
"Slike kažejo skoraj podvojeno število plavajočih ograj za sesalce v pristanišču, znotraj katerih so zelo verjetno velike pliskavke," je sporočila britanska obveščevalna služba in dodala, da so delfini "verjetno namenjeni boju proti sovražnim potapljačem". Po oceni obveščevalcev v Londonu je Rusija namreč kite beluge in tjulnje za različne naloge že uporabljala v arktičnih vodah.
Najbolj slaven je primer beluge, ki se je aprila 2019 pojavila v morju pri norveškem mestu Hammerfest. Nosila je vprego, primerno za namestitev kamere, na njenih zaponkah pa je pisalo "Oprema Sankt Peterburg".

Pojavila so se ugibanja, da je kit namenjen za opazovalne naloge in nadzor. Norvežani so mu nadeli vzdevek Hvaldimir – 'hval' namreč v norveščini pomeni kit, 'dimir' pa namiguje na njegovo domnevno povezanost z Rusijo. Prejšnji mesec se je Hvaldimir pojavil pred švedsko obalo.
Rusko obrambno ministrstvo je leta 2016 v okviru poskusov za oživitev uporabe visoko inteligentnih kitov za vojaške naloge iz sovjetskih časov skušalo kupiti pet delfinov, navaja AFP. Ameriška mornarica je medtem leta 2003 v okviru operacije Enduring Freedom za iskanje in označevanje predmetov pod vodo uporabila morske leve in delfine.
Od začetka vojne v Ukrajini smo sicer že večkrat poročali, da ta pomembno vpliva tudi na morski živalski svet. Zaradi vojaških operacij, ki že več kot eno leto potekajo v v vodah Črnega morja, je poginilo več deset tisoč kitov in delfinov. Situacija je kritična, izpostavljajo raziskovalci, saj delfinom v regiji grozi izumrtje.
V treh mesecih opazovanja so namreč raziskovalci na obalah našteli približno 2500 poginulih delfinov in kitov. A ker velika večina trupel morskih sesalcev potone, raziskovalci ocenjujejo, da je v treh mesecih pomrlo med 37.500 in 48.000 teh morskih živali.