nova delovna mesta. Mladim moramo zagotoviti redno zaposlitev in smo proti sedanji praksi zaposlovanja po pogodbah o delu."
Državljanska lista Gregorja Viranta odgovarja Lari
"Ena od potrebnih potez za spodbujanje zaposlovanja mladih, doma in v tujini izobraženih ljudi, je razbremenitev stroškov dela z uvedbo socialne kapice na socialne prispevke. Z omejevanjem socialnih prispevkov bi spodbudili zlasti zaposlovanje visoko izobraženih, pri katerih je obdavčitev glede na številne druge države EU, kjer se ti ljudje lahko prosto zaposlujejo, nesorazmerno visoka.
Prav tako bomo za spodbujanje zaposlovanja mladih olajšali prehod v prvo zaposlitev: z davčno razbremenitvijo prvega delovnega razmerja, ki bo zmanjšala razliko med ceno študentskega dela in ceno delovnega razmerja ob prvi zaposlitvi.
Osnova za spodbujanje zaposlovanja nasploh pa je ustvarjanje ugodnih pogojev za gospodarski razvoj in odpiranje novih delovnih mest. Odpraviti moramo administrativne ovire, debirokratizirati postopke in zmanjšati davčne obremenitve."
DSD (Demokratična stranka dela)
"Stranka DSD se zavzema za posodobitev visokega šolstva in za povezovanje pripravništva v gospodarstvu in javnem sektorju za vsakega študenta, zagovarjamo vseživljensko učenje in strokovno usposabljanje tako za brezposelne, iskalce prve zaposlitve kot za dolgotrajno brezposelne in invalide ... strokovno usposabljanje in izpopolnjevanje zagotavlja večjo zaposljivost, trudili pa se bomo tudi za povečanje kvote rednih zaposlitev iz naslova poklicev, ki prinašajo dodano vrednost dejavnostim."
Gibanje za Slovenijo odgovarja Lari
"Vlada Gibanja za Slovenijo (GzS) bo kot prioriteto postavila odpiranje novih delovnih mest in reševanje visoke stopnje brezposelnosti. Pokojninska reforma ni prioriteta naše vlade. Z njo je treba počakati in omogočiti zaposlitve čim več mladim, izobraženim ljudem."
LDS odgovarja Lari
"V LDS si bomo prizadevali, da se stanje na tem področju popravi. V ta namen imamo pripravljena dva dolgoročna in dva kratkoročna ukrepa:
- izdelava dolgoročnega načrta preusmerjanja trga iz industrijskega na informacijsko-storitvenega
- vzpostavitev ugodnega okolja in pogojev za zagon aktivnega uvajanja vseživljenjske karierne orientacije in individualnega načrtovanja v osnovne, srednje ter višje in visoke šole pri čemer morajo sodelovati šolske svetovalne službe, CIPS, ZRSZ
- vzpostavitev sistema priznavanja neformalnega izobraževanja, usposabljanja in delovnih izkušenj, ki se bo razvil ob sodelovanju z mladinskimi ter ostalimi nevladnimi organizacijami
- spodbujanje samozaposlovanja med mladimi, ki bo prilagojeno potrebam gospodarstva
Lista Zorana Jankovića – Pozitivna Slovenija odgovarja Lari
"Pozitivna Slovenija bo problemu novih delovnih mest namenila posebno pozornost. V času globoke krize ponujamo "new deal", politiko, katere namen je v prvi vrsti proizvesti več delovnih mest. To bomo storili z davčnimi spodbudami podjetjem, ki ustvarjajo nova delovna mesta, odpravo kreditnega krča in strateškimi naložbami.
Izobraževanje bomo povezali z gospodarstvom. Visoke strokovne šole bomo v sodelovanju z gospodarstvom povezali v regijska visokošolska središča. Hkrati je za prihodnje zaposlovanje mladih pomembna ohranitev brezplačnega študija in štipendiranja, ki mora zagotoviti dostopnost do znanja ne glede na socialni položaj ali okolje."
NSi odgovarja Lari
"V Novi Sloveniji se zavedamo, da je zaposlenost dobrina za vse starostne kategorije, kljub temu pa si še posebej prizadevamo, da bi do prve zaposlitve čim prej prišli zlasti mladi. Njihova čimprejšnja zaposlitev je pomembna tudi z vidika javnih financ, tukaj mislimo predvsem na vzdržnost zdravstvene in pokojninske blagajne. Delodajalcem se mora splačati zaposliti mlade, zato bomo za zaposlovanje mladih uvedli posebne davčne olajšave za delodajalce. Za čimprejšnjo prvo zaposlitev mladih se nam zdi pomembno tudi povezovanje delodajalcev z dijaki in študenti že v času izobraževanja, tudi s podporo zavoda za zaposlovanje. Hitra vključitev mladih že med izobraževanjem in po zaključku šolanja na trg dela je pomembna ne le z vidika javnih financ, ampak tudi zaradi svežega znanja in novih idej, kar nenazadnje omogoča hitrejši razvoj gospodarstva in s tem odpiranje novih delovnih mest. Seveda pa so prvi predpogoj za delovna mesta in s tem tudi delovna mesta za mlade urejene gospodarske razmere, zato smo v NSi pripravili pet ključnih ukrepov: uravnotežitev proračuna, znižanje davkov, odprava plačilne nediscipline, racionalizacija državne uprave in večje infrastrukturne investicije."
