Tujina

Poljska bo Ukrajini poslala celotno floto lovcev MiG-29

Varšava, 05. 04. 2023 09.42 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min
Avtor
STA, U.B., U.Z.
Komentarji
0

Poljski predsednik Andrzej Duda se je ob obisku ukrajinskega predsednika Volodimirja Zelenskega na Poljskem zavzel za varnostna zagotovila Ukrajini, ki jih bo predlagal na julijskem vrhu Nata. Ponovil je, da podpira članstvo Ukrajine v Natu, ob tem pa dodal še, da bo Poljska v prihodnosti Ukrajini poslala celotno floto lovcev MiG-29.

Volodimir Zelenski
Volodimir Zelenski FOTO: AP

Volodimir Zelenski se je Poljski zahvalil za vso pomoč na "težki poti k ukrajinski zmagi" ter poudaril, da je trenutna prioriteta ukrajinskega vodstva zmaga na bojišču. Dodal je, da med državama še nikoli niso vladali bolj prijateljski odnosi, poroča poljska tiskovna agencija PAP.

Njegov poljski gostitelj Andrzej Duda mu je zagotovil, da bo Varšava v skladu s svojimi vojaškimi zmožnostmi pomagala ukrajinskim silam, v mednarodni skupnosti pa bo vedno skušala pridobivati podporo za Ukrajino. V okviru vojaške pomoči bo Ukrajini v prihodnosti poslala tudi vseh svojih 28 bojnih letal tipa MiG-29, pri čemer so vzhodni sosedi že obljubili predajo 14 takšnih letal. Nekatera izmed teh naj bi že bila na ukrajinskih tleh.

Ukrajinski predsednik je ob tem predlagal tudi odpravo mejnega nadzora med državama in poudaril, da so na začetku invazije poljski obmejni kraji "odprli svoja vrata" Ukrajincem. Izrazil je upanje, da to predstavlja začetek procesa, med katerim bodo padle meddržavne meje "v političnem, gospodarskem in najpomembneje, v zgodovinskem smislu".

Poljska je sicer med državami, ki so sprejele največ ukrajinskih prebežnikov, saj je država po podatkih Urada visokega komisariata Združenih narodov za begunce podelila begunski status okoli 1,6 milijona Ukrajincem.

Duda je Zelenskega danes odlikoval z najvišjim poljskim odlikovanjem, ob podelitvi pa ga je označil za odličen primer državnega in narodnega voditelja, še navaja PAP.

Ukrajinski predsednik je pred današnjim obiskom od začetka ruske agresije le dvakrat zapustil domovino. Februarja letos je obiskal London, Pariz in Bruselj, pred tem pa je decembra lani odšel na obisk v ZDA. Na Poljskem se mu je pridružila tudi soproga Olena Zelenska.

Macron v Pekingu poudarja vlogo Kitajske na poti k miru

Francoski predsednik Emmanuel Macron je danes ob začetku tridnevnega obiska v Pekingu dejal, da mora Kitajska odigrati pomembno vlogo pri iskanju poti do miru v Ukrajini. Na srečanju s francosko skupnostjo na Kitajskem je še napovedal, da si bo Francija prizadevala sodelovati s Kitajsko pri "skupni odgovornosti za mir in stabilnost" v Ukrajini.

"Kitajska lahko s svojimi tesnimi odnosi z Rusijo, ki so bili v zadnjih dneh ponovno potrjeni, odigra pomembno vlogo," je dejal Macron in pri tem omenil nasprotovanje Pekinga uporabi jedrskega orožja v Ukrajini ter njegov predlog za končanje konflikta v tej državi, poroča francoska tiskovna agencija AFP.

Kitajska ruske invazije doslej ni obsodila, je pa februarja predstavila mirovni načrt za rešitev konflikta. V njem je v 12 točkah med drugim pozvala k čimprejšnjim neposrednim mirovnim pogovorom in posvarila pred uporabo jedrskega orožja. Načrt je sprožil kritičen odziv zahodnih držav na čelu z ZDA, češ da so predlogi v njem predvsem v korist Rusije.

Macronov obisk na Kitajskem bo po napovedih minil v znamenju vojne v Ukrajini, vendar pa so cilji obiska tudi ohranitev in uravnoteženje trgovinskih vezi med Pekingom in Evropo ter zaščita francoskih interesov v azijsko-pacifiški regiji. "Ne smemo se odcepiti, ločiti od Kitajske," je dejal francoski predsednik in napovedal, da se bo Francija "proaktivno zavezala nadaljevanju trgovinskih odnosov s Kitajsko".

Pred potovanjem na Kitajsko se je Macron po telefonu pogovarjal z ameriškim predsednikom Joejem Bidnom. Govorila sta o podpori Ukrajini in potrdila neomajno podporo svojih držav Kijevu. Izrazila sta tudi željo, da bi Kitajska pomagala pospešiti iskanje rešitve za končanje vojne v Ukrajini.

Francoski predsednik, ki ga na potovanju spremlja 60-članska delegacija, bo v četrtek opravil pogovore s kitajskim državnim vrhom na čelu s predsednikom Ši Džinpingom, pri katerih bo sodelovala tudi predsednica Evropske komisije Ursula von der Leyen. V petek bo nato odpotoval še v Guangzhou na jugu države, v soboto pa bo odpotoval v domovino.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.