Po odpravi omejitev se Kitajska sooča z občutnim porastom okužb z novim koronavirusom. BBC poroča, da so bolnišnice preobremenjene, umirajo pa večinoma starejši prebivalci. V nedeljo je Peking sporočil, da bo prenehal objavljati dnevno covidno statistiko, navedli pa so, da so v preteklem tednu dnevno zabeležili okoli 4000 okužb in "nekaj smrtnih primerov". A prave številke niso znane, poznavalci pa ocenjujejo, da Kitajska na dan zabeleži več kot milijon okužb in okoli 5000 smrti, poroča Reuters.
Zadnja napoved Pekinga o ukinitvi karanten prihaja po treh letih zaprtih meja, obveznih karanten in množičnih testiranj. Ničelna toleranca do covida-19 je močno prizadela gospodarstvo, prebivalci pa so se naveličali nenehnih omejitev in ponavljajočih se testov. Novembra so po državi izbruhnili protesti proti predsedniku Ši Džinpingu, kar je Peking spodbudilo v sproščanje ukrepov.
Meje države so od začetka leta 2020 skoraj popolnoma zaprte, vsi potniki pa morajo ob prihodu v karanteno, ki traja do tri tedne. Kitajsko ministrstvo za zdravje je zdaj napovedalo, da se karantena ne bo več izvajala, še vedno pa bo potreben PCR-test. Oblasti prav tako ne bodo več omejevale dnevnega števila letov na Kitajsko.
Kot so navedli, bodo državo znova lahko obiskale osebe z delovnimi in študijskimi vizami ter tisti, ki imajo na Kitajskem družino. Ni še jasno, ali bodo znova izdajali tudi turistične vizume.
Nova pravila so pozdravili številni Kitajci, ki bodo odslej lahko potovali v tujino. Turistične agencije po vsej državi poročajo o skokovitem porastu zanimanja za potovanja v le nekaj urah po objavi novice. Nekateri so zaradi "nenadne svobode" po treh letih nadzora jezni. "Sem vesela, a hkrati jezna. Zakaj sem morala prestati vsa testiranja in karantene, če zdaj vse sproščamo," se sprašuje Rachel Liu, ki živi v Šanghaju.
Kot je dejala za BBC, je v letošnjem letu tri mesece preživela v karanteni, njeni družinski člani pa so se okužili takoj po sprostitvi ukrepov.
Mnogi so na spletu izrazili tudi zaskrbljenost zaradi ponovnega odpiranja meja v času, ko se virus nenadzorovano širi med prebivalstvom. "Zakaj ne moremo počakati, da ta val mine? Zdravstveni delavci so že izčrpani, stari ljudje pa ne bodo preživeli dveh okužb v enem mesecu," se je glasil eden od najbolj všečkanih komentarjev na Weibu.
Iz Pekinga in Šanghaja poročajo o pomanjkanju zdravil proti gripi in prehladu. Ši Džinping je v ponedeljek zdravstvene delavce pozval, naj storijo vse, kar lahko, da rešijo življenja.
KOMENTARJI (36)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.