Po ponedeljkovem napadu na mošejo v Pakistanu se je število smrtnih žrtev še povečalo. Po zadnjih podatkih je ta številka narasla na 100. V državi je razglašena višja stopnja pripravljenosti zaradi terorizma. Gre za enega najbolj smrtonosnih napadov v državi v zadnjih letih, ki se sooča s "krizo nacionalne varnosti", kot so jo opisali analitiki.
Nasarullah Khan, policijski uradnik, ki je preživel eksplozijo, je dejal, da se spominja, da je videl "velik izbruh plamenov", nato pa ga je obkrožil dim črnega prahu. Ko se je strop udrl, je obležal pod ruševinami, ven pa so ga izvlekli šele po treh urah. "Padel je strop, uspelo mi je preživeti, imam pa zlomljeno nogo," je povedal.
Upanje, da bi našli še kakšnega preživelega, je vedno manjše. "Ne pričakujemo, da bomo našli kogar koli živega. Večinoma odkrivamo trupla," je povedal Bilal Faizi, tiskovni predstavnik reševalcev.
Muhammad Ijaz Kan, policijski uradnik mesta Pešavar, je za CNN dejal, da je bil incident v mošeji "najverjetneje samomorilski napad". "Brutalno ubijanje muslimanov je v nasprotju z učenjem Korana," je pojasnil premier Šehbaz Šarif in dodal, da je "napad na mošejo dokaz, da napadalci nimajo ničesar skupnega z islamom".
"Teroristi želijo z napadi na tiste, ki opravljajo dolžnost obrambe Pakistana, ustvariti strah," je nadaljeval predsednik vlade. Mošeja sicer stoji na enem najbolj nadzorovanih območij v mestu, vse okoli nje pa so postavljene tako policijska postaja kot obveščevalni in protiteroristični uradi. Kako je napadalec neopazno prišel v mošejo, še ni jasno. "Tisti, ki se borijo proti Pakistanu, bodo izbrisani." Po napadu je obiskal ranjene in razglasil dan žalovanja.
"Obseg človeške tragedije je nepredstavljiv. To ni nič manj kot napad na Pakistan," je premier zapisal na Twitterju. Družinam žrtev je izrazil sožalje in dejal, da njihove bolečine "ni mogoče opisati z besedami". Več kot 20 policistov, ki so v napadu umrli, pa so že včeraj pokopali.
Tiskovni predstavnik bolnišnice je potrdil, da je več kot 150 ljudi ranjenih.
Čeprav so uradniki sumili, da so za napad odgovorni pakistanski talibani, so ti vpletenost zanikali. Tiskovni predstavnik pakistanskih talibanov, znanih kot Tehreek-e-Taliban (TTP), Muhammad Khorasani je zanikal odgovornost.
"V zvezi z incidentom v Pešavarju menimo, da je treba pojasniti, da TTP nima nobene povezave s tem. V skladu z našimi zakoni in ustavo je vsako dejanje v mošejah, medresah, na pogrebih in drugih svetih krajih kaznivo," je sporočil Khorasani.
V Pakistanu, kjer živijo večinoma sunitski muslimani, so v zadnjem času zaznali porast napadov. V začetku meseca so denimo pakistanski talibani trdili, da je eden od njihovih pripadnikov ustrelil in ubil dva pakistanska obveščevalca, vključno z direktorjem protiterorističnega krila vojaške vohunske agencije Inter-Services Intelligence.
Pakistanski talibani so močno prisotni v provinci Khyber Pakhtunkhwa, Pešavar pa je prizorišče pogostih napadov militantov. Leta 2014 je frakcija pakistanskih talibanov napadla vojaško šolo v Pešavarju in ubila 154 ljudi, večinoma učencev. Za smrtonosnimi napadi v Pakistanu je v preteklosti velikokrat stala tudi regionalna podružnica skupine ISIS.
KOMENTARJI (8)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.