Da se je smrtonosna gliva začela širiti po gozdovih Parque Tantauco v južnem Čilu, so potrdili leta 2023, v enem samem letu pa se je populacija Darwinovih žab zmanjšala za kar 90 odstotkov, poroča Sky News.
Medtem ko se naravovarstveniki ukvarjajo s tem, kako gozd zanje spet narediti varen, je lahko preživetje Darwinove žabe odvisno od zatočišč, kakršno je denimo zagotovil londonski živalski vrt.
Še vseeno pa to ni lahka naloga, saj so morali dvoživke varno prepeljati iz Čila v Združeno kraljestvo. Ne le, da gre za več kot 11.200 kilometrov dolgo pot, raziskovalci so morali tudi čez mukotrpen lov za drobnimi bitji. Odrasli samci žab so namreč veliki le tri centimetre.
Na pot so pripravili 52 žab, na koncu pa jih je v London po prizadevanjih naravovarstvenikov živalskega vrta prispelo 33. Ben Tapley, skrbnik za dvoživke v londonskem živalskem vrtu, je povedal, da gre za prelomni trenutek v njihovem delu. "Da bomo lahko zaščitili Darwinovo žabo pred uničujočim vplivom glive chytrid," je dodal.
"Uspešna vzgoja teh žabic je močan simbol upanja za to vrsto," je povedal in poudaril, da je neverjetno, kaj vse je mogoče doseči, če naravovarstveniki sodelujejo. "To je tudi kritičen opomnik o vlogi našega živalskega vrta za ohranitev vrste," pravi.
"Vedeli smo, da se lotevamo nečesa posebnega – ura je tiktakala in morali smo hitro ukrepati, če smo želeli rešiti te žabe," dodaja.
33 žabic je nosilo in valilo 11 žabjih samcev, ki paglavce nosijo v svojih glasilkah, dokler niso pripravljeni, da izplavajo.
KOMENTARJI (2)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.