Tesla je tako kot njegov razvpiti soustanovitelj Elon Musk vedno zbujal izjemno raznolike odzive, podjetje ima strastne zagovornike in hude kritike. Slednji so svoj pesimističen pogled na prihodnost proizvajalca električnih avtomobilov, ki je nastal dobesedno iz nič in je redno zamujal pri uresničevanju napovedanih količin narejenih vozil, podkrepili s stavami na njegov skorajšnji propad. Še v začetku letošnjega leta je bila delnica Tesle na vrhu borznih špekulacij, imenovanih prodaja na prazno, ko si posredniki izposodijo delnice in jih prodajo naprej, ob tem pa računajo, da bo njihova cena padla, ko napoči čas, da jih vrnejo in bodo z nakupom po nižji ceni zaslužili. Januarja je bilo kar dvajset odstotkov vseh delnic podjetja del tovrstnih špekulacij.
Musk je takšno ravnanje jemal osebno, pred tremi leti je tovrstne špekulante označil za "tepce, ki nam želijo propad«, in trdil, da je njihovo razmišljanje ne samo napačno, ampak zanje prihaja "cunami bolečine". Imel je prav, njihova stava je bila ne samo draga, ampak do skrajnosti slaba, skoznjo so poniknile milijarde dolarjev, ko je vrednost delnice iz začetnih 20 dolarjev (17 evrov)najprej zrasla na 200 (173 evrov) v 2014, v začetku letošnjega poskočila na 800 (693 evrov) in sredi julija eksplodirala do 1.700 dolarjev (1.474 evrov). Celo sam Musk je v začetku maja tvitnil, da je cena previsoka, kar je povzročilo kratek izbruh panike in njihovo hitro prodajanje. A se je nato podvojila, tako da je bilo podjetje vredno več kot 300 milijard dolarjev (260 milijard evrov) in je izrinilo mogočno Toyoto s prvega mesta največ vrednega izdelovalca vozil.
Kult dveh taborov
Finančni analitik Ihor Dusaniwsky iz podjetja S3 Partners ugotavlja, da odnos do Tesle skoraj nima razumskih temeljev, "ne gre samo za finančno transakcijo, ampak skoraj za izbiro življenjskega sloga, ko se postaviš na eno ali drugo stran". Obe imata javne razprave in boje na družbenih medijih, podkastih in v poslovnem tisku. Za navdušence je Musk genialni vizionar, ki izdeluje izjemno privlačne in okolju prijazne avtomobile z eno najboljših tehnologij za avtonomno upravljanje. Poleg tega se prodajajo za med. Nasprotniki so prepričani, da je Musk prenapet prevarant, prodaja vozil temelji na državnih subvencijah, ki se bodo prej ali slej osušile, tehnologija avtopilota pa je ne samo nevarna, ampak "samomorilska".
Toda kritike še ne bodo ustavile sedanjega pohoda, če bo podjetje jutri uresničilo pričakovanja o še enem dobičkonosnem četrtletju, se bo uvrstilo v izjemno vplivni borzni indeks S&P 500, ki beleži utrip petsto velikih korporacij. Pozabljene bodo številne prelomljene napovedi in nedoseženi cilji, v ospredju je dejstvo, da je Tesla postal sinonim za najbolj prodajane ameriške prestižne avtomobile, družba pa je celotno avtomobilsko industrijo prisilila, da je precej hitreje od napovedi in načrtov skočila v cestno elektrifikacijo. Vrednost podjetja za več kot 60-krat presega povprečna pričakovanja analitikov o njegovih prihodkih v letošnjem letu. Kar bi moralo pomeniti, da Tesla ne bo samo dobičkonosen proizvajalec avtomobilov, ampak bo zavladal na trgu.
Napačni vatli
Aswath Damodaran, profesor financ na Univerzi New Yorka, ugotavlja, da vrednost delnice Tesle poganjajo ne povsem jasne tržne sile. "Ko se razpoloženje in zagon ujameta, ni pomembno, kakšne so novice ali kakšne so številke. Delnica bo ali kipela, če je razpoloženje pravo, ali povsem usahnila, če se bo sfižilo," pravi. Veliko ljudi je bilo dobro razpoloženih, zato se je cena od sredine marca do sredine julija početverila, kot da bi podjetje v tem času dodalo osem Ford Motorsov ali 27 Renaultov. Prodaja vozil je kljub pandemiji presegla pričakovanja, v letošnjem drugem četrtletju so jih kupcem dostavili več kot 90.000, čeprav je prodaja na letni ravni še vedno 30-krat manjša od Toyotine.
Zagovornikov ne skrbi, da je vrednost Tesle po tradicionalnih finančnih merilih prenapihnjena. Cathie Woods iz podjetja ARK Invest meni, da se analitiki motijo, ker uporabljajo vatle za avtomobilsko industrijo, namesto da bi Teslo jemali kot tehnološko podjetje, ki se ukvarja z avtonomnim upravljanjem, umetno inteligenco in baterijami. Po njenih ocenah lahko delnica poskoči celo do 7.000 dolarjev (6.071 evrov). K temu bi lahko deloma pripomogla prav uvrstitev v indeks S&P 500, saj bi delnico začeli kupovati tudi skladi, ki sledijo gibanju indeksa.
Toda glavno gonilo pričakovanj ostaja Musk, ki je na listi najbogatejših Zemljanov z dobrimi 70 milijardami dolarjev (60 milijard evrov) skočil na sedmo mesto in prehitel slovitega Warrena Buffeta in oba googlovca, Larryja Ellisona in Sergeyja Brina. Analiza podjetja Piper Sander je pokazala, da je usoda Tesle tesno povezana z milijarderjem, ki včasih s svojimi izbruhi na Twitterju krši pravila delniških trgov in povzroča nepotrebne stroške. Toda hkrati je omenjanje družbe na televiziji "razmeroma močno" povezano z višjo ceno delnice.
KOMENTARJI (25)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.