Trump je namreč idejo o obisku zavrnil, ker se je bal, da se bodo njegovi lasje v dežju razmršili in ker ni menil, da je pomembno spoštovanje ameriških padlih vojakov, trdijo štirje ljudje, ki so tisti dan bili prisotni na pogovorih s predsednikom, pravi The Atlantic. Trump je zjutraj v pogovoru z uslužbenci na načrtovanem obisku dejal: "Zakaj bi šel na to pokopališče? Napolnjeno je s poraženci." V ločenem pogovoru na istem potovanju je Trump več kot 1.800 marincev, ki so umrli v Belleau Woodu, označil za "naivneže", ki so se pustili ubiti.
Trump je sicer v petek obtožbe, da je omalovaževal ameriške vojake, ki so bili ujeti ali pobiti v bitki, zanikal. Na Twitterju je vse obtožbe označil za "izmišljene lažne novice". Dodal je, da "velikih padlih vojakov ni nikoli imenoval drugače kot heroji". Krivdo za obtožbe pa je pripisal "podli politični igri", s katero želijo njegovi nasprotniki vplivati na prihajajoče predsedniške volitve.
Belleau Wood je bila ena najpomembnejših bitk v ameriški zgodovini. V njej so se borili ameriški marinci, ki so uspeli zaustaviti prodor nemške vojske proti Parizu spomladi leta 1918. Trump naj bi svojim svetovalcem postavljal nenavadna vprašanja: "Kdo se je boril na pravi strani?" Prav tako ni razumel, zakaj so morale ZDA posredovati na strani zaveznikov.
Trumpovo nerazumevanje patriotizma in služenja v vojski je bilo moč opaziti že večkrat, ko je žalil različne pripadnike oboroženih sil ZDA. Najbolj zloglasen očitek je bil politične narave, in sicer ponavljajoči se napadi na pokojnega Johna McCaina, da se je pustil ujeti – Trumpu pa so všeč le tisti, ki se ne pustijo ujeti. McCain je bil namreč med vojno v Vietnamu pilot, ki so ga sestrelili nad Severnim Vietnamom in je v ujetništvu preživel več kot pet let. Vietnamci so ga pogosto mučili, kar je pustilo posledice v njegovem nadaljnjem življenju.
Atlantic še piše, da se Trumpovo razumevanje junaštva ni spremenilo, odkar je postal predsednik. Po navedbah virov, ki poznajo predsednikova stališča, se zdi, da resnično ne razume, zakaj Američani z nekdanjimi vojnimi ujetniki ravnajo spoštljivo. Prav tako ne razume, zakaj vojska časti pilote, ki jih sestrelijo v bojih. Po navedbah treh virov, ki so neposredno poznali njegova stališča, je Trump vsaj dvakrat po tem, ko je postal predsednik, nekdanjega predsednika Georgea W. W. Busha označil za "poraženca", ker so ga Japonci sestrelili v drugi svetovni vojni.
Zaradi takšnega odnosa do vojske se je pogosto soočal s kritiki, ki so se mu zoperstavili. Te je potem tudi odkrito napadal, napadi so bili pogosto izredno nesramni, kaže pa, da izhajajo ravno iz tega, da ne pozna pomena domovine, požrtvovalnosti in skupnosti. Vietnamski vojni se je izognil z nenavadno diagnozo, Trump pa je dejal,"da je njegov osebni Vietnam bil, da se je izognil spolnim boleznim v tistih letih."
Na spominski dan 2017, dan ko se ZDA poklonijo padlim, je Trump obiskal nacionalno pokopališče v Arlingtonu. Na tem obisku ga je spremljal John Kelly, ki je bil takrat sekretar za domovinsko varnost in ki bo pozneje imenovan za šefa kabineta Bele hiše. Moška naj bi obiskala oddelek, ki je pokopališče ubitih v najnovejših ameriških vojnah. Kellyjev sin Robert je pokopan v enem od teh oddelkov. Prvi poročnik marincev, Robert Kelly, je bil ubit leta 2010 v Afganistanu. Star je bil 29 let. Na tem obisku naj bi se Trump pridružil Johnu Kellyju in se poklonil na grobu njegova sina ter potolažil družine drugih padlih pripadnikov. Toda po navedbah virov, ki poznajo ta obisk, se je Trump, ko je stal ob grobu Roberta Kellyja, obrnil neposredno k očetu in rekel: "Ne razumem. Kaj je v tem njihova korist? " Kelly (ki glede te zgodbe Atlanticu ni želel dati komentarja) je sprva verjel, da govori o nesebičnosti, a je kasneje spoznal, da Trump dejansko ni razumel njihove odločitve, da gredo služit domovini.
"Ne more dojeti odločitve, da bi naredil kaj za nekoga drugega, ne le zase," je novinarju Atlantica rekel eden od Kellyjevih prijateljev, upokojeni general s štirimi zvezdicami. "Sam misli, da je tisti, ki karkoli počne, kadar ni neposredne osebne koristi, idiot. V služenju narodu ni denarja." Kellyjeva prijateljica je nadaljevala: "Trump si ne more predstavljati bolečine nikogar drugega."
Trump verjame, da se brez obljube o plačilu ničesar ne splača narediti in da so nadarjeni ljudje, ki se ne trudijo pridobiti velikega bogastva, "poraženci". Po navedbah očividcev se je Trump po sestanku v Beli hiši, ki ga je imel takratni predsednik generalštaba, general Joe Dunford, obrnil na pomočnike in rekel: "Ta tip je pameten. Zakaj se je pridružil vojski?"
Trump ima po pisanju Atlantica patološki strah, da bi bil sam videti kot "idiot/naivnež". Njegova obsežna opredelitev naivnežev vključuje tiste, ki izgubijo življenje v službi domovine, pa tudi tiste, ki so ujeti ali ranjeni v bitki. "Ima veliko strahu," je dejal neki častnik, ki je iz prve roke poznal Trumpove poglede. "Ne vidi junaštva v boju." Trump je bil v času svojega predsedovanja obseden s prirejanjem vojaških parad, vendar le določene vrste. Na sestanku v Beli hiše za tak dogodek leta 2018 je Trump prosil svoje osebje, naj ne vključuje ranjenih veteranov, ker naj bi se gledalci ob prisotnosti amputirancev počutili neprijetno. Rekel je le: "Nihče tega noče videti."
KOMENTARJI (245)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.