Tujina

Težki časi za ameriške splošne zdravnike

New York, 29. 07. 2020 10.10 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 6 min
Avtor
Sebastijan Kopušar
Komentarji
134

Hitro širjenje koronavirusa je ameriškemu zdravstvu zadalo dva udarca. Na prvi bojni črti so bolnišnice, preobremenjene s poplavo bolnikov s covidom-19. Ker pa zdravstvo v ZDA ni javna storitev, pač pa gospodarska panoga, je odpoved nenujnih posegov prinesla velike izgube in odpuščanje zdravstvenega osebje med pandemijo. Podeželske bolnišnice so celo na robu propada.

Ameriški zdravstveni sistem se sooča z absurdom, ko nekje zaradi pandemije primanjkuje osebja, drugod ga iz istega razloga odpuščajo.
Ameriški zdravstveni sistem se sooča z absurdom, ko nekje zaradi pandemije primanjkuje osebja, drugod ga iz istega razloga odpuščajo. FOTO: AP

Izbruh pandemije je nemudoma sprožil hudo krizo na področju družinske medicine. Obiski bolnikov so strmoglavili, zato imajo v ordinacijah in klinikah po vsej državi precej manjši priliv, kar je povzročilo val odpuščanj zaposlenih. Analiza univerze Harvard je pokazala, da je pandemija skoraj prepolovila število pacientov, nekateri specialisti so se soočili še z večjim upadom. Zato mnogim manjšim ordinacijam grozi, da bodo morale za vedno zapreti vrata ali pa svoje praske prodati zavarovalnicam in večjim zdravstvenim sistemom. Podobne težave imajo tudi že srednje velike ustanove, to pa pomeni, da se bo predvsem v podeželskih predelih še poslabšal že tako zahteven dostop do osnovne zdravstvene oskrbe.

"Prvič v moji karieri lahko načrtujem le kratkoročno," je za časnik Newyorker dejala Beverly Jordan, partnerka na kliniki za družinsko medicino na podeželju zvezne države Alabama. Za zdaj je kljub koronapaketu vladne finančne pomoči morala odpustiti dva zaposlena, zmanjšati število ur in si znižati plačo, prihodnost pa je, kot pravi, povsem negotova. Kar so povsem nove razmere za ameriško zdravstvo, saj je bilo to doslej mogočna industrija, ki se skoraj ni menila za poslovne cikle, pač pa je vztrajno rasla in povečevala število zaposlenih.
 

Pomanjkanje splošnih zdravnikov

Pandemija je spodrezala večino prihodkov, ko so bolnišnice ustavile vse nenujne posege (ki prinašajo največ denarja). Množična nezaposlenost je številne bolnike z zasebnih zdravstvenih zavarovanj prestavila na državni paket Medicaid, namenjen manj premožnim, ta pa hkrati pomeni manjše prihodke za zdravnike. Težave so tudi na območjih, kjer število okužb ni veliko ali se je po prvem valu umirilo, saj si številni oboleli ne upajo v ordinacije in bolnišnice, saj se bojijo, da se bodo okužili z virusom.

Ekonomist Paul Romer poudarja, da je  kriza čas za spremembe, toda zdravstvo v ZDA ima tradicije ledeniških premikov.
Ekonomist Paul Romer poudarja, da je kriza čas za spremembe, toda zdravstvo v ZDA ima tradicije ledeniških premikov. FOTO: AP

Najbolj so ogroženi ordinacije družinskih zdravnikov, interne medicine, pediatri ter ginekološke klinike in porodnišnice. Majska anketa med zdravniki v primarni oskrbi je pokazala, da je petina začasno že zaprla vrata ordinacij, 40 odstotkov jih je odpustilo zaposlene, ki so jih pred tem poslali na čakanje. "V življenju še nisem videl stvari s takšnimi razsežnostmi," je bil osupel profesor Ateev Mehrotra, ki je vodil harvardsko študijo. Posledice je že mogoče zaznati, znižuje se precepljenost otrok, pacienti so ostali brez kontrolnih pregledov, ki pogosto rešujejo življenja, stanje bolnikov s kroničnimi boleznimi se slabša, dolgoročna posledica bo morda znižanje življenjske dobe.

