Predsednik Zveze svobodnih sindikatov Slovenije (ZSSS) Dušan Semolič in predsednik Konfederacije sindikatov javnega sektorja Branimir Štrukelj sta v odzivu na neuradne delne izide volitev v DZ, po katerih najbolje kaže Pozitivni Slovenji Zorana Jankovića, izpostavila pomen socialnega dialoga oz. enakopravne vloge sindikatov.
Kot je pojasnil Semolič, v ZSSS od zmagovalcev volitev pričakujejo, da bo njihova evforija že v ponedeljek pojenjala in da se bodo spomnili na mnoge obljube, ki so jih dali v predvolilni kampanji. "Predvsem pa je pomembno, da se bo tisti, ki bo na čelu vlade, zavedal, da s tem ni dobil v last države," je dodal.
Po besedah prvega moža ZSSS se morajo vladajoči politiki zavedati tudi, da je mogoče večino velikih problemov, ki tarejo Slovenijo, reševati le s socialnim dialogom oz. da morajo biti socialni partnerji pri tem v enakopravnem položaju. "Od tega bo odvisno, ali bodo reforme, ki jih bo Slovenija dočakala, prave," je menil.
Glede konkretnih pričakovanj, ki jih ima od novih oblasti v zvezi s slovenskim gospodarstvom, je Semolič izpostavil vzpostavitev pogojev za gospodarsko rast. V tej luči bo po njegovih besedah treba poseči v bančni sektor, ki je še vedno v krču in ni v službi gospodarstva.
Rast bo odvisna tudi od novih industrijskih politik oz. zagona panog, kot sta gradbeništvo in lesna industrija, je navedel, sklenil pa z besedami, da je treba ustvariti kakovostna delovna mesta, predvsem za mlade.
"Rezultate prepuščam strokovnjakom, mene kot predsednika konfederacije zanima predvsem, kaj se bo dogajalo z javnimi uslužbenci. Tu se mi zdi ključnega pomena izjava gospoda Jankovića, da ne bo posegal v plače javnih uslužbencev, da se te torej ne bodo zniževale," pa je v odzivu na delne neuradne izide dejal Štrukelj.
Kot je tudi spomnil, je Janković omenjal zmanjšanje števila zaposlenih v javnem sektorju za dva odstotka, pri tem pa je izpostavil, da je lahko glede na dogovor o zaposlitvi javnih uslužbencev to zmanjšanje v letih 2012 in 2013 le enoodstotno.
Štrukelj pričakuje, da se bodo pogajanja začela takoj po konstituiranju vlade. "Moja želja oz. poziv je, da kdor koli že bo predsednik vlade, sam prevzame ta pogajanja. Gre namreč za najpomembnejša pogajanja v zadnjih 20 letih, ki bodo na neki način opredelila, kako bomo živeli v prihodnjih letih," je poudaril.
Glede socialnega dialoga je tako kot Semolič izrazil pričakovanje, da bodo sindikati enakopravni partnerji. Če temu ne bo tako, "bodo enakopraven položaj dosegli s sredstvi, ki so sindikatom na voljo", je napovedal.
Kaj pa želijo delodajalci?
Delodajalci si želijo, da bi Janković oblikoval stabilno vlado, ki bo hitro sprejela potrebne reforme. Generalni sekretar OZS Dušan Krajnik ter predsednik in generalni direktor Gospodarske zbornice Slovenije (GZS) Samo Hribar Milič sta še poudarila, da bo potreben tudi socialni dialog.
Hribar Milič je dejal, da si na GZS želijo, da bo tisti, ki bo oblikoval vlado, to naredil s tako parlamentarno večino, da bo lahko "bolj odločno in bolj hitro" sprejemal odločitve, s katerimi bodo dosežene spremembe. Vendar pa Hribar Milič opozarja, da bo moral Janković oblikovati koalicijo s preostalimi strankami, ki so se uvrstile v parlament, žal pa je bilo do sedaj vedno tako, da so "šibkejši členi koalicije" pomembno vplivali na to, kakšne programe so nato oblikovale vlade. Jankovićev volilni gospodarski program po njegovih besedah šele zdaj prihaja "v realno fazo, ker ga bo treba konkretizirati v dogovoru s koalicijskimi partnerji".
Po njegovem mnenju bo izrednega pomena tudi socialni dialog, saj ne obstajajo drugačni načini za reševanje nastalih težav. "Seveda pa bomo morali storiti tudi kaj na področju referendumov," je poudaril. Pojasnil je, da nujno potrebne reforme ne bodo mogle biti uveljavljene, če bo referendum grozil vsakemu predlogu, s katerim se ne strinjajo sindikati, saj to ogroža našo stabilnost.
Krajnik pa je dejal, da na Obrtni zbornici Slovenije (OZS) pričakujejo, da bo Janković z ministrsko ekipo izpolnil obljube, ki jih je dal v času predvolilne kampanje. Izrazil je upanje, da bo obrtnikom kot najmanjšemu segmentu gospodarstva, v času krize omogočil boljše in lažje delovanje ter jim zagotovil izpolnitev pogojev, ki so jih že do sedaj zahtevali člani OZS.
Po njegovih besedah je Janković pogosto poudarjal, da je treba malemu človeku oz. obrtnikom dati tisto mesto v slovenskem gospodarstvu, ki jim pripada. "Upamo, da bo imel toliko modrosti, da bo izbral dobro vladno ekipo, ki bo imela v parlamentu ustrezno podporo, da bo lahko uveljavila vse reforme, ki so nujno potrebne," je poudaril Krajnik.
Krajnik ocenjuje, da ima Janković "tako moč kot voljo", da uveljavi te reforme, tako v gospodarskem kot političnem smislu, na to pa kažejo tudi Jankovićeva dejanja na mestu župana Mestne občine Ljubljana.
Obrtniki si po njegovih besedah želijo, da bo Janković težave reševal z dialogom ter da bo imela OZS v Jankoviću dobrega sogovornika. Ob tem dodaja, da bo imel novi mandatar v OZS korektnega partnerja, s katerim bo lahko iskal rešitve za iskanje izhoda iz krize. Krajnik je poudaril, da je prav "dober dialog" izredno pomembnega pomena v sedanjem času krize, saj bodo le tako lahko v vladi sprejeli ustrezne rešitve.
Po zadnjih neuradnih delnih izidih predčasnih parlamentarnih volitev sicer vodi Pozitivna Slovenija Zorana Jankovića, obeta pa se ji 28 sedežev v državnem zboru.
Spremljajte 24ur.com na Facebooku in Twitterju!
KOMENTARJI (159)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.