Ustvarjalci oddaje Svet na Kanalu A so danes v svoj studio povabili dva tekmeca, ki se borita za zmago na predčasnih volitvah. A prišel je le Gregor Virant, saj je Zoran Janković zadnji hip, in sicer le eno uro pred oddajo, svoj nastop odpovedal. Ker se je Janković "zadržal", so kot nadomestilo ponudili drugega sogovornika iz stranke Pozitivna Slovenija, a ustvarjalci oddaje SVET se s tem niso strinjali.
Kako je odgovarjal Virant?
Viranta je voditeljica Nuša Lesar že na začetku povprašala o tem, kako bo lahko kredibilno nastopal na pogajanjih s socialnimi partnerji in jih prosil, naj sprejmejo varčevalne ukrepe, ko pa sam ni prav vzoren zgled. Včeraj je javnost namreč presenetil podatek, da je Virant leta 2009 poleg 66.175 evrov nadomestila, ki ga je dobil zaradi brezposelnosti, zaslužil še 95.252 evrov s pogodbenim delom. Virant ji je odgovoril, da si pas zateguje že s samim vstopom v politiko, saj bo tako imel bistveno nižjo plačo, kot bi jo lahko imel zunaj politike. Poudarja pa tudi, da je državi plačal davek, tako da bi lahko razliko med vsotama že jutri vrnil davkoplačevalcem.
Kaj bi vprašali Jankovića: Kako bo državljanom pojasnil, da njegova sinova davke plačujeta v davčni oazi na Cipru, nam državljanom pa napoveduje višanje davkov? Mi bomo torej plačevali več, sinova pa denar v času krize, ko ga še kako potrebujemo, puščata Cipru. Poglejmo pa si primer podjetnika iz Lesc. Franc Novak servisira in predeluje ter dodeluje jadralna letala. Ima 14 zaposlenih, je največji podjetnik v Evropi na tem področju. Na vprašanje, koliko davka odvede letno državi, odgovarja, da na leto odvede približno od 150 do 200 tisoč vseh dajatev državi. Na vprašanje, kako gleda na to, da sinova kandidata za predsednika vlade plačujeta davke Cipru in ne naši državi, pa Novak odgovarja, da je to sicer njihova stvar, a kljub temu meni, da "ta stvar ravno ni na mestu“, še posebej ne, če se pa njihov član družine poteguje za tako pomembno funkcijo v državi.
Vprašanja o naši prihodnosti
V zadnjih štirih letih smo NLB že večkrat dokapitalizirali za skupaj 650 milijonov evrov. Zdaj pa nas Evropa postavlja pred dejstvo, da do 30. junija 2012 moramo NLB spet dokapitalizirati. In kaj bi storil Virant? On bi NLB prodal. Toda vprašanje, ki se poraja, je, ali bo v roku pol leta uspel najti kupca, ki bo pripravljen za NLB plačati pošteno ceno in jo bo sposoben dokapitalizirati?
Na vprašanje, ali je že kaj razmišljal o potencialnih kupcih, je Virant odvrnil, da je metanje novih vreč denarja v NLB popolnoma nesmiselno. Prav tako se mu ne zdi dober predlog Zorana Jankovića, da banki NLB pripoji banko Celje, saj tako NLB ne bi pridobila novega kapitala.
Kaj Virant obljublja?
Virant obljublja ustvarjanje pogojev za podjetništvo, nove investicije, torej, da bodo ljudje lažje ustvarjali nova delovna mesta. Toda to je dolg proces, potrebna je sprememba zakonodaje, davčne in prostorske ureditve. Nato pa morajo te ukrepe opaziti še investitorji … Gre torej za dolgotrajen proces. V kolikšnem času misli spremeniti zakone? Kdaj se bodo opazile konkretne spremembe in katere panoge bodo zabeležile porast?
Virant je na to vprašanje odgovoril, da je pomembno, da vlada takoj na začetku mandata začne intenzivno delati. Opozarja, da imamo podjetja, ki uspešno poslujejo. Prav ta podjetja morajo imeti dovolj interesa, da vlagajo v Slovenijo, tako se jim bodo pri tem pridružili še tujci. Opozori tudi, da je treba ponuditi več možnosti mladim, ki iščejo prvo zaposlitev.
Glede upokojevanja Virant pravi, da ni v redu, da se ljudi straši, kako dolgo bo treba delati. Ne zavrača dviga starostne meje upokojevanja, a na to ne moremo gledati kot na nekaj negativnega, dodaja. Opozarja, da je treba doseči socialni konsenz o pokojninski reformi. Dodaja, da je pomemben prehodni režim upokojevanja.
Na vprašanje o zdravstvu, Virant odgovarja, da mora javno zdravstvo ostati javno. Prav tako je dodal, da je treba spremeniti način delovanja v slovenskem zdravstvu. Kako? Pacienti ne smejo biti "poštarji", tako da bi hodili od vrat do vrat s svojo dokumentacijo. Družinski zdravnik bi moral za svojega varovanca organizirati prenos dokumentov in naročanje pri specialistu.
S kom bi sodeloval?
Mi smo stranka sodelovanja in ne kalkuliramo, poudarja Virant.
Vsak petek na kanalu A
Redna soočenja kandidatov si bodo nato sledila tedensko: 18., 25. novembra in tik pred volitvami, 2. decembra.
Vsa predvolilna soočenja si bodo volivci lahko ogledali v sklopu oddaje tudi v videoteki VOYO, V ŽIVO pa jih bomo spremljali tudi na spletni strani 24ur.com. Vabljeni k ogledu in komentiranju dogajanja v studiu.
KOMENTARJI (219)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.