Sedanje razmere so močno povečale uporabo digitalnih oblik pregledov na daljavo, toda telezdravstvo ima svoje omejitve. Poleg tega je siceršnja poslovna uspešnost ameriškega zdravstva že pred izbruhom krize pod površino skrivala precej neenake razmere. Primarno zdravstvo se namreč že dolgo sooča s težavami, saj so zdravniki med najslabše plačanimi v ZDA, kar je mlade diplomante, obremenjene z dolgovi po izjemno dragih šolninah, odvračalo od tovrstne prakse. Po lanski oceni organizacije Ustanova družine Kaiser bi primarni sistem potreboval več kot 14.000 novih zdravnikov, da bi zapolnili vse sedanje potrebe, pri čemer so največje luknje na podeželju.
 

Zdesetkanje praks

Ekonomisti, ki preučujejo trg dela, se že dolgo ukvarjajo s histerezo, pojavom, ko se sistemi le počasi in ne popolnoma vrnejo v prvotno stanje. V ekonomiji to označuje visoko nezaposlenost, ki postane inertna in se ne zmanjša, tudi ko je razlog zanjo odpravljen. Nihče nima povsem prepričljive razlage, kaj povzroča ta pojav. Če bo sedanja nezaposlenost v ZDA prešla v histerezo, bodo posledice za zdravstvo lahko dolgoročne. Še posebej, ker moderna medicina za delo potrebuje prostore in drago opremo, to pa pomeni precej kapitala.

Neodvisne prakse se tako soočajo s pomanjkanjem denarja, s katerim bi previharili težke čase. Podobno velja za podeželske bolnišnice ali manjše zdravstvene sisteme. Kongres je sicer že namenil 175 milijard dolarjev (149 milijard evrov) za pomoč zdravstvu zaradi pandemije, pri čemer pa ni jasno, kako bo denar porabljen. Poleg tega vsota precej zbledi ob dejstvu, da so Američani za zdravstveno oskrbo v 2018 porabili kar 3600 milijard dolarjev (dobrih 3064 milijard evrov). Zato se zdi, da bo pomoč obšla številne klinike, ki jim grozi zaprtje. Poleg tega ameriško zdravstvo vse bolj drsi od samostojnih klinik k velikim sistemom, v 2018 je število zdravnikov v slednjih prvič preseglo število zdravnikov, ki so lastniki svojih praks.

Zdravstveni menedžer Andy Slavitt, ki je v vladi predsednika Baracka Obame nekaj časa bedel nad državnima zavarovanjema Medicare (za starejše) in Medicaid (za manj premožne), napoveduje največje spremembe za primarno oskrbo. "Prav lahko vidim zdesetkanje neodvisnih praks, prizadeti bodo tudi številni specialisti," meni Slavitt. Z vsako zaprto ordinacijo in vsako pridruženo v večji sistem se bo oskrba v Združenih državah samo še poslabšala, saj imajo že sedaj manj zdravnikov in medicinskih sester na prebivalca kot druge razvite države. Po oceni iz 2019 se je že pred krizo 80 odstotkov ameriškega podeželja soočalo s podstandardno oskrbo.
 

Ledeniški premiki

Razmere v že tako zapletenem zdravstvenem sistemu ZDA še dodatno zapleta določilo o ločenih plačilih za vsako posamezno storitev. Kar pomeni, da zdravstvene zavarovalnice ob na primer zlomu roke posebej plačajo rentgen, uravnavo zloma in kasnejše kontrolne preglede. To pa ordinacije spodbuja, da skušajo opraviti čim več storitev, saj te povečujejo dohodke. Morebitni zapleti so lahko celo finančno koristni. Nekdanji kirurg Atul Gawande je že pred desetletjem zapisal, da takšen sistem celo "kaznuje najbolj učinkovito in kvalitetno oskrbo z najboljšimi storitvami". Poleg tega pa v času izrazito nižjega obiska to pomeni izrazito nižje prihodke.

Čeprav si vlade in zavarovalnice že vrsto let prizadevajo nadgraditi sistem plačila za storitve, pa ta še vedno ostaja v osrčju ameriškega zdravstva. Napovedana združevanja hkrati pomenijo, da bodo že tako visoke cene še narasle. Profesor zdravstvene ekonomije Brenton Fulton s kalifornijske univerze Berkeley je že pred tremi leti opozoril, da višanje koncentracije zdravstvene ponudbe povzroči draženje vseh vrst storitev. Tretjina ameriških zdravnikov priznava, da imajo njihovi pacienti zaradi visokih stroškov težave z dostopom do zdravstva. Lani je vsak tretji Američan preskočil obisk zdravnika, da bi se izognil računu.

