Objavljamo rezultate zadnje javnomnenjske raziskave, ki jo je za POP TV in Dnevnik pripravila Ninamedia. trend je zelo jasen: dva vodilna, potem pa precej časa nič.
Koga bi volili?
Delež tistih, ki odgovora še nimajo, se manjša, a še vedno jih je več kot petina (21,1 odstotka). Med tistimi, ki že vedo, pa jih je največ – 19,5 odstotka – naklonjenih Stranki Mira Cerarja. SDS Janeza Janše bi dobil 17,1 odstotka oziroma dobra dva odstotka manj.
Za prvima strankama je velika praznina, sledita pa DeSUS s 7,3 in SD s 4,7 odstotka. Potem NSi (3,6 odstotka), Zavezništvo Alenke Bratušek (4,3 odstotka) in SLS z 2,3 odstotka. Še nižje je Pozitivna Slovenija, ki ima 1,8-odstotno podporo.
Kakšna je volilna napoved?
Tudi tokrat so spraševali po preferenci, naklonjenosti, simpatijah do strank in dobili takšno napoved. Cerarju se obeta 31,3 odstotka glasov, osem točk za njim pri 23,4 odstotka je SDS, sledi DeSUS z 11-odstotno podporo. Nad parlamentarnim pragom so še SD, NSi in Zavezništvo Alenke Bratušek, ki imajo – po vrsti – 7,9-, 5,8- in 4,3-odstotno podporo. SLS je pod parlamentarnim pragom (3,7 odstotka), a še vedno v intervalu zaupanja. Kaj to pomeni? Čisto na meji so.
In kakšen je trend?
Od zadnjega merjenja pred tednom dni manj glasov za obe vodilni stranki. Miro Cerar je izgubil več. DeSUS je napredoval, v zadnjih dveh tednih za kar 50 odstotkov boljši rezultat. SD je padel precej, NSi je tam, kot pred dvema tednoma, Bratuškova prvič nad parlamentarnim pragom, SLS še naprej tik pod njim.
Jutri bo zadnji dan, ko bomo še lahko merili in preverjali priljubljenost, potem nastopi volilni molk. Naša naslednja anketa pa bo na dan volitev. Vzporedne volitve na velikem vzorcu več tisoč volivcev in točno ob 19. uri tudi razglasitev zmagovalcev.
KOMENTARJI (439)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.