Ukrajina

Johnson nenapovedano v Kijevu, Zelenski: Ukrajina bo v tednu dni izpolnila vprašalnik EU

Kijev, 09. 04. 2022 07.49 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 8 min
Avtor
Natalija Švab, STA, M.P.
Komentarji
0

Ukrajinske sile v središču Mariupola še kljubujejo ruskim napadom, pravi zadnja ocena Inštituta za preučevanje vojne ISW. Pravijo pa tudi, da so se proruski kanali na Telegramu hvalili z napadi na železniške postaje v Donbasu, a da so objave izginile, ko so se pojavila poročila o civilnih žrtvah. Ruska raketa je namreč zadela civilno evakuacijsko točko na železniški postaji Kramatorsk, pri čemer je umrlo najmanj 50 ljudi, ranjenih je okoli sto. Ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski je dogodek označil za vojni zločin. Medtem je v Kijev nenapovedano prispel tudi britanski premier Boris Johnson. S svojim obiskom ukrajinske prestolnice želi prenesti sporočilo solidarnosti z ukrajinskim ljudstvom, so sporočili iz njegovega urada.

Zdravstveno osebje v bolnišnici v Kramatorsku je sicer delalo dan in noč, da bi rešilo življenja poškodovanih v včerajšnjem napadu na železniško postajo, toda med tistimi, ki niso preživeli, je bil tudi otrok. 

Ukrajinska stran sicer še zbira informacije o tem, kaj se je dogajalo. Med drugim menijo, da sta bili v smeri železniške postaje izstreljeni najmanj dve raketi. Rusija odgovornost zanika, v Ukrajini pa menijo, da je bila železniška postaja namerno napadena v času, ko je mesto poskušalo zapustiti na tisoče ljudi.

Poskusi evakuacije se sicer danes nadaljujejo; zaradi povečanega obstreljevanja in prihoda ruskih vojakov skušajo številni ljudje zapustiti Donbas. Vseeno naj bi okoli 30 odstotkov prebivalcev še vedno vztrajalo v mestih in vaseh po vsej regiji.

Na tej satelitski fotografiji, ki jo je objavil Planet Labs PBC, je viden dim, ki se je dvignil, potem ko je raketa udarila v železniško postajo v Kramatorsku.
Na tej satelitski fotografiji, ki jo je objavil Planet Labs PBC, je viden dim, ki se je dvignil, potem ko je raketa udarila v železniško postajo v Kramatorsku. FOTO: AP

Ukrajinske čete so medtem napredovale pri ponovnem prevzemu ozemlja v zahodnem Hersonu, okupiranem mestu blizu Krima, in zdaj ogrožajo ruski nadzor nad mestom. Ruske enote, ki se umikajo iz severnega mesta Harkov, v pričakovanju ukrajinskih protinapadov postavljajo minska polja.

Napadi na Izjum se nadaljujejo, vendar Rusija v petek tam ni zavzela nobenega dodatnega ozemlja. Ruske bojne enote, ki se vračajo s fronte, vse pogosteje zavračajo prerazporeditev, ker je njihova morala nizka, pravijo nekatera poročila. V regijah Doneck in Lugansk pa Rusija svoja prizadevanja usmerja v zavzetje mest Rubižne, Popasna in Marinka. 

Prav tako je ruska stran sporočila, da so ruske sile uničile skladišče streliva v letalskem oporišču Mirgorod v osrednji Ukrajini. Tiskovni predstavnik ministrstva Igor Konašenkov je dejal, da sta bila v napadu na oporišče v regiji Poltava uničen tudi lovec ukrajinskih letalskih sil MiG-29 in helikopter Mi-8. Guverner poltavske regije Dmitro Lunin pa je na družbenih omrežjih sporočil, da sta bili dve osebi ranjeni, na kraju pa je nastala "znatna škoda".

Oblasti v južnem pristaniškem mestu Odesa pa so za konec tedna uvedle policijsko uro zaradi grožnje nadaljnjih raketnih napadov. Odločitev je bila sprejeta zaradi tragedije v Kramatorsku, pravijo lokalne oblasti. 

Danes se nadaljujejo poskusi evakuacije tudi iz Kramatorska, kjer žalujejo za žrtvami napada na železniški postaji.
Danes se nadaljujejo poskusi evakuacije tudi iz Kramatorska, kjer žalujejo za žrtvami napada na železniški postaji. FOTO: AP

Johnson v Kijevu v znak solidarnosti z ukrajinskim ljudstvom

Britanski premier Boris Johnson se nenapovedano mudi v Kijevu, kjer se je na štiri oči srečal z ukrajinskim predsednikom Volodimirjem Zelenskim. Johnson želi s svojim obiskom ukrajinske prestolnice prenesti sporočilo solidarnosti z ukrajinskim ljudstvom, so sporočili iz njegovega urada.

Za ogled potrebujemo tvojo privolitev za vstavljanje vsebin družbenih omrežij in tretjih ponudnikov.