Sedaj jih je milijone ostalo brez služb in posledično brez zavarovanj, kar bo le še poslabšalo razmere in otežilo dostop do zdravnikov. Ekonomist Paul Romer je dejal, da je "strašno zapraviti krizo", toda kljub vse bolj odločnim političnim pozivom k obsežni reformi ameriškega zdravstva se zdi, da tudi pandemija ne bo stopila tradicije ledeniških premikov pri uvajanju sprememb. Celo ko se zgodijo odločnejši rezi, kot je bila reforma zdravstvenih zavarovanj predsednika Obame, so jo protiukrepi konservativnih političnih sil v zadnjih šestih letih oglodali vse do skeleta.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (134)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

JohannDoe
29. 07. 2020 16.31
-1
Zanimiva mi je misel, da bi tudi pri nas uvedli kako tako bedarijo kot je izplačevanje plač v bruto. Zanimivo bi bilo opazovati fenomen kako 600 neto postane 600 bruto in se čez pol leta vsi na to navadimo kot, da je najbolj normalna stvar. Vse primerjave z zamenjavami valut, cenami v trgovinah in podobnim so čisto slučajne.
nikhrast
29. 07. 2020 17.11
-1
Vedno gre za bruto, v Severni Ameriki nobeden ne omenja neto, nima smisla. Na koncu leta tako izpolniš davčno polo, našteješ vse prihodke, to so plače, pezziioni, dividende, rente, n pitnina..., potem tudi našteješ olajšave, tako končno dobiš neto. Neto plača na plačilnem listku tako ne pomeni veliko.
tantadruj1
13. 08. 2020 09.38
ja v bistvu bi bilo potrebno pogledati samo kupno moč. seveda v tej kupni moči ni samo "košarica" ampak tudi to da si pač zavarovan, da se ti pokojnina šteje, ... čeprav kot vidimo, tudi to kar gre v ta sklad ne zagotavlja da se ga ne bo pokradlo, uničilo, sesulo... tako da..
nikhrast
29. 07. 2020 15.37
-2
Pa saj je isto drugje po svetu, v Kanadi tudi. Zdravniki, denstisti... imajo manj dela, tako imajo manj pridodkov, nobeden pa ne dela za mesečno plačo, delajo za storitve. Moja dentistka mi je poslala kartico da jo naj priden obiskati da bi mi spucala zobe. No vidiš, biznis ji je padel. Vse te storitve pa tako plačuje javno zdravstvo ali pa dodatno zavarovanje.
Ofca1A
29. 07. 2020 15.06
+11
Kakorkoli že, tok radi kriziziramo čez slovensko, evropsko zdravstvo,....ampak mi smo še kar dobro tuki,...
mackon08
29. 07. 2020 14.36
+11
Spet se jočejo preplačanio zdravniki.
Janez Novak 13
29. 07. 2020 14.34
+11
Pri nas so tudi storitve, ki jih naredimo na napotnico (plača ZZZS in/ali dopolnilno zavarovanje) mnogo cenejše od enakih samoplačniško. En poseg pri urologu v javnem zdravstvu stane cca. 80 EUR (podatki na ZZZS), če bi šel isto reč opraviti samoplačniško pa pod 1.000,00 EUR ni šans. Že dolgo se pa ve za zdravila: enako zdravilo v lekarni za navadne smrtnike višja cena od tiste, ki jo plača zavarovalnica za enako zdravilo, ki ga dobimo na recept.
goldie_treasure
29. 07. 2020 14.28
+8
Dajte še kakšno sliko teh "polnih" bolnic, ne pa nekih izbranih fotografij fotogeničnih posameznikov.
InterReflectlons
29. 07. 2020 13.34
+23
V ZDA ni tako kot pri nas, da če hočeš dobiti 1000€ NETO, moraš dati državi zraven še skoraj 1000€ za prispevke. Tam je sistem "BRUTO na roke". Za pametne je to super, neznajdljivi pa ostanejo brez zdravstvenih storitev. Težava nastane za tiste brez zaposlitve. Ti si ne morejo plačati ničesar. V ZDA si torej ne smeš privoščiti izgube zaposlitve, ker potem ne bo denarja za zdravnika. V tem se ZDA razlikujejo od EU.