SD odgovarja Lari
"Socialni demokrati se zavedamo težavnega položaja mladih, še posebej tistih profilov, po katerih ni povpraševanja na trgu dela. Nova delovna mesta lahko ustvarja predvsem uspešnejše gospodarstvo, ki omogoča tudi povečevanje zaposlitev v javnem sektorju. Čeprav je vloga države omejena, bomo delovna mesta za mlade v prihodnje zagotavljali s povečanjem sredstev za javna dela, reformo študentskega dela ter z davčnimi olajšavami in subvencijami delodajalcem za iskalce prve zaposlitve. Za hitrejšo pridobitev dela mladih bomo razvili karierno svetovanje v šolah in na zavodu za zaposlovanje, okrepili bomo obstoječe in oblikovali nove politike zaposlovanja mladih, hkrati pa bomo razmislili o uvedbi obvezne prakse in volonterskega pripravništva kot povezave med procesom izobraževanja in zaposlitve."
SDS: Lari v imenu SDS odgovarja namestnica predsednice Odbora za delo, družino in socialne zadeve v Strokovnem svetu SDS Romana Tomc

"Brezposelnost med mladimi je večji problem, kot lahko sklepamo iz statističnih podatkov. Po uradnih evidencah je med mladimi, ki so zaključili izobraževanje, približno ena petina brezposelnih. Verjamem, da bi se mladi zaposlili, če bi za to dobili priložnost, vendar ob hudi konkurenci na trgu dela delodajalci zahtevajo izkušnje, ki pa jih mladi ne morejo ponuditi. V našem programu smo prav za zaposlovanje mladih predvideli ukrep znižanja prispevkov za prvo zaposlitev. To bo omogočilo lažji prehod iz "študentske zaposlitve" v redno zaposlitev. Za dolgoročno večjo zaposljivost mladih bodo potrebne tudi sistemske spremembe na področju šolstva. Veliko neskladje med ponudbo in povpraševanjem opozarja, da bi morala država preko sistema financiranja izobraževalnih institucij in tudi štipendiranja, spodbujati tiste programe, kjer so možnosti za zaposlitve večje. Program SDS si lahko ogledate na spletni povezavi: http://www.sds.si/menu/6260."
SLS: Lari v imenu SLS odgovarja podpredsednik stranke Janez Tomšič

"Naša prioriteta je ustvariti pogoje za čim hitrejši zagon gospodarstva, ki mora ponuditi delo vsakemu državljanu, predvsem mladim. Zaposljivost mladih bomo povečali z davčnimi olajšavami (nižji stroški dela za delodajalca, ki zaposluje mlade, predvsem za prvo zaposlitev). Pavšalni davki za mikro podjetja bodo stimulirali delodajalce k zaposlovanju za nedoločen čas.
S postopnim zniževanjem stroškov dela, spremembami na področju študentskega dela in fleksibilnejšo delovnopravno zakonodajo bomo omogočili delodajalcem, da se bodo lažje odločali za zaposlovanje mladih, izobraženih kadrov. Za dolgoročno zaposljivost mladih bomo uvedli bolj ciljno financiranje srednješolskih in študijskih programov, in sicer tako, da se bodo zasledovale prihodnje potrebe gospodarstva in javne uprave po posameznih poklicih. Zato bomo tudi ustanovili ministrstvo za izobraževanje in zaposlovanje, ki bo odgovorno za načrtovanje in spremljanje mladih od vrtca in šole do končne zaposlitve na trgu. Za reševanje stanovanjske problematike mladih bomo zgradili 500 neprofitnih najemnih stanovanj letno."
SMS – ZELENI: Lari v imenu stranke odgovarja njen predsednik Darko Krajnc

"SMS – ZELENI smo nastali kot glasniki mladih generacij v slovenskem političnem prostoru, zato smo dobro seznanjeni s problematiko zapostavljene mlade generacije in ustreznimi predlogi za rešitve. Zavzemamo se za univerzalni temeljni dohodek (UTD), ki bo vsakemu posamezniku brez rednih dohodkov omogočil samostojnost in življenje nad pragom revščine. Z uvedbo UTD bi se od sedanjih pasivnih socialnih transferjev premaknili naprej v večjo aktivacijo in motivacijo mladih, saj bi se temelj (UTD) z vsakim delom zgolj nadgrajeval, sedaj se zadeve izključujejo, kar je razlog za ne-delo in mladim uničuje dostojanstvo ter samozavest. Vztrajali bomo na uveljavitvi Evropske garancije za mlade, s katero bi vsak mladi po štirih mesecih brezposelnosti dobil bodisi ponudbo za delo, usposabljanje, poskusno delo ali izobraževanje bodisi kombinacijo naštetega. Za prvo zaposlitev bodo delavci tri leta oproščeni dajatev na osebni dohodek, tako imenovan davčne počitnice."
