Finančno pomoč so države prekinile po tem, ko je na dan prišla informacija, da je bilo v Hamasov oktobrski napad na Izrael vpletenih najmanj 12 uslužbencev agencije ZN za palestinske begunce (UNRWA). Približno 10 odstotkov zaposlenih UNRWA v Gazi je povezanih s terorističnima organizacijama Hamas in Palestinski islamski džihad, okoli 50 odstotkov pa ima bližnje sorodnike, ki so pripadniki omenjenih skupin.
Kot poroča UN Watch, je razlog za obstoj UNRWA nadaljevanje konflikta z ohranjanjem begunskega statusa Palestincev in dajanje lažnega upanja, da se bodo nekega dne vrnili domov, na suvereno izraelsko ozemlje.
"Med vsemi begunci na svetu imajo samo Palestinci posebno agencijo ZN za svoje tako imenovane begunce," poroča UN Watch in dodaja, da UNRWA skrbi za to, da Palestinci iz generacije v generacijo ostajajo večni begunci, tudi po tem, ko denimo postanejo državljani tretjih držav.
V luči vloge UNRWA pri ohranjanju konflikta in dokazanih povezav, ki jih ima z džihadističnimi terorističnimi skupinami v Gazi, je zmanjšanje pomoči UNRWA in preusmerjanje sredstev drugim organizacijam ključnega pomena, še trdi UN Watch.
Financiranje so doslej prekinile:
ZDA,
Nemčija,
EU (Evropska komisija),
Švedska,
Japonska,
Francija,
Švica,
Kanada,
Združeno Kraljestvo,
Nizozemska,
Avstralija,
Italija,
Avstrija,
Finska,
Nova Zelandija,
Islandija,
Romunija
in Estonija.
Od kje se je v UNRWA stekalo največ denarja?
Največje donatorke UNRWA leta 2023 so bili ZDA, Nemčija in države članice EU, ki so prispevale približno 865 milijonov ameriških dolarjev (okoli 800 milijonov evrov) ali približno 75 odstotkov proračuna agencije, ki sicer znaša 1,16 milijarde ameriških dolarjev (okoli 1,07 milijarde evrov).
Ne le, da so bile te zahodne demokracije glavne podpornice agencije, katere namen je, kot poroča UN Watch, podžiganje konfliktov, zdaj se porajajo tudi vprašanja, ali je njihovo financiranje neposredno podpiralo džihadistični terorizem proti Izraelu. UN Watch namreč predvideva, da je bil vsaj del sredstev verjetno namenjen tudi plačilu pripadnikom UNRWA, ki so sodelovali s Hamasom, ali pa je bil kako drugače porabljen za teroristične dejavnosti.
Kaj pa Slovenija?
Slovenija se medtem, kot so sporočili iz Ministrstva za zunanje in evropske zadeve, pridružuje pozivu generalnega sekretarja ZN Antonia Guterresa k nadaljevanju financiranja UNRWA, saj bi ukinitev financiranja orgozilo delovanje agencije in s tem življenja Palestincev v Gazi in v celotni regiji Bližnjega vzhoda.
Poudarili so, da je UNRWA ena izmed najpomembnejših organizacij za zaščito in zagotavljanje humanitarne pomoči milijonom Palestincev, zato ji je Slovenija v letu 2023 namenila 1.200.000 evrov, največ v vseh letih doslej.
"Slovenija pozdravlja odločitev generalnega komisarja UNRWA Philippeja Lazzarinija, da sproži preiskavo v zvezi z domnevnim sodelovanjem uslužbencev UNRWA v terorističnih napadih Hamasa na Izrael 7. oktobra. Pričakujemo temeljito in neodvisno preiskavo ter ugotavljanje kazenske odgovornosti vseh vpletenih. UNRWA mora delovati profesionalno," so še zapisali na ministrstvu.
