V multikulturnem, tretjem največjem švedskem mestu na jugu države, z veliko palestinsko skupnostjo, so na dan drugega polfinalnega večera v luči aktualnega dogajanja na Bližnjem vzhodu potekali protesti. Velika množica propalestinskih protestnikov se je zbrala na osrednjem trgu Stortorget v Malmöju, približno 7 kilometrov od prizorišča tekmovanja.
Zbrani so mahali s palestinskimi zastavami in nosijo napise kot so: "Oboževalci Evrovizije proti genocidu", "Dobrodošli na genocidnem izboru pesmi", "Svoboda Palestini" in podobno. Zahtevajo, da se izraelsko predstavnico izključi s tekmovanja za pesem Evrovizije.
"Sem oboževalka Evrovizije in trga se mi srce, a jo bojkotiram. Ne morem se zabavati, če vem, da Izrael sodeluje, medtem ko otroci umirajo. Mislim, da je to preprosto narobe," je za AFP povedala 30-letna protestnica Hilda, ki ni želela navesti svojega priimka.
Čeprav organizator glasbenega tekmovanja Evropska radiodifuzna zveza (EBU) zatrjuje, da je Evrovizija zgolj glasbeno tekmovanje, pa letos mnoge bode v oči, da je zamižala pri nastopajočem Izraelu, medtem ko Rusiji zadnja leta oz. od napada na Ukrajino ne dovoli udeležbe.
"Če so lahko izključili Rusijo, zakaj tega ne bi mogli storiti z Izraelom?" je za AFP povedala 29-letna Margo Mustafa. "Ljudje so prišli na Evrovizijo, da bi praznovali. Ni kaj praznovati. Poteka vojna," je dodala.
Švedske oblasti so poostrile varnost, na trgu pa je tudi povečana prisotnost policije. Policija ocenjuje, da se je protestov udeležilo okoli 5000 ljudi. "Na splošno je mirno, nekaj ljudi smo poslali stran," je za Reuters povedal tiskovni predstavnik policije.
Demonstrantom se je pridružila tudi podnebna aktivistka Greta Thunberg. "Mladi vodijo pot in svetu kažejo, kako naj se odzovemo na to," je dejala 21-letnica, zavita v kefijo, tradicionalni šal, ki je postal simbol palestinskega upora.
Okoli arene, ki gosti tekmovanje, so postavili kovinske barikade in velike betonske bloke. Prizorišče varuje policija, obiskovalci pa morajo pred vstopom v areno mimo detektorjev kovin. Vsem obiskovalcem pred vstopom v dvorano pregledajo tudi torbe, sabo imajo lahko le manjše torbe.
Izraelski predstavnici svetovali, naj do svojega nastopa raje ostane v hotelski sobi
Zaradi varnostnih razlogov naj bi izraelski predstavnici Eden Golan po poročanju francoske tiskovne agencije AFP domnevno svetovali, naj do svojega današnjega polfinalnega nastopa na evrovizijskem odru raje ostane v svoji hotelski sobi.
Golanova se bo predstavila s skladbo Hurricane, ki jo je Izrael za evrovizijski nastop nekoliko prilagodil. Prvotno je pesem namigovala na napad Hamasa 7. oktobra lani, s čimer bi Izrael kršil načelo o nepolitičnosti, ki velja za pesmi, ki sodelujejo na evrovizijskem tekmovanju. Izrael, ki je na Evroviziji prvič nastopil leta 1973, se je sicer od leta 2015 vedno uvrstil v finale tekmovanja, zmagal pa je doslej štirikrat.
Evropska radiodifuzna zveza (EBU) je že pred začetkom letošnjega tekmovanja za pesem Evrovizije opozorila, da v Malmö Areni, kjer poteka letošnji evrovizijski izbor, ne bodo dovoljeni palestinske zastave in simboli.
Irska predstavnica zaradi svojega propalestinskega sporočila kritična do organizatorja
Bambie Thug, nebinarna oseba, ki je po letu 2018 Irsko včeraj znova popeljala v finale, je kritizirala organizatorje tekmovanja, ker so zahtevali, da za nastop v torkovem polfinalnem izboru spremeni svoje propalestinsko sporočilo. Na novinarski konferenci je povedal/a, da je bila prisiljen/a spremeniti svojo poslikavo telesa v srednjeveški keltski pisavi ogam, ki je v luči trenutnih razmer v Gazi in sodelovanju Izraela na letošnjem evrovizijskem izboru pozivala k prekinitvi spopadov in svobodi.
"Zame je bilo zelo pomembno, ker sem za pravičnost in mir. Na žalost sem moral/a na zahtevo EBU to sporočilo spremeniti v 'okronati čarovnico'," je povedal/a po nastopu s skladbo, ki je svojevrstna oda kvir skupnosti, Doomsday Blue.
Organizatorji so pojasnili, da je bil njen napis na generalkah v nasprotju s pravili tekmovanja, katerih namen je, da zavarujejo nepolitično naravo dogodka. "Po pogovorih z irsko delegacijo je bil dosežen dogovor, da za nastop v živo spremenijo besedilo," so dodali.
Nekdanji predstavnik Švedske med nastopom nosil propalestinsko ruto
EBU je že pred začetkom letošnjega tekmovanja za pesem Evrovizije opozoril, da v Malmö Areni, kjer poteka letošnji evrovizijski izbor, ne bodo dovoljeni palestinske zastave in simboli. Kljub temu je imel nekdanji švedski evrovizijski predstavnik Eric Saade, ki je nastopil pred začetkom prvega polfinalnega večera, okoli roke ruto kefijo, ki jo simbolno nosijo ljudje s propalestinskim nazorom.
EBU je v odzivu izrazil obžalovanje, da si je Saade okoli roke zavezal kefijo in "se odločil ogroziti nepolitično naravo dogodka".
Danes bo nastopilo še 16 držav
Na drugem polfinalnem izboru se bodo za uvrstitev v evrovizijski finale poleg Izraela potegovali predstavniki Malte, Albanije, Grčije, Švice, Češke, Avstrije, Danske, Armenije, Latvije, San Marina, Gruzije, Belgije, Estonije, Norveške in Nizozemske.
Tudi v drugem polfinalnem večeru se bo v veliki finale uvrstilo deset držav z največ glasovi. Na obeh predizborih o nastopu v finalu odločajo glasovi gledalcev in poslušalcev prek telefonskega in spletnega glasovanja. Kot preostale predstavnice evrovizijske peterice velikih se bodo nocoj v živo predstavili še predstavniki Španije, Italije in Francije, ki imajo mesto v sobotnem finalu že v naprej zagotovljeno.
Po torkovem prvem polfinalnem večeru se je v finale uvrstila prva deseterica, med njimi tudi slovenska predstavnica Raiven s skladbo Veronika. Poleg nje je to uspelo še predstavnikom Srbije, Portugalske, Hrvaške, Ukrajine, Litve, Finske, Cipra, Irske in Luksemburga.
Tudi drugi evrovizijski polfinalni izbor bosta nocoj vodili švedska komičarka Petra Mede in švedsko-ameriška igralka Malin Akerman.
KOMENTARJI (191)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.