Ukrajina

Biden odobril uporabo raket dolgega dosega za napad na tarče v Rusiji

Kijev, 17. 11. 2024 20.01 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min

Ameriški predsednik Joe Biden naj bi Ukrajini odobril uporabo ameriških raket dolgega dosega za napad na tarče znotraj Rusije. Bela hiša in Pentagon sicer odločitve nista potrdila, je pa umik prepovedi uporabe orožja na ruskem ozemlju potrdil eden od ameriških uradnikov. Podobno dovoljenje naj bi Ukrajini dali tudi Francija in Velika Britanija. Ukrajinski predsednik je v svojem večernem nagovoru dejal, da bodo "rakete govorile same zase", ni pa potrdil, ali so jim ZDA dale dovoljenje za uporabo. Ruski predsednik pa je v svojem prvem odzivu ponovil svoje pretekle besede: "Uporaba zahodnega orožja dolgega dosega proti Rusiji bo pomenila neposredno udeležbo držav Nata v konflikt v Ukrajini."

Več videovsebin
  • Iz 24UR: Na pragu tretje svetovne vojne?
    03:08
    Iz 24UR: Na pragu tretje svetovne vojne?
  • Iz 24UR: Ameriška pomoč Ukrajini
    01:13
    Iz 24UR: Ameriška pomoč Ukrajini

 

Odločitev o dovoljenju uporabe vojaških taktičnih raketnih sistemov ali ATACMS je bila v obravnavi več mesecev. Ameriški uradniki so bili glede slednjega močno razdeljeni; nekateri so izrazili zaskrbljenost zaradi stopnjevanja vojne, medtem ko so bili drugi zaskrbljeni zaradi zmanjševanja zalog orožja.

Britanski premier Keir Starmer in francoski predsednik Emmanuel Macron sta nedavno obiskala ameriškega predsednika Joeja Bidna in ga pozvala, naj, dokler je še predsednik, Ukrajini klju pomislekom dovoli uporabo zahodnih raket dolgega dosega za ciljanje ključnih vojaških tarčah v Rusiji. Tudi ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski že mesece poziva k odpravi omejitev za uporabo raket dolgega dosega.

Biden in Zelenski
Biden in Zelenski FOTO: AP

Kot poroča BBC, naj bi ameriški predsednik uporabo tovrstnega orožja zdaj odobril, vendar pa Bela hiša in Pentagon slednjega še nista potrdila. Je pa slednje potrdil visoki uradnik ZDA, ki je z odločitvijo seznanjen. The New York Times medtem navaja ameriškega uradnika, ki pravi, da bo orožje najverjetneje sprva uporabljeno proti ruskim in severnokorejskim enotam v regiji Kursk.

Kot poroča francoski Le Figaro, naj bi tudi Francija in Velika Britanija Ukrajini dovolili, da z njihovimi raketami SCALP/Storm Shadow napadejo tarče znotraj ruskega ozemlja.

Zelenski: Rakete bodo govorile same zase

Ukrajinski predsednik je v svojem večernem nagovoru potrdil poročila o uporabi ATACMS za tarče v Rusiji. A kot poudarja BBC, ob tem ni povedal, ali so jim dovoljenje za uporabo dale ZDA.

V videoizjavi je zaveznikom predstavil "načrt zmage", ki da vključuje tudi "zmogljivost velikega dosega". "Mnogi pravijo, da smo zdaj dobili dovoljenje za sprejetje ustreznih ukrepov. Vendar pa se napadi ne izvajajo z besedami. Takšne stvari se ne napovedujejo. Rakete bodo govorile same zase," je komentiral Zelenski.

Tiskovna predstavnica Vladimirja Putina je zasuk ameriške politike komentirala, češ da je ruski predsednik svoje mnenje na to temo podal že 12. septembra. "Uporaba zahodnega orožja dolgega dosega proti Rusiji bo pomenila neposredno udeležbo držav Nata v konflikt v Ukrajini," je takrat dejal Putin ter ob tem dodal, da bi slednje vodilo v premik spopadov na Zahod.

Dodal je, da bi takšna odločitev pomenila spremembo narave konflikta, porča portal b92. "Če bo ta odločitev sprejeta, bo to pomenilo neposredno udeležbo držav Nata, ZDA in evropskih držav v vojni v Ukrajini. To pa seveda bistveno spreminja samo naravo konflikta," je dodal vodja Kremlja.

Kaj je ATACMS?

Vojaški taktični raketni sistem MGM-140 ali ATACMS izdeluje Lockheed Martin, ameriška korporacija, ki se ukvarja pretežno z letalstvom in vesoljsko tehnologijo. Rakete lahko dosežejo cilje, ki so oddaljeni do 300 kilometrov. Zaradi velike hitrosti pa jih je tudi zelo težko prestreči.

Ameriške rakete dolgega dosega ATACMS
Ameriške rakete dolgega dosega ATACMS FOTO: Profimedia

Ukrajina je z ameriškimi raketami vsaj enkrat že zadeli ruske cilje na okupiranem Krimu. Zdaj pa bi lahko država zadela tudi druge cilje, kot so oporišča, skladišča orožja ali logistične centre znotraj Rusije. 

Rusija je sicer v preteklosti sporočila, da uporaba ameriških raket dolgega dosega "ne bo bistveno spremenilo izida" vojne, a Putin je vseeno večkrat posvaril ZDA pred njihovo uporabo na ruskem ozemlju.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.