Vlada sicer o prispevkih mednarodnim organizacijam, ki nudijo humanitarno pomoč Palestincem, za leto 2024 še ni odločala. V načrtu zunanjega ministrstva so prostovoljni prispevki preko dosedanjih mednarodnih partnerjev kot so Mednarodni odbor Rdečega križa (ICRC), Svetovni program za hrano (WFP) in tudi UNRWA, ob upoštevanju humanitarnih potreb na terenu. "V zvezi z nastalo situacijo bomo vzdrževali redne stike z vodstvom agencije. Glavni cilj Slovenije ostaja zagotavljanje nujne humanitarne pomoči vsem tistim, ki jo potrebujejo," še pravijo.
Slovenski predstavnik v Varnostnem svetu ZN Samuel Žbogar je na današnjem zasedanju o Bližnjem vzhodu, posvečenem nedavni odločitvi Meddržavnega sodišča (ICJ) v tožbi Južne Afrike proti Izraelu, poudaril, da Slovenija podpira odločitve sodišča, obenem pa potrdil njeno nadaljnjo podporo agenciji UNRWA.
Žbogar je poudaril pomen spoštovanja mednarodnega prava in odločitev sodišč in pozval k takojšnjemu uresničevanju odločitve ICJ. Pozval je tudi k takojšnji izpustitvi talcev, ki so jih pripadniki Hamasa zajeli med napadom na Izrael 7. oktobra lani, ter takojšnji obnovi osnovnih storitev za prebivalce Gaze in neoviranemu dostopu humanitarne pomoči. "Člani Varnostnega sveta ZN smo dodatno odgovorni, da se ukazi sodišča uresničijo," je dejal.
Glede obtožb, da so nekateri lokalni uslužbenci UNRWA iz Gaze sodelovali v grozljivem napadu Hamasa na Izrael, pa je Žbogar poudaril nepogrešljivost agencije za Palestince. Izrazil je globoko zaskrbljenost zaradi obtožb, podprl neodvisno preiskavo, obenem pa poudaril, da Slovenija še naprej podpira pomembno delo UNRWA, ki je življenjska nit za Palestince. "Ni nadomestila za delo UNRWA in njeno delo je ključno za uresničitev ukaza ICJ," je dejal.
Guterres: UNRWA je temelj humanitarne pomoči v Gazi
Agencija Združenih narodov za palestinske begunce (UNRWA) je temelj humanitarne pomoči v Gazi, je danes izjavil generalni sekretar ZN Antonio Guterres. Svetovna zdravstvena organizacija (WHO) pa je opozorila, da številni prebivalci Gaze zaradi ovir pri izvajanju humanitarne pomoči umirajo od lakote.
"Včeraj sem se srečal z donatorji, da bi prisluhnil njihovim pomislekom in predstavil ukrepe, ki jih bomo sprejeli," je dejal Guterres in dodal, da je UNRWA hrbtenica celotnega humanitarnega odziva v Gazi. Podobno je že v torek poudarila koordinatorka ZN za humanitarno pomoč za Gazo Sigrid Kaag, ki je prepričana, da nobena organizacija ne more nadomestiti ali zamenjati vloge UNRWA v Gazi.
Vodje številnih agencij ZN so medtem v torek opozorili, da je ustavitev financiranja agencije UNRWA "nevarna in bi povzročila razpad humanitarnega sistema v Gazi", poroča francoska tiskovna agencija AFP.
Direktor WHO za izredne razmere Michael Ryan je medtem danes opozoril, da prebivalci Gaze zaradi omejitev izvajanja humanitarne pomoči umirajo od lakote. "Gre za prebivalstvo, ki umira od lakote, za prebivalstvo, ki je potisnjeno na rob, a ni stranka v tem konfliktu in ga je treba zaščititi," je še dodal.
WHO je sicer že v torek opozorila, da spor glede UNRWA odvrača svetovno pozornost od humanitarne krize v Gazi in obleganja, "ki celotnemu prebivalstvu preprečuje dostop do čiste vode, hrane in zatočišč".
KOMENTARJI (245)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.