JohannDoe
29. 07. 2020 13.51
-4
To, da si ne moreš privoščiti izgube zaposlitve, je pa super podlaga za to, da se od tebe dobi več za manj. Kar je super za čist vse druge, razen za tebe.
JohannDoe
29. 07. 2020 16.10
-2
7 minusov, ki, kot ponavadi, ne znajo povedati s čim se ne strinjajo. Niti s čim se strinjajo. Cel vokabular tega volilnega telesa je zreduciran na en plusek ali minusek z miško. Na žalost... to je približno toliko, kot se od tebe fizično zahteva, da veljavno obkrožiš volilni listič.
supergigi
29. 07. 2020 13.15
+30
Naš zdravstveni sistem ni idealen. Daleč, daleč od tega. A je glede dostopnosti bistveno boljši kot ameriški. Kar vprašajte ljudi, ki so v ZDA zboleli, šli v bolnico, ker niso mogli plačati računa zdr.storitev so jim zasegli hišo in pristali na ulici. To je ameriški zdravsteni sistem.
JohannDoe
29. 07. 2020 13.57
-2
Po domače rečeno: v Ameriki te samega pošljejo ponoči po gozdu, polnem pasti in zveri. Če po kakem slučaju ne prideš na drugi strani ven cel in v enem kosu, ti rečejo, da je to pač tvoja krivda in problem. Pa pazil bi, pa to. Kdo si ne bi želel takega državnega servisa?
grumf
29. 07. 2020 12.57
+14
Zanimivo branje. Če pazljivo breremo lahko vidimo del zadev, ki nas čakajo v naslednjem letu (če ne že jeseni).
EkonomskaSvoboda
29. 07. 2020 12.52
+27
Ne vem sicer zakaj ta medij toliko opisuje ameriški sistem, ki na skoraj nobenem področju NI primerljiv niti z evropskih, kaj šele slovenskim. Raje bi naprimer bral članek o Danski ali Nemčiji. Ali pa Češki, ne vem. Tole nabijanje čez ameriški sistem (ki pač ima svoje prednosti in seveda tudi slabosti) je totalno brez veze. Nima dodane vrednosti.
Kaja34
29. 07. 2020 14.02
+2
Enako se tud sama sprašujem že nekaj dni, ko vidim skoraj vsakodnevno nek članek o ZDA, pa magari od onega kaj je že, Silverian al kva... Raje bi brala glede dogajanja v Evropi, morda pa potem kak krajši člančič glede ZDA - sicer pa, kdor želi, lahko itak take novice prebere na njihovih portalih...
JohannDoe
29. 07. 2020 14.07
+4
Tisti, ki prepisujejo, očitno spremljajo samo ameriške pogovorne oddaje in balkansko estrado, pa pol obveščanje temu primerno.
Zvezda3000
29. 07. 2020 12.51
+9
deep state dela svoje. cel svet za suznje
Kloven
29. 07. 2020 12.46
+5
Ni pene Stari, virus je tko Al tko samo prevara, itak pa bo to izginil spomlad brez večjih problemov... Je reku donny ja
EkonomskaSvoboda
29. 07. 2020 12.43
+18
Pri njih so šli v 100% privatni model. Tega v Evropi ni. Povečini imajo v zahodni Evropi temelj v javnem zdravstvu, kateremu kot dodatek (ne pa osnovo) štejejo tudi privatno zdravstvo. Tako je edino logično in očitno dolgoročno vzdržno. Kje smo mi?
deathbite
29. 07. 2020 12.36
+16
Nevrokirurg zasluži več kot 570.000 dolarjev letno, ortopedi okrog 500.000 dolarjev, splpšni zdravniki pa 20- 25.000 dolarjev mesečno. Res, da so to bruto zneski, od katerih morajo plačati tudi velike zneske za zavarovanje poklicne odgovornosti in 23% dajatev, vsekakor pa spadajo v najbogatejši sloj družbe.
Heretik1
29. 07. 2020 12.28
+5
Sami so si krivi!
deathbite
29. 07. 2020 12.39
+18
Niso. Politika kapitala. Zavarovalnice bogatijo na račun bolnikov in zdravnikov. Zraven pa še odvetniki, ki poberejo večino odškodnine, če dobijo tožbo zoper zdravnika.
Janez Novak 13
29. 07. 2020 14.35
+6
