Sodnik John Coughenour, ki ga je na položaj imenoval konservativni predsednik Ronald Reagan, je v svoji odločitvi zapisal, da je ukaz Donalda Trumpa očitno neustaven, kar bi moralo biti jasno vsakemu pravniku. "Že več kot štiri desetletja sem sodnik in ne spomnim se primera, ki je bil bolj jasen od tega. Kje so bili pravniki, ko se je sprejemala odločitev o izvršnem ukazu? Ne vem kako lahko pravnik trdi, da je ukaz v skladu z ustavo," sodnikove besede navaja CNN.
Coughenour je uveljavljanje Trumpovega ukaza nemudoma blokiral v skladu s tožbo pravosodnega ministra države Washington Nicka Browna in še treh demokratskih držav, ki so se pridružili tožbi v Seattlu, ki je zahtevala blokado do konca postopka tožbe.
Donald Trump je namreč takoj po nastopu položaja sprejel številne ukrepe proti priseljevanju in med drugim podpisal ukaz o državljanstvu. Ameriška ustava določa, da je do državljanstva ZDA upravičen vsak, ki se rodi na ozemlju ZDA.
Ameriški predsednik trdi, da nosečnice iz tujih držav prihajajo v ZDA tik pred rojstvom, da njihov otrok dobi državljanstvo. To zatem izkoristijo, da tudi same z družino ostanejo v ZDA. Ukaz je podpisal, da bi ustavil takšne zlorabe, vendar pa večina ameriških pravnikov meni, da ukaz ne more veljati brez spremembe ustave.
Trumpova administracija je sicer podobne ukrepe sprejela tudi v času njegovega prvega mandata, ko so uvedli vizumska pravila, namenjena omejevanju t. i. porodnega turizma.
Vloženih je bilo še več podobnih tožb, Trump pa se bo najverjetneje pritoževal vse do vrhovnega sodišča ZDA, kjer imajo večino konservativni sodniki.
KOMENTARJI (32)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.