Med drugim je Volodimir Zelenski voditelje gospodarsko najbolj razvitih držav pozval, naj napadeni Ukrajini pošljejo več sistemov za zračno obrambo. "Zračna obramba je naša glavna prednost in naloga, saj je zaradi nedavnih napadov nekaj naših velikih mest ostalo brez vode in elektrike," je povedal. Ob tem je posebej izpostavil, da bi se škoda lahko v primeru zadostnega števila sistemov za obrambo pred raketnimi napadi še zmanjšala.
Medtem z ukrajinskih mest prihajajo poročila, da so njihove sile s protiraketnimi sistemi zelo uspešne, saj naj bi v zadnjih dveh dneh že v zraku sestrelile približno polovico k njim namenjenih raket.
Zelenski je povedal tudi, da se s Putinom ne nameravajo pogajati, dodal pa, da bi se "lahko pogovarjali z drugim ruskim voditeljem". S tem je Ruse znova pozval, naj predsednika odstranijo. "Pogovarjali se bomo z drugim voditeljem Rusije, ki bo upošteval načela ZN, splošna človeška načela in ozemeljsko celovitost Ukrajine." Dodal je še, da mir onemogoča le ena oseba. "In ta oseba je v Moskvi," je zaključil misel.
"Rusija pravi, da je to posebna operacija proti vojaškim silam, vendar so rakete padale na otroška igrišča sredi mest, uničujejo zgodovinske zgradbe in razširjajo paniko," je tudi obtožil Ruse. Zaradi napadov, ki naj bi bili po besedah ruskega predsednika Vladimirja Putina odgovor na sobotno eksplozijo Krimskega mostu, je Zelenski voditelje pozval, naj uvedejo strožje sankcije proti Rusiji. Predlagaj je tudi, naj uvedejo cenovno kapico na rusko nafto in zemeljski plin, saj da naj bi prinesla mir.
"To bo teroristični državi pomagalo premisliti o miru in nedobičkonosnosti vojne," je ob tem še dejal in izpostavil: "Ruski predsednik še vedno vsem predstavlja grožnjo." Meni, da je Putin "v zadnjem delu svoje kariere," a zato nič manj nevaren. V luči tega si želi, da bi države Ukrajini pomagale ustvariti zračni ščit, povzemajo britanski mediji.
Na zasedanju so o ruskem napadu spregovorili tudi voditelji držav članic, ki so ga prav tako ostro obsodili. "Neselektivni napadi na nedolžno civilno prebivalstvo so vojni zločin," so tudi obsodili raketna obstreljevanja. Obsodili so tudi nedavne ruske referendume v štirih delno okupiranih ukrajinskih regijah, rezultate pa spoznali za nične. "Priključitev je nezakonita, referendumi pa lažni," so dejali.
V pogovoru so omenili tudi oboroževanje Belorusije, kateri sporočajo, naj preneha sodelovati z Rusijo. Na koncu so soglasno obljubili, da bodo Ukrajino podpirali, kolikor dolgo bo treba.
Ruski napadi tudi tema zasedanja Nata
Eskalacija vojne v Ukrajini bo zaznamovala tudi zasedanje obrambnih ministrov Nata v Bruslju v sredo in četrtek, pred začetkom katerega je danes že spregovoril generalni sekretar Nata Jens Stoltenberg. Ukrajini je obljubil nadaljnjo podporo Severnoatlantske zveze in opozoril, da morajo tudi države članice okrepiti svoje zaloge orožja.
Stoltenberg je že po ponedeljkovem pogovoru z ukrajinskim zunanjim ministrom Dmitrom Kulebo ponovno izrazil podporo zavezništva Ukrajini in obsodil napade Rusije na civilno infrastrukturo.
KOMENTARJI (605)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.