Slavoj Žižek je znova ukradel pozornost s svojim javnim nastopom. Tokrat tudi zaradi ogorčenja, ki so ga pri nekaterih sprožile njegove besede o najnovejšem dogajanju na Bližnjem vzhodu. Citiral je zgodovinarja in pisatelja Juvala Noaha Hararija in dejal, da je Izrael na poti k temu, da postane diktatura. Dejal je, da brez knjig ni rešitve za Gazo. "Samo skozi branje knjig se lahko zavemo situacije," je prepričan. Žižek je kritiziral tudi obravnavanje Palestincev kot problem. Po njegovem mnenju je treba pogledati njihovo situacijo.
Filozof je obsodil teroristična dejanja proti Izraelu, a tudi dodal, da je preložitev podelitve nagrade palestinski avtorici Adanii Šibili v nasprotju z vrednotami sejma in da izključevanje ni rešitev.
Njegove besede so sprožile ogorčenje med nekaterimi obiskovalci sejma, ki so protestirali in dvorano zapustili. Žižku so očitali relativizacijo problematike. Toda del občinstva se je z njim strinjal in govor pospremil z aplavzom.
Nemški Zeit.de je poročal, da se je z Žižkom sprl hessenski komisar za antisemitizem Uwe Becker, ki je Slovencu očital, da "Hamasovega terorja ne more enačiti z izraelsko politiko". Becker je celo stopil na oder in dejal, da je Žižkova "relativizacija ob pobitih družinah sramotna". Po koncu njegovega nastopa je šef knjižnega sejma Juergen Boos dejal: "Vesel sem, da smo končali s poslušanjem govora, četudi nam ni bilo všeč in četudi bi to morda obsojali. Pomembno je, da se poslušamo."
Becker je kasneje za nemško tiskovno agencijo povedal, da se "lahko pogovarjamo o čemer koli, tudi o pravicah in trpljenju Palestincev, le ne o enačenju in izenačevanju krivic ter množičnega nasilja in terorizma". Komisar za antisemitizem je nadaljeval: "Tudi svoboda govora ima mejo, kjer se stvari relativizira, banalizira in enači v kontekstu, ko jih ni mogoče enačiti."
Spletni Bild je v članku z naslovom 'Škandalozni nastop na odprtju knjižnega sejma!' zapisal, da se Žižek ni pustil motiti ob glasnem protestu Beckerja in da je nadaljeval "z absurdnim" govorom do konca.
Knjižnega sejma se je udeležila tudi slovenska predsednica Nataša Pirc Musar.
Žižek: Napadajo me lažni levičarji
Kot je povedal v izjavi za RTV Slovenija, bi moral na tistega, ki je prekinil njegov nastop, zavpiti nazaj, "ti si največji podpornik antisemitizma v Nemčiji", ker prav tak odnos bo okrepil antisemitizem.
Kot je še dodal, je šlo za odgovor "teh lažnih filosemitov", a večina zasebne pošte, ki jo dobiva, je drugačna, napadajo da ga lažni levičarji, je še povedal.
Ob tem se je tudi vprašal, komu je nedavno služil napad Hamasa, ker, kot je menil, je objektivno služil najtrši roki v Izraelu. Ob tem je spomnil, da so Izrael še pred dvema, tremi meseci pretresale velike demonstracije, a je zdaj tega konec.
"Jaz dejansko mislim, v moji viziji imate Hamas in Netanjahujevo vlado, v kateri sedi Itamar Ben-Gvir, od Izraela obsojen kot terorist, in na drugi strani Hamas. To je ena os, na drugi strani so normalni ljudje," je še povedal Žižek in dodal, da ga je pri vseh reakcijah "streslo to", da niti ena stvar, ki jo je izrekel v torek, ne bi bila že izrečena v liberalnih, zahodnih, izraelskih medijih.
Odzivi na govor Žižka
Direktorica Javne agencije za knjigo RS (Jak), pod vodstvom katere poteka častno gostovanje Slovenije na letošnjem FKS, Katja Stergar je v izjavi za STA povedala, da so odzivi večinoma izjemno pozitivni ter da so bili ljudje večinoma zelo navdušeni nad slovenskimi govorci na odprtju sejma, veliko zanimanje vlada tudi za slovenske knjige.
Sokurator programa Slovenije kot častne gostje Miha Kovač je dodal, da so medijski odzivi zelo dobri, Žižkov govor pa je deležen tako pozitivnih kot negativnih kritik, o njem se zelo veliko piše. "S tem smo v bistvu dosegli tisto, kar smo želeli. Smo vidni in smo tukaj," je povedal Kovač.
Stergar je ob tem pojasnila, da so bili vsi govori na odprtju sejma na željo vodstva sejma politični, razen govora pesnice Miljane Cunta. Kdorkoli je spremljal dogodek, je lahko opazil, da denimo med govori nemških predstavnikov marsikdo v dvorani ni ploskal, se je pa vzdržal komentarjev.
Kovača je sicer, kot je povedal, nekoliko razočarala nestrpnost nekaterih ljudi v dvorani, ki niso bili pripravljeni poslušati drugačnega mnenja. Vendar pa je to knjižni sejem in knjižni sejem je prostor, kjer so dovoljena različna mnenja. Pohvalil je reakcijo direktorja sejma Boosa ob Žižkovem govoru. "Mislim, da delamo točno tisto, kar kar je treba delati na taki prireditvi," je povedal.
Stergar se je ob tem navezala na manifest o branju na višji ravni, o katerem beseda teče danes, namreč, da je "treba je treba brati poglobljeno zato, da lahko razumemo", saj "kdorkoli je zares poslušal, je lahko razumel, kaj je Žižek povedal". Po Kovačevih besedah z manifestom sporočajo, da je zato, da razumemo kompleksne probleme, treba brati kompleksne knjige ter da za kompleksne težave morda obstajajo preproste rešitve, niso pa na mestu rešitve, ki so preprostujoče. "S tega zornega kota je naš manifest tudi poziv proti temu, da se vsi skupaj zapiramo v svoje mehurčke in da ne znamo slišati drug drugega," je sklenil.
Žižek sicer v svojem govoru ni prizanesel niti Sloveniji, takoj na začetku je vprašal, kdo si je izmislil tako idiotski slogan, kot je Satovje besed: "Kateri idiot je to izbral za slogan? Čebele so najbolj totalitarna družba, kar si jo lahko zamislite!" Kovač je v odzivu za STA dejal le: "Odlična. Čestitam." Stergar je dodala: "O geslu je treba veliko govoriti. Različne perspektive nas samo bogatijo."
Na Žižkov govor se je odzval tudi prvak stranke SDS Janez Janša. Zaradi Žižkovih besed o aktualnem dogajanju na Bližnjem vzhodu, s katerimi je vznemiril nekatere v dvorani, je pozval ministrico za kulturo Asto Vrečko k odstopu. Na družbenem omrežju X, nekdanjem Twitterju, je zapisal: "Čas je, da sramota na dveh nogah na mestu ministrstva za kulturo Asta Vrečko, odgovorna za to blamažo, odstopi."
KOMENTARJI (929)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.