Tako ukrajinska kot britanska stran sta ob začetku obiska na spletu objavili fotografijo obeh voditeljev. Pomočnik Zelenskega Andrij Sibiha je ob objavi fotografije Johnsona označil za vodjo sankcij proti ruskemu agresorju.

Za ogled potrebujemo tvojo privolitev za vstavljanje vsebin družbenih omrežij in tretjih ponudnikov.

"Premier je odpotoval v Ukrajino, da bi se osebno sestal s predsednikom Zelenskim v znak solidarnosti z ukrajinskim ljudstvom," je sporočil tiskovni predstavnik britanske vlade. Voditelja bosta pozornost namenila britanski podpori Ukrajini. Johnson naj bi ob tem predstavil paket finančne in vojaške pomoči. Johnson je že v petek napovedal dodatno vojaško opremo v vrednosti 100 milijonov funtov (okoli 120 milijonov evrov).

V Kijev pa je prispel tudi avstrijski kancler Karl Nehammer. V ukrajinski prestolnici se je srečal z Zelenskim in kijevskim županom Vitalijem Kličkom. Tudi on želi obiskati Bučo, da bi si na lastne oči ogledal prizorišče zločinov.

Med srečanjem je ukrajinskemu predsedniku dejal, da Avstrija podpira Ukrajino ter da bodo svojo podporo še razširili.

Von der Leynova: Kaj sploh je vojni zločin, če ne to?

Sicer pa je ukrajinski predsednik Zelenski napovedal, da bo Ukrajina v enem tednu izpolnila vprašalnik Evropske unije, ki služi kot podlaga za začetek pristopnih pogajanj: "Naša vlada namerava odgovore pripraviti hitro in kakovostno. Menim, da bo to v enem tednu."

Ursula von der Leyen je namreč Zelenskemu ob obisku izročila vprašalnik, ki naj bi služil kot podlaga za razpravo v prihodnjih tednih. Obljubila je, da bo EU nudila podporo Ukrajini, da bi izpolnjevanje vprašalnika zaključila v nekaj tednih, in ne nekaj letih, kot je sicer običajno.

EU obljublja milijardo evrov za podporo Ukrajini in državam, ki sprejemajo ukrajinske begunce, je potrdila von der Leynova. "Šeststo milijonov od tega bo šlo v Ukrajino, ukrajinskim oblastem in deloma Združenim narodom," je dejala na dogodku zbiranja sredstev za Ukrajino v Varšavi. 400 milijonov naj bi medtem romalo v roke držav, ki "opravljajo izjemno delo in pomagajo beguncem, ki bežijo pred vojno".

Prav tako je dejala, da se je lahko ob obisku Ukrajine na lastne oči prepričala o uničenju v ukrajinskem mestu Buča, kjer so po umiku ruskih sil prišla na dan grozodejstva nad civilisti. Zdi se ji namreč, da so se v Buči zgodili vojni zločini, vendar pa dodaja, da morajo to po njenem mnenju raziskati za to usposobljeni pravniki.

"Moj instinkt mi pravi: Kaj sploh je vojni zločin, če ne to? Ampak jaz sem po izobrazbi zdravnica in sedaj morajo to natančno raziskati pravniki," je dejala predsednica, ki je bila ob videnem v Buči pretresena. "Videla sem fotografije, pokazal mi jih je ukrajinski premier Denis Šmihal. Ljudje so bili ubiti, medtem ko so hodili," je dejala.

Skupina forenzikov je v petek začela izkopavati množično grobišče v Buči, v katerem so trupla civilistov, za katere ukrajinske oblasti trdijo, da so bili ubiti med rusko zasedbo mesta. Ruska stran odgovornost za poboje odločno zanika in trdi, da gre za provokacijo in propagando Kijeva za zahodne medije.

Von der Leynova je medtem na poti iz ukrajinske prestolnice na Poljsko, kjer se bo popoldne v Varšavi udeležila mednarodne donatorske konference za Ukrajino.

Ruske sile z novim vodstvom

Viri so medtem po poročanju BBC potrdili, da je Rusija reorganizirala poveljstvo svojih operacij v Ukrajini, pri čemer ima novi general bogate izkušnje iz bojnih operacij v Siriji. V pogovoru z BBC-jevim Gordonom Corero je vir, ki je želel ostati anonimen, povedal, da zdaj invazijo vodi general Aleksander Dvornikov. "Ima veliko izkušenj z operacijami ruskih sil v Siriji, zato pričakujemo, da se bosta splošno poveljevanje in nadzor izboljšala," je dejal.

Sprememba je bila narejena v želji po izboljšanju koordinacije različnih enot, saj so bile ruske skupine pred tem organizirane in prejemale ukaze ločeno, je še dejal vir. S takšno organiziranostjo Rusiji ni uspelo zavzeti večjih mest, kot je Kijev,  sčasoma pa se je usmerila v regijo Donbas na vzhodu.

