Tujina

'Transspolne osebe se lahko krstijo, so botri ali poročne priče'

Vatikan, 09. 11. 2023 16.29 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min

Papež Frančišek je znova dokazal, da je lahko tudi cerkev prijazna do transspolnih oseb. Zadnja v nizu njegovih odločitev je namreč, da se lahko tudi transspolne osebe krstijo, lahko pa so tudi botri pri krstu in priče na poroki.

Pozitivne novice prihajajo iz Vatikana, kjer je papež Frančišek pokazal svojo naklonjenost vsem vernikom, tudi transspolnim. Poudaril je namreč, da so tudi transspolne osebe upravičene tako do krsta kot do tega, da so lahko botri ali priče, piše BBC.

Papež je že lani po eni izmed svojih maš, enemu izmed vernikov, ki je transspolna oseba dejal, da "čeprav smo grešniki, se nam Bog približa, da bi nam pomagal". Do tega prihaja le malo po tem, ko je brazilski škof Jose Negri na cerkveni dikasterij za nauk vere naslovil šest vprašanj v zvezi z LGBT skupnostjo in njihovo udeležbo pri krstu in zakonski zvezi.

Papež Frančišek
Papež Frančišek FOTO: Shutterstock

Dokument z vprašanji je podpisal tudi vodja dikasterija – argentinski kardinal Victor Manuel Fernandez – in ga odobril papež. V njem je zapisano, da lahko transspolna oseba, vključno s tistimi, ki so prestali hormonsko zdravljenje in operacijo za spremembo spola, prejme krst pod enakimi pogoji kot drugi verniki. 

Dokument pa sicer obravnava še mnoga druga vprašanja, med drugim tudi, ali so transspolne osebe lahko krstni botri, kar so po novem lahko. Vendar dokument strogo navaja, da imajo duhovniki vso pravico zavrniti prošnjo za krst transspolne osebe, če "obstaja nevarnost škandala, neupravičene legitimizacije ali dezorientacije na vzgojnem področju cerkvene skupnosti".

Poroka istospolnega para
Poroka istospolnega para FOTO: Shutterstock

Odločitev papeža so pozdravili številni verniki in duhovniki širom sveta. "To je pomemben korak naprej v tem, da Cerkev transspolnih oseb ne vidi le kot ljudi, ampak tudi kot katoličane," je zapisal ameriški jezuitski duhovnik James Martin

Sicer pa je še mnogo neodgovorjenih vprašanj, na katere bo morala Cerkev odgovoriti. Recimo glede krsta posvojenega otroka. Na vprašanje, ali lahko istospolni starši, ki posvojijo otroka ali imajo nadomestno mater, otroka krstijo v Cerkvi, je Vatikan odgovoril, da bi morala odločitev duhovnika temeljiti na "utemeljenem upanju, da bo otrok vzgojen v katoliški veri".

Kljub vsem napredkom pa je papež Frančišek jasen. Cerkev še vedno meni, da so istospolna razmerja grešna, in ne bo priznala istospolne poroke.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.