
"Fedsi, pojdite domov!" vsak večer doni iz naraščajoče množice v Portlandu, soočenje med protestniki in zveznimi agenti ("Fedsi") pa je vse bolj razgreto in vse bolj nasilno. Protesti proti rasizmu in policijskemu nasilju so konec junija potekali po vsem Portlandu in bili večinoma miroljubni. Ukaz Donalda Trