Tujina

Ameriškega znanstvenika iz jame v Turčiji rešujejo tudi hrvaški reševalci

Konya, 07. 09. 2023 14.58 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min

40-letni ameriški speleolog Mark Dickey je med raziskovanjem jamskega sistema Morca na jugu Turčije v nedeljo zbolel in začel bruhati kri. Njegova ekipa ga je iz globine 1120 metrov uspela spraviti do bivaka na 1040 metrih, dan pozneje se je do njega spustila zdravnica. Njegovo stanje je stabilno, a izvleči ga bodo morali z nosili. Stekla je obsežna reševalna akcija, pri kateri sodeluje tudi 22 hrvaških reševalcev.

Marka Dickeyja bo iz jame rešila mednarodna ekipa izkušenih jamarskih reševalcev. Kot poroča hrvaški portal 24sata, bi reševanje, ki bo zelo zahtevno, lahko trajalo tudi 10 dni. Danes, po krajšem počitku v baznem taboru, so se reševalci iz Turčije, Madžarske, Bolgarije, Poljske in Hrvaške dogovorili o podrobnostih načrta. 

V Turčijo je med drugim odhitelo tudi 22 članov Hrvaške gorske reševalne službe (HGSS), ki so v Konyo prispeli sinoči. Ekipa 14 reševalcev se je z najnujnejšo jamarsko opremo takoj odpravila proti baznemu taboru, kamor je prispela okoli polnoči. Preostali del ekipe do nadaljnjega ostaja v Konyi, kjer čaka na preostalo tehnično opremo, ki bi morala prispeti zjutraj s tovornim letalom, a je obtičala v Istanbulu na carinski kontroli. HGSS si v sodelovanju s hrvaškim veleposlaništvom prizadeva, da bi za reševanje ponesrečenca izjemno pomembna oprema prispela čim prej, najpozneje v petek, so sporočili.

"Danes bosta v jamo vstopila dva naša reševalca z nalogo vzpostavitve komunikacijske naprave Cave-Link od bivaka do baznega tabora. V nadaljevanju bodo bolgarski kolegi ponovno tehnično opremili jamo na globini od 700 do 900 metrov. Prav tako rešujejo težave z dostavo pitne vode in komunikacijo prek mobilnih in satelitskih naprav zaradi zelo slabega signala," so zapisali pri HGSS in poudarili, da je v tem trenutku najbolj pomembno, da je stanje poškodovanega jamarja stabilno.

Za ogled potrebujemo tvojo privolitev za vstavljanje vsebin družbenih omrežij in tretjih ponudnikov.

Kot je za 24sata povedal predsednik Evropskega združenja jamarskih reševalcev (ECRA) Dinko Novosel, so jamarji takoj, ko je njihov kolega zbolel, poslali dva klica na pomoč. Prvi je bil namenjen lokalnim oblastem v Turčiji, nato so poklicali še ECRA. V ponedeljek je tja prispela ekipa iz Madžarske, ki je pripeljala zdravnico, do danes je pomoč prišla še iz treh držav. 

Dickey je sicer izkušen član jamarske in reševalne službe. Bil je eden vodilnih jamarjev, ki so poskušali doseči dno trenutno tretje najgloblje jame v Turčiji. Glede na zahtevnost, morfologijo in globino jame je omenjena jamarska reševalna akcija izjemno zahtevna. O tem priča tudi podatek, da sam spust od vhoda do bivaka na globini 1040 metrov, kjer se nahaja Dickey, traja 10 ur. V idealnih razmerah in pri polni moči pa jamarji potrebujejo do 15 ur za vrnitev.

Za ogled potrebujemo tvojo privolitev za vstavljanje vsebin družbenih omrežij in tretjih ponudnikov.
UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (4)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

flojdi
07. 09. 2023 19.08
+1
Drzim pesti da bo vse v redu.
PREDSIGNAL69
07. 09. 2023 17.11
+7
Kako pa je s slovensko jamarko, ki so jo po zapletenem postopku rešili slovenski jamarski reševalci? Zadnja novica, ki je bila vzpodbudna, je bila da se je zbudila iz kome, potem se o njej ni več pisalo.
dražek85
07. 09. 2023 16.32
+3
Kaj bi vi brez Hrvatov in kopiranja njihovih medijev. Se vidi, da je problem neznanje nobenega tujega jezika preostalih 3 sosedov. Haha
Definbahija
07. 09. 2023 16.28
+0
Dobro da vemo da so Hrvati zravn.