"Če Rusija ne bo spremenila svoje taktike, dvomim, da ji bo uspelo osvojiti tudi nove cilje," še meni vir, ki je tudi ocenil, da si Rusija prizadeva doseči kakšen viden uspeh pred 9. majem, ko bo država spominjala zmage v drugi svetovni vojni.

Grozljive posledice vojne v Makarivu

V ukrajinskem mestu Makariv so medtem našli skupno 132 mrtvih, je poročala spletna stran Ukrainska pravda, ki se pri poročanju sklicuje na župana mesta. Vadim Tokar je v televizijskem nagovoru dejal, da so izkopali 132 trupel civilistov, ki so jih usmrtili Rusi. 

Povedal je, da je bila večina trupel izkopana iz množičnih grobišč, nekaj pa so jih našli na ulicah. 

Makariv leži približno 50 kilometrov zahodno od Kijeva in je imel pred vojno okoli 15.000 prebivalcev. Tokar je dejal, da se je število prebivalcev zaradi spopadov v zadnjih tednih zmanjšalo na tisoč, v vojni pa je bilo poškodovanih okoli 40 odstotkov Makariva, veliko stavb ne bo mogoče popraviti.

"Okupatorji so uničili skoraj vso infrastrukturo, bombardirali so stanovanjske stavbe, popolnoma so uničili bolnišnice in vrtce," je dejal župan.

Ruska vojska je medtem potrdila nove napade v bližini mest Dnipro in Poltava. V bližini Dnipra so ponoči z raketami napadli skladišče orožja, v bližini Poltave pa letališče. Ukrajinska stran je medtem sporočila, da sta bila v napadih ranjena dva človeka.

Obenem je Rusija zamenjala svoje poveljstvo v Ukrajini. Ruskim silam v Ukrajini tako po novem poveljuje general Aleksander Dvornikov, ki je bil med vidnejšimi v vojni v Siriji, zaradi svojih zaslug pa je prejel tudi status junaka.

Dan po napadu v Kramatorsku se evakuacija ljudi iz mesta nadaljuje

Dan po krvavem ruskem raketnem napadu na železniško postajo v Kramatorsku na vzhodu Ukrajine se evakuacija ljudi, ki bežijo v strahu pred ofenzivo, nadaljuje. V petkovem napadu je bilo po zadnjih podatkih ukrajinskih oblasti ubitih 52 ljudi, med njimi pet otrok, 109 pa jih je bilo ranjenih.

Po napadu na železniško postajo se evakuacija civilistov v mestu danes nadaljuje po cesti. Več deset minibusov in je prišlo po desetine preživelih, ki so se po napadu zatekli v protestantsko cerkev nedaleč od postaje.

Zatočišče v cerkvi je čez noč poiskalo skoraj 80 ljudi, večinoma starejših. "Po napadu se je sem zateklo okoli 300 do 400 ljudi," je povedal član protestantske cerkve Jevgenij. Po njegovih besedah so bili ljudje travmatizirani. Polovica od njih se je zatekla v klet, drugi so želeli nemudoma oditi. Nekatere so v petek popoldne evakuirali z avtobusi. Na koncu jih je skoraj 80 ostalo v prostorih cerkve, je povedal.

Ruske oblasti sicer zavračajo obtožbe in za napad krivijo Ukrajino. Izjave kijevskega režima o raketnem napadu so označili za neresnične provokacije.

Železniška postaja v Kramatorsku je služila kot glavno vozlišče za evakuacijo beguncev iz delov vzhodne regije Donbas, ki so še vedno pod ukrajinskim nadzorom. Davi je bila postaja zaprta, območje pa je zasedla policija.

YouTube blokiral kanal spodnjega doma ruskega parlamenta

Ruski parlament je bil kritičen do blokade svojega kanala na portalu YouTube in opozoril, da bi lahko v Rusiji kmalu v celoti blokirali YouTube. Portal je sicer zaradi ameriških sankcij blokiral kanal dume, na katerem so večinoma prenašali zasedanje parlamenta, poročajo tuje tiskovne agencije.

Predsednik ruskega parlamenta Vjačeslav Volodin je opozoril, da ameriške oblasti izkoriščajo tehnološka podjetja v informacijski vojni proti Moskvi. "Tega ne smemo dopustiti," je zapisal na spletu. Tiskovna predstavnica zunanjega ministrstva Marija Zaharova pa je poudarila, da je YouTube z blokado zapečatil svojo usodo. Ruse je pozvala, naj svojo vsebino z YouTuba čim prej preselijo na druge platforme.

Od ruske invazije na Ukrajino je Rusija v preteklih tednih ostro posredovala proti tujim družbenim omrežjem. Številni uporabniki se tako bojijo, da bi lahko po blokadi oz. omejitvi Facebooka, Instagrama in Twitterja sledila še blokada YouTuba.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.