Nataša Pirc Musar je sporočila, da se bo na prvo državniško pot odpravila v eno od držav našega evroatlantskega zavezništva. Katera bo to, bo odvisno od takratnega aktualnega dogajanja. "Seveda bi bila ta pot usklajena z vsemi, ki v Sloveniji oblikujejo zunanjo politiko, z Državnim zborom, MZZ in pristojno ministrico. Če bi izbirala danes, bi bila to Nemčija, ki je naša največja zunanjetrgovinska partnerica. Gospodarska kondicija Slovenije bo namreč krojila vpliv draginje in s tem vplivala na življenja državljanov in državljank. Moramo ostati močni in dobro povezani, da bomo to zimo vsi skupaj preživeli kar se da mirno in uspešno", je pojasnila.
Vladimir Prebilič bi šel na prvo pot v Rim – na srečanje s predsednikom Italije ter vzpostavitev dialoga s posebnim poudarkom na prizadevanjih za položaj slovenske manjšine v Italiji pod novo italijansko vlado.
Miha Kordiš bi izbral Francijo, "ker je francoski predsednik Macron, kolikor vem, edini med zahodnimi voditelji, ki se vsaj minimalno želi pogovarjati o miru v vzhodni Evropi. Od tu naprej bi gradil mirovno pobudo za čim hitrejšo zaustavitev ognja v Ukrajini leta 2023, ne šele leta 2030."
Milan Brglez bi se na prvi uradni obisk odpravil v Zagreb, saj bi s tem želel sporočiti, da "morata navkljub odprtim vprašanjem državi imeti izjemno dobre odnose".
Sabina Senčar nam je odgovorila, da bo najprej zagotovo obiskala sosednje države. "Ne glede na to, koliko prijateljev in sorodnikov imaš tudi na individualnem nivoju v življenju, je sosed lahko edini, ki ti v kritičnih situacijah lahko pomaga. Takoj zatem bi obiskala Moskvo in predsednika Ruske federacije. V Kijevu smo namreč že bili, a to ni doprineslo k miru, ki si ga vsi tako zelo želimo."
Janez Cigler Kralj bi kot novoizvoljeni predsednik na prvi obisk v tujino odpotoval v Berlin, "saj je Nemčija naša najbolj pomembna gospodarska partnerica, obenem pa igra eno ključnih vlog v Evropski uniji". "Sicer pa bi veliko pozornosti namenil odnosom z našimi sosedami, saj so urejeni odnosi v neposredni okolici izjemno pomembni."
Na odgovor Anžeta Logarja še čakamo, je pa je pred dnevi za STA povedal, da bo najprej obiskal Berlin, pa tudi Nato. "Glavni izziv v mednarodni politiki je enotnost Zahoda, ki je na preizkušnji v primeru ruske agresije na Ukrajino. Za Slovenijo je ključni izziv ohranjanje dobrih odnosov z najpomembnejšimi partnericami in uspeti s kandidaturo za članstvo v Varnostnem svetu ZN."
KOMENTARJI (48)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.