Na Münchenski varnostni konferenci je ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski dejal, da Ukrajina nikoli ne bo sprejela dogovorov, ki bi bili sklenjeni brez njihove vpletenosti. Ameriški predsednik Donald Trump in ruski predsednik Vladimir Putin sta namreč pred nekaj dnevi opravila več kot enourni pogovor prek telefona, na katerem sta se dogovorila za začetek mirovnih pogajanj v Ukrajini.
Podpredsednik ZDA JD Vance je v petkovem govoru, v katerem je napadel evropske demokracije, opozoril, da mora Evropa "močno okrepiti" svojo obrambo. Zelenski pa je ob tem ocenil, da je resnično "prišel čas, da Evropa ustvari svoje oborožene sile". "Včeraj je podpredsednik ZDA v Münchnu jasno povedal, da se večdesetletni odnos med Evropo in Ameriko končuje. Odslej bodo stvari drugačne in Evropa se mora temu prilagoditi," je dejal.
![Volodimir Zelenski](https://images.24ur.com/media/images/884xX/Feb2025/7d33990c6c130d9af690_63367387.jpg?v=e3a0&fop=fp:0.46:0.34)
Ob tem je ukrajinski predsednik opozoril, da se Evropa ne more več zanesti, da jim bodo ZDA priskočile na pomoč ob morebitnih grožnjah. "Številni voditelji pa so že govorili, da Evropa potrebuje lastno vojsko," je dodal.
Koncept evropske vojske so namreč predlagali že številni drugi voditelji, vključno s francoskim predsednikom Emmanuelom Macronom. "S Trumpom sva pred dnevi govorila glede njegovega pogovora s Putinom. Niti enkrat ni omenil, da bi Amerika za pogajalsko mizo potrebovati tudi Evropo. To pove veliko. Minili so časi, ko so ZDA podpirale Evropo," je še povedal Zelenski.
Približuje se tretja obletnica vojne v Ukrajini; Rusija je invazijo izvedla v zgodnjih jutranjih urah 24. februarja 2022. Trump in njegov obrambni minister Pete Hegseth pa sta nedavno izrazila prepričanje, da je malo verjetno, da bi se Ukrajina pridružila Natu. Hegseth je ob tem dejal tudi, da se mu zdi možnost, da bi se Ukrajina vrnila na svoje meje pred letom 2014 nerealna. Kljub temu pa Zelenski vztraja, da članstva Ukrajine v Natu ne bo umaknil s pogajalske mize.
Golob po razpravah glede vojne v Ukrajini za poenotenje stališč
Slovenski premier Robert Golob je po razpravah o pogajanjih za dosego miru v Ukrajini medtem sporočil, da je Slovenija Ukrajini pomagala od prvega dne vojne. "Slovenija je Ukrajini od prvega dne ruske agresije pomagala srčno in odločno, na kar smo upravičeno ponosni. Zato nam ni in ne more biti vseeno, kako bo premirje doseženo," je zapisal v izjavi.
Spomnil je, da Ukrajina ni le kandidatka za članstvo v EU, ampak skozi Svet Nato-Ukrajina tudi najbolj tesna partnerica zavezništva. Zaradi tega od ameriških zaveznikov pričakuje, da bo rešitev glede premirja sprejemljiva tudi za ukrajinski narod, ki "z nami deli iste vrednote in isto željo po svobodi", so sporočili iz kabineta premierja.
Golob je prepričan še, da je zdaj, ko smo miru bližje kot kadarkoli prej, "toliko bolj pomembno, da naša stališča poenotimo tako, da bo v Ukrajini in Evropi dosežen trajen in pravičen mir".