SNS odgovarja Lari
"V Sloveniji je največji problem brezposelnost ravno med mladimi, še posebej med mladimi diplomanti, predvsem tistimi, ki iščejo prvo zaposlitev. Glavni vzroki za tako visoko stopnjo brezposelnosti med mladimi so vsekakor neustrezna izobrazbena struktura v gospodarstvu, pomanjkanje delovnih izkušenj in podaljševanje delovne dobe starejših. V SNS se bomo v prvi vrsti lotili reševanja problematike brezposelnosti med mladimi, s čimer bi zagotovili dolgoročno polnjenje pokojninske blagajne in razbremenili proračun za socialne transferje. Spodbujali bomo tudi različne oblike samozaposlovanja in uvedli ugodnejše pavšalne davčne olajšave za samozaposlovanje. Ukrepi za znižanje brezposelnosti, ki jih bomo izpeljali, pa so neposredno ustvarjanje novih delovnih mest, uskladitev šolskega sistema z zahtevami gospodarstva, vzpostavitev ugodnega okolja za domače in tuje investitorje, uvedli bomo spodbude delodajalcem in povračilo prispevkov predvsem za spodbujanje novega zaposlovanja, spodbujali bomo podjetništvo in financirali sveže podjetniške ideje, poskrbeli za večje število kadrovskih štipendij in tako dalje."
TRS (Stranka za trajnostni razvoj Slovenije): Lari v imenu TRS odgovarja predsednik stranke Matjaž Hanžek

"Spoštovana Lara.
V stranki TRS se zavzemamo za takojšnjo vključitev mladih na trg dela. Ker jih potrebujemo; kot kreativne in izobražene delavce, kot odgovorne ljudi, ki morajo prevzeti pomembne družbene funkcije: starševstvo, aktivna participacija v upravljanju družbe, skrb za osebe v odvisnih položajih itd. Navidezna hiperprodukcija izobražene delovne sile ustvarja pogoje za njeno izkoriščanje, v stranki TRS pa jo razumemo kot nesposobnost njihove učinkovite vključitve.
V stranki TRS imamo povsem jasne strategije: uveljavili bomo pravilo, da mora biti vsem mladim, ki končajo šolanje, zagotovljena zaposlitev vsaj za eno leto. Zato bomo intenzivno odpirali nova delovna mesta in uvedli obvezno pripravništvo, ki ga bosta skupaj financirala država in delodajalec. Vsaka diplomantka in diplomant bo našel pripravniško mesto znotraj ali blizu svojega profesionalnega področja za eno leto. To je čas, ko si bo pridobil potrebne delovne izkušnje in navezal profesionalne kontakte.
Prizadevamo si za zagotavljanje stalnih in stabilnih virov za uresničevanje načela vseživljenjskega učenja, izobraževanja, pridobivanja novih veščin in spretnosti."
ZARES – socialno liberalni odgovarjalo Lari
"Če bo tudi bodoča vlada dvigovala sredstva za znanost in razvoj, kot je to dosegel nekdanji minister za visoko šolstvo znanost in razvoj Gregor Golobič, ki je v letu 2009 povečal sredstva za skoraj 50 odstotkov v primerjavi z letom poprej in za 22 odstotkov zvišal sredstva za študente, boste imeli manj težav pri iskanju ustrezne zaposlitve.
V tem mandatu smo uvedli zakonske olajšave za delodajalce, ki zaposlijo mlade. Delodajalec, ki zaposli brezposelno osebo, mlajšo od 26 let, iskalca prve zaposlitve, ki ima suficitaren poklic, ali brezposelno osebo, mlajšo od 28 let, ki je brezposelna 24 mesecev, je oproščen plačila prispevkov delodajalca na plačo te osebe. Pomembni so tudi ukrepi aktivne politike zaposlovanja. S sprejetjem zakona o štipendiranju smo omogočili sofinanciranje kadrovskih štipendij, ki jih podeljujejo delodajalci in nosilci regijskih štipendijskih shem ali lokalne skupnosti (v višini 50 odstotkov posamezne štipendije, največ 30 odstotkov minimalne plače), kar bistveno vpliva na razvoj regij.
Prepričani smo, da je treba nova delovna mesta kreirati tudi s pospešenim razvojem socialnega podjetništva. Če povečamo delež zaposlenih v socialnih podjetjih s sedanjih 0,7 na primerljivih 10 odstotkov v razvitih državah EU, lahko s preko 50.000 novimi delovnimi mesti sedanjo število brezposelnih skoraj prepolovimo. Z intenzivnim zaposlovanjem v socialnem podjetništvu lahko zmanjšamo delo na črno in sivo ekonomijo, povezujemo ljudi in priložnosti, zagotavljamo inovativne rešitve za probleme območij, ki zaostajajo v razvoju."
Ste zadovoljni z odgovori strank?
Svoje mnenje zapišite med komentarje, vabljeni pa tudi k razpravi, ki poteka na forumu Volitve 2011.
KOMENTARJI (137)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.