"Večina poginulih želv je bila, sodeč po njihovi teži (od 40 do 50 kilogramov), starih, bilo pa je tudi nekaj manjših, torej mladih želvic," je za Hino povedal gradbenik Vedran Petešić iz Salija, ki je na plaži naletel na poginule živali.
Po besedah direktorja javnega zavoda za varstvo narave Zadarske županije Damirja Perića natančno število poginulih želv sicer še ni znano. "Naši zaposleni so pod vodstvom strokovne vodje Morane Bačić takoj zjutraj odšli na teren. Po prvih podatkih gre za okoli ducat poginulih želv," je dejal.

Prav tako še ne morejo z gotovostjo trditi, kaj je razlog za pogin tolikšnega števila želv, menijo pa, da je za to najverjetneje kriv nevihten in orkanski jugo, ki zadnje dni piha ob Jadranu. Nič nenavadnega ni, da želve v takih vremenskih razmerah tudi poginejo.
"V zimskih mesecih se to žal pogosto dogaja. Želve prezimijo na morskem dnu, včasih pa jih poberejo tudi ribiške mreže. V tem napol prebujenem stanju lahko nato tudi udarijo ob obalo," je dejal Perić.
Trupla želv bodo zdaj prepeljali v pooblaščeno veterinarsko ambulanto Marina Mirčeta v Zadru, kjer jih bodo skrbno pregledali. Šele po obdukciji pa bodo vedeli za resnični vzrok za pogin želv.
Protokol za obveščanje in ukrepanje v primeru najdbe poginulih, bolnih ali poškodovanih strogo zavarovanih morskih živali je v veljavi že od leta 2010. Morske želve so priznane kot ena najbolj ogroženih skupin na svetu, vse vrste so uvrščene na rdeči seznam Mednarodne zveze za ohranjanje narave in naravnih virov (IUCN) in so pod strogim varstvom v vseh državah Evropske unije.
KOMENTARJI (14)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.