Novica Antić, ki naj bi bil srbski agent, se je sestajal z več evropskimi poslanci, med njimi z nemško poslanko Zelenih Violo von Cramon-Taubadel, italijansko poslanko Socialistov in demokratov Alessandro Moretti in slovaškim poslancem konservativne skupine Evropske ljudske stranke Vladimirjem Bilcikom. V poročilu, ki ga je objavil Politico sicer nič ne kaže na to, da bi se trije poslanci zavedli Antićevih povezav s FSB-jem.
Antić, predsednik srbskega vojaškega sindikata, se je srečeval tudi s predstavniki sindikatov EUROMIL in EPSU, ki zastopata pripadnike oboroženih sil in zaposlene v javnih službah v Evropski uniji. "Delegacija Antićevega sindikata je bila oktobra v Bruslju, kjer se je sestala z več evropskimi poslanci in vsi so bili transparentni. Edina tema so bile sindikalne pravice," je poročilo komentiral uradnik sindikata EPSU.
Družba EUROMIL se je sicer bolj ostro odzvala na te obtožbe, poroča Politico in zavrnili morebitne povezave z ruskimi oblastmi. Predsednik EUROMIL Emmanuel Jacob je celo dejal, da bi lahko organizacija "sprejela kratkoročni ukrep" in Srbiji začasno odvzela status opazovalke, dokler se ne vse to ne razjasni.
Antić namreč tesno sodeluje z delavcem FSB-ja Vjačeslavom Kalininom, ruskim državljanom in tudi glavnim urednikom medijske spletne strani Veteran News, specializirane za novice za veterane oboroženih sil. Vendar, kot je navedeno na tej spletni strani, je Veteran News "informacijski partner" FSB-ja in ruskega ministrstva za obrambo ter drugih vej varnostnih si. Politico je za komentar zaprosil tudi Kalinina a mu ta ni odgovoril. Sicer je pa Kalinin Antića povabil v Rusijo že med letoma 2019 in 2020, kjer sta se sestala z visokimi ruskimi vojaškimi uradniki. Sprva naj bi se osredotočila le na vprašanje kako vplivati na srbsko civilno družbo, nato pa sta svoj fokus razširila še na evropske sindikalne in veteranske organizacije, kot je razvidno iz poročila pa so bili zadnja tarča poslanci Evropskega parlamenta.
Poročilo sicer predvsem izpostavlja Antićeva dejanja, vendar je navedeno, da je Kalinin novačil tudi druge ljudi, vendar niso navedli koliko in v katerih državah. Smiselno je, da eden izmed agentov prihaja iz Srbije, saj Rusija to državo uporablja kot odskočno desko za operacije, katerih namen je oslabiti proevropska stališča v Evropski uniji, ki je od začetka ruske invazije odločna podpornica Ukrajine. Antić pa je lepo izkoristil svojo vlogo vodje vojaškega sindikata in večkrat tudi kritiziral srbskega predsednika Aleksandra Vučića in visoke predstavnike oboroženih sil. "Izkoristili so vsako priložnost za promocijo ruske propagande," piše v poročilu.
Antić, odkrit kritik srbskih oboroženih sil, se je večkrat znašel v navzkrižju s političnim vodstvom države, v zadnjih petih letih pa je bil celo dvakrat odpuščen iz srbske vojske. Trenutno se Antić nahaja v priporu zaradi neznanih obtožb, predvideva pa se, da zaradi svojega sindikalnega dela in nenehnih kritik na račun vlade, poročajo srbski mediji.
Novica, da je Antić povsem preprosto deloval kot tuj agent v samem osrčju Evropske unije, parlamentu, še bolj poudarja ranljivost tega evropskega organa. V začetku meseca je Politico denimo prav tako razkril, da je bilo na dveh telefonih poslancev Evropskega parlamenta, med njimi tudi nekdanje francoske ministrice Nathalie Loiseau, najdena vohunska programska oprema.
KOMENTARJI (117)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.