Zaradi zaustavitve tranzita ruskega plina v Evropo prek Ukrajine, ki posledično vpliva tudi na več drugih držav, naj bi Slovaška po besedah premierja Robert Fica letno izgubila do 500 milijonov evrov prihodkov iz naslova tranzitnih pristojbin.
"Na Rusijo to praktično nima vpliva. Od te odločitve bodo zaradi povečanega izvoza plina v Evropo imele koristi le ZDA," je v videoposnetku na družbenem omrežju Facebook zatrdil Fico, ki je ukrajinskega predsednika Volodimirja Zelenskega obtožil sabotaže.
Fico je med drugim Kijevu zagrozil z ukinitvijo finančne pomoči za ukrajinske begunce, ki so se pred vojno zatekli na Slovaško. Agencija Združenih narodov za begunce ocenjuje, da je bilo v začetku decembra na Slovaškem 130.532 ukrajinskih beguncev, piše Euronews.
V video sporočilu je dejal, da bo njegova stranka Smer razmislila tudi o zmanjšanju dobave elektrike Ukrajini in zahtevala obnovitev tranzita plina ali odškodnino za finančno izgubo, ki jo je Slovaška utrpela zaradi ustavitve dobav ruskega plina na njeno ozemlje. O morebitnih ukrepih se bodo posvetovali tudi z Brusljem.
Ukrajina je sicer že dlje časa poudarjala, da pogodbe o tranzitu plina zaradi ruske invazije ne namerava podaljšati, zaradi česar so se lahko evropske države na ta scenarij pripravile. Da je EU pripravljena na takšen razvoj dogodkov, so v sredo ob izteku sporazuma potrdili tudi v Evropski komisiji.
Izvoz ruskega plina prek Ukrajine je potekal po plinovodu, ki je še iz sovjetskih časov. Ustavljen je bil na novoletni dan, potem ko je Kijev sporočil, da ne bo obnovil petletnega tranzitnega sporazuma z ruskim energetskim velikanom Gazpromom. Dogovor je bil sklenjen pred rusko invazijo na Ukrajino.
Leta 2021, leto pred začetkom ruske agresije v Ukrajini, je ruski plin predstavljal več kot 40 odstotkov uvoza plina v EU. Zaradi ruske invazije na sosednjo državo je nato večina evropskih držav zmanjšala svojo odvisnost od ruskega plina – ta je tako lani predstavljal manj kot 10 odstotkov uvoza plina v EU.
Več držav pa se je – v glavnem zaradi geografskih in političnih razlogov – še vedno zanašalo na ruski plin, med njimi tudi Slovaška. Fico ob tem ohranja stike z ruskim voditeljem Vladimirjem Putinom in se je konec decembra ponudil za gostitelja morebitnih pogovorov med Moskvo in Kijevom o končanju vojne v Ukrajini.
Slovaška je več mesecev poskušala prepričati ukrajinskega predsednika Volodimirja Zelenskega, da obnovi pogodbo z ruskim dobaviteljem in nadaljuje dotok poceni ruskega plina v Evropo. A Kijev to vidi kot zgodovinski trenutek, saj meni, da bo s tem prekinjen dotok sredstev, s katerimi Rusija financira invazijo na Ukrajino. Čeprav je tudi Ukrajina s tranzitnimi pristojbinami zaslužila do milijardo dolarjev na leto.
Kriza v Moldaviji zaradi zaprtja plinovoda
Zaprtje plinovoda v Ukrajini pa povzroča hudo krizo v Moldaviji, eni najrevnejših držav v Evropi. V Pridnestrju, proruski moldavski regiji, je prekinitev dobav ruskega plina ustavila skoraj celotno industrijo, razen proizvajalcev hrane.
"Vsa industrijska podjetja stojijo, razen tistih, ki se ukvarjajo s proizvodnjo hrane oziroma z neposrednim zagotavljanjem prehranske varnosti v Pridnestrju," je za lokalni novičarski kanal dejal Sergej Obolonik, prvi namestnik predsednika vlade regije. Opozoril je, da če se bo stanje dlje časa nadaljevalo, bo to imelo hude posledice za podjetja.
Lokalno energetsko podjetje je v sredo gospodinjstvom izključilo ogrevanje in toplo vodo ter družine pozvalo, naj se grejejo tako, da se zberejo v eni sobi, pokrijejo okna z zavesami ali odejami in uporabljajo električne grelnike, poroča The Guardian. Proruski voditelj Pridnestrja Vadim Krasnoselski je dejal, da ima regija zaloge plina, ki bi lahko zadostile za 10 dni omejene uporabe na severu in dvakrat dlje na jugu regije. Dejal je, da je glavna elektrarna prešla s plina na premog in bo lahko proizvajala elektriko za januar in februar.
Rusija je v Pridnestrje dobavila približno dve milijardi kubičnih metrov plina na leto, tudi v elektrarno, ki je zagotavljala energijo za celotno Moldavijo.
Pridnestrje oziroma Pridnestrska republika s približno 450.000 rusko govorečimi prebivalci se je od Moldavije odcepila v 90. letih prejšnjega stoletja, ob razpadu Sovjetske zveze, a mednarodno ni priznana in je še vedno del Moldavije. Moldavija ima 2,5 milijona prebivalcev in se želi pridružiti EU.
KOMENTARJI (340)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.