"Danes že imamo preliminarne podatke, da so Rusi v svojih napadih začeli uporabljati severnokorejske vojake. In to v precejšnjem številu," je Zelenski sporočil v svojem dnevnem nagovoru.
Po njegovih informacijah so Rusi severnokorejske vojake za zdaj uporabili le na fronti v Kursku. "Imamo informacije, ki kažejo, da bi se njihova uporaba lahko razširila na druge dele frontne črte."
Čeprav se doslej še niso vključili v boj na ukrajinskem ozemlju, naj bi že utrpeli "opazne izgube", je dejal Zelenski.
Ob tem je dodal, da je aktivnejša vključitev severnokorejskih vojakov nova eskalacija in pozval h globalnemu odzivu. Zahodne zaveznike je pozval, naj okrepijo svojo podporo Kijevu in napovedal, da bo o tem razpravljal z evropskimi voditelji prihodnji teden.
Po navedbah ukrajinskih oblasti so se severnokorejske sile v Kursku prvič pojavile oktobra letos. Prišlo naj bi okoli 11.000 vojakov. Rusija sicer ni ne potrdila ne zanikala, da bi se Severni Korejci borili na ruski strani, poroča Guardian.
Ukrajina je avgusta začela vdor v omenjeno rusko regijo in tam ustvarila enklavo, ki bi jo lahko uporabili kot pogajalsko sredstvo v kakršnih koli pogovorih o koncu vojne, poroča Reuters. Kijev je skušal z operacijo odvrniti ruske sile, vendar pa ni uspel ustaviti napredkov Moskve.
Medvedjev: Rusija bi si lahko priključila nove regije
Trenutni namestnik vodje ruskega sveta za nacionalno varnost Dmitrij Medvedjev je medtem na kongresu vladajoče stranke Združena Rusija ocenil, da bi si lahko Rusija v prihodnosti priključila nove regije.
Po Medvedjevih besedah bi bila lahko izkušnja integracije zasedenih ukrajinskih regij, ki si jih je Rusija enostransko priključila, koristna tudi v prihodnosti, saj da je "povsem verjetno", da bi se v Rusiji "pojavile nove regije".
Medvedjev je to stališče predstavil na kongresu vladajoče stranke, ki ji predseduje. Tesni zaveznik ruskega predsednika Vladimirja Putina v času vojne v Ukrajini redno opozarja nase z izjavami in grožnjami, usmerjenimi proti Ukrajini in Zahodu.
Rusija si je pred desetletjem priključila ukrajinski polotok Krim, v času trenutne agresije pa je k temu dodala še Doneck, Lugansk, Herson in Zaporožje. Rusija omenjenih regij ne nadzoruje v celoti, v primeru Hersona in Zaporožja pa ne zaseda niti istoimenskih regionalnih prestolnic.