Zakon, ki ga je vložil poslanec SMC Branko Zorman, je bil sredi marca v državnem zboru sprejet s 35 glasovi za in 26 proti. Teden dni pozneje so državni svetniki nanj izglasovali veto, aprila pa v ponovljenem glasovanju, ko je bila za sprejem potrebna absolutna večina, torej 46 glasov, 35 poslanskih glasov "za" znova ni zadostovalo. Zakon so od začetka poleg predlagatelja Zormana in nekaterih poslancev SMC podpirali tudi v SDS, NSi in nekateri nepovezani poslanci, proti pa so bili na finančnem ministrstvu, del SMC in v strankah DeSUS, SD in Levica.
Ali liberalizacija trga športnih stav prinaša več ali manj denarja za slovenski šport ostaja odprto vprašanje. Podporniki zakona, med njimi tudi mnogi športni klubi in zveze, trdijo, da bi tuje stavnice s plačili koncesij ter davka lahko zagotovili prepotrebno finančno injekcijo za slovenski šport, poleg tega pa bi pridobili tudi možnost financiranja prek oglaševanja in sponzorstev.
Nasprotniki, med njimi tudi Športna Loterija, na drugi strani trdijo, da odprtje trga ne pomeni avtomatsko višjih prihodkov za slovenski šport, saj niti ni gotovo, da bi tuji ponudniki zaprosili za koncesijo. Ob tem poudarjajo, da bi se zaradi konkurence kvote povečale in povzročile zmanjšanje koncesij.
Kako in če sploh bi stranke posegale na področje športnih stav smo povprašali parlamentarne stranke in Listo Marjana Šarca, ki jo javnomnenjske ankete uvrščajo v ospredje. Odgovora nismo prejeli iz Stranke Alenke Bratušek in SMC.
1. Kakšne ukrepe nameravate izvesti na področju športnih stav?
2. Zagovarjate odprt ali zaprt trg športnih stavnic?
3. Menite, da bi imela liberalizacija športnih stav pozitivne učinke na proračun in financiranje športa?
SDS: Odprava monopola in uvedba konkurence prinaša več v proračun in za šport
V Slovenski demokratski stranki menimo, da bi odprava monopolnega položaja podjetja Športna loterija d.d. in uvedba konkurence na trgu športnih stav v Sloveniji prinesla višje prihodke v državni proračun in več denarja za šport. To pa zato, ker bi večina slovenskih igralcev, ki sedaj igrajo na tujih spletnih stavnicah, od katerih Slovenija nima nič, to počela pri prirediteljih športnih stav, ki bi bili registrirani v Sloveniji in bi pri nas tudi plačevali davke oziroma koncesijo. Zato podpiramo odprt trg športnih stav in njihovo liberalizacijo.
LMŠ: Opravili bomo poglobljeno razpravo z različno stroko
1. V tem trenutku je glavno vprašanje, ali trg športnih stav odpreti ali se pusti monopol Športni loteriji. To bo na tem področju bistveno vprašanje naslednjega mandata.
2. Bolj smo naklonjeni odprtju trga kot sedanjemu stanju, a bomo o tem opravili poglobljeno razpravo z različno stroko, predvsem pa želimo vedeti, ali bi se zaradi odprtja trga športnih stav izboljšal finančni položaj športa in humanitarnih organizacij, ki se financirajo iz tega naslova. To je bistveno vprašanje.
3. Ob sprejemanju zakona, ki je odpiral prostor športnih stav v Sloveniji, so se pojavili nasprotujoči si podatki o tem. Naša želja je, da dobimo vse relevantne podatke in se na podlagi tega in strokovne razprave odločimo.
SD: Posebnih ukrepov ne načrtujemo, pomembna se nam zdi ohranitev sistema
1. Na področju športnih stav posebnih ukrepov ne načrtujemo. Pomembna se nam zdi ohranitev sistema, ki zagotavlja financiranje ne le športnim, temveč tudi invalidskim in humanitarnim organizacijam, ki opravljajo zelo pomembne javno koristne dejavnosti. Smo pa Socialni demokrati vedno pripravljeni na dialog o konkretnih rešitvah, ki bi lahko pomenile izboljšave na tem področju.
2. Socialni demokrati menimo, da je trenutno veljavna ureditev – z monopolom Športne loterije – ustrezna tako z vidika financiranja družbeno koristnih dejavnosti kot z vidika obvladovanja škodljivih tveganj, ki spremljajo izvajanje iger na srečo.
3. Pozitivni učinki morebitne liberalizacije so vprašljivi, tako s finančnega kot drugih vidikov. V primeru, da bi se zaradi takega ukrepa res povečala skupna prodaja stavnih produktov, bi to lahko povečalo promet, a bi se ta delil med več konkurenčnih ponudnikov. Vprašljivo je torej, ali bi taki ukrepi res povečali prilive proračuna in športa (ter drugih, že omenjenih organizacij). Predvsem bi liberalizacija tega trga prinesla bolj tvegane stavne produkte, ki s sabo nosijo nova, nemajhna tveganja (zasvojenosti, prirejanje rezultatov tekem, pranje denarja in financiranje prepovedanih dejavnosti ...), za katera smo prepričani, da nimajo pozitivnega vpliva ne na šport ne na druge podobne dejavnosti.
Levica: Pri stavah ne smemo gledati le na neposredne finančne parametre
1. Ohranili bi trenutne okvire, v sodelovanju s ključnimi deležniki pa bi dejavnost na trgu dodatno regulirali in s tem skušali zajeziti negativne učinke, ki jih povzroča. Poskrbeli bi za večjo transparentnost in odgovornost pri razpolaganju z dobičkom.
2. Potrebna je močna regulacija trga športnih stav, ustvarjeni dobički pa se morajo transparentno (!) uporabiti za javno dobro.
3. Pri športnih stavah ne smemo gledati le na neposredne finančne parametre. Primeri liberalizacije iz tujine kažejo, da je le-ta pripeljala do številnih negativnih posledic, financiranje športa pa se dejansko ni okrepilo. Nenazadnje pri financiranju športa s strani stavniških hiš obstajajo omejitve, saj so se v številnih primerih izkazali močni vplivi stavniščarske industrije (ki je marsikje prepletena s kriminalnimi združbami) na športne motive ekip ali posameznikov.
DeSUS: Resno in temeljito bomo preučili vse aspekte odprtja trga športnih stav
V DeSUS bomo v novem mandatu resno in temeljito preučili vse aspekte morebitnega odprtja trga športnih stav – če se izkaže, da bodo ponudniki tujih stav pripravljeni tudi neposredno vlagati v slovenski šport (donacije, sponzoriranje), bomo o tem resno razmislili, hkrati pa bomo izjemno pazljivi, da to ne bi v kakršnikoli meri negativno vplivalo na financiranje invalidskih organizacij. Pri tem pa bomo vzeli v ozir tudi vse morebitne škodljive družbene posledice odprtja trga športnih stav.
NSi: Zagovarjamo odpravo monopolov in odprt trg
1. Nameravamo odpraviti monopol in uvesti ustrezno možnost konkurence.
2. Tako kot na drugih področjih zagovarjamo odpravo monopolov in odprt trg.
3. Ocenjujemo, da bi liberalizacija lahko prinesla pozitivne proračunske učinke. Za izboljšanje financiranja športa sicer predlagamo uvedbo dodatne davčne olajšave za doniranje športnim društvom.
KOMENTARJI (17)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.