No pa malo pomislimo: katera od zavarovalnic je že propadla? Koliko bank je že propadlo. To vse pove, kdo je bolj požrešen...
User1421764
29. 07. 2020 12.23
+30
1.500 ameriskih gasilcev od WTC 11.9.01 se je dva mesca pozneje slo zdravit na Kubo....tolk o ZDA :);)
supergigi
29. 07. 2020 12.16
+18
Zdravstveno zavarovanje je v ZDA prekleto drago. To da imajo 54.000 eur na leto povprečne plače pa jaz ne verjamem. Večina ima plačo tam okoli 2500 eur/mesec in to bruto. Od tega zneska si morajo sami plačati pokojninsko in zdravstveno zavarovanje. Če bi imeli Američani dobre plače, ne bi volili Trumpa. Poleg tega imajo ameriške zavarovalnice tam na voljo tudi možnost, da nekoga sploh ne zavarujejo, kar je absolutno sprevrženo.
EUprostipadvprepad
29. 07. 2020 12.14
+22
Sem malce gledal cenik operacij onkraj luže. Operacija kakršno sem imel jaz pride pri nas 2000€, v ZDA 10.000 evrov, če pride do pooperativnih zapletov so lahko številke astronomske pa že osnova je nerazumljiva. Sedaj se ne čudim, da je ameriška bolnica, ki je pred meseci staknila pljučnico za katero se je potem ugotovilo, da je korona, prejela za zdravljenje račun v višini 30.000 evrov.
EkonomskaSvoboda
29. 07. 2020 12.45
+2
Tudi pri nas cene operacij niso ravno zastonj. Stvar je v temu, ker imamo solidarnostni sistem, pa tega niti ne opazimo. To je v redu. Do neke razumne meje. Zdravstveni prispevki so pri nas neomejeni. Ni kapice kot v Avstriji. Pa imajo v Avstriji po vseh merilih BOLJŠI zdravstveni sistem.
JohannDoe
29. 07. 2020 14.03
+0
Ko bodo pri nas naredili red pri nabavi zdravstvene opreme, ter iz razpisov odstranili razne lastnike Mladin in podobne prjatle, bo tudi precej več keša ostalo zdravstvu, recimo za oskrbo bolnikov ipd.
Geres
29. 07. 2020 14.10
+0
MitjaSr: zastonj se trudiš. Za mlade in sposobne pač to ni država za razvoj, pa lahko obračamo kolikor hočemo. Da ne bo dko mislil, da sem za ameriški sistem. Ne, ampak tudi slovenski ne. Kot praviš spodaj, neka sredina, neka varna svoboda. Kar imamo mi je pač totalizarizem, ampak ljudem rečeš reforma in skočijo vsi v luft in začnejo bluzit o ameriškem sistemu, ki ga ni nikjer v Evropi. Pa tudi našega sistema ni nikjer v Evropi... Na primer: nikjer v Evropi ti monopolna zavarovalnica ne določi, da eno leto po izbiri sploh ne smeš menjati zdravnika (kot da ga izbereš na natečaju) in obenem nimaš niti privat osebnih zdravnikov, da bi lahko zadevo rešil. Nikjer v Evropi ni države, ki nima niti ene privat bolnice, kamor bi lahko v sili vkorakl in rekel: me ne zanima, koliko stane, ugotovite, kaj je in rešite, kar se rešiti da. Tako da Amerika je en estrem, ampak naš totalitarni zdravstveni "raj", je pa drug.
JohannDoe
29. 07. 2020 16.15
-3
Kar mi imamo ni totalitarizem, ampak balkanska korupcija in kupčkanje. Na nek malo, ampak ne preveč, prefinjen, bolj srednjeevropski način.
equal18
29. 07. 2020 12.08
-22
Za vsakega "potrjenega" covid bolnika, bolnišnica dobi 10.000$...samo v info
Titanium
29. 07. 2020 12.13
+8
deathbite
29. 07. 2020 12.15
+10
Skozi nos ti z jemanjem brisa vnašajo bakterije in te čipirajo. Zemlja je ploščata.
fljfo
29. 07. 2020 12.29
+7
deathbite
29. 07. 2020 12.40
+7
trollolll
29. 07. 2020 12.44
+9
nessie je resnicna. gre za sosedovo kuziko in je cisto fajn.
felix59 drugič
29. 07. 2020 12.05
+10
Kakor so si postlali , tako bodo spali. Kdo jih je pa silil v takšen zdravstveni sistem.
deathbite
29. 07. 2020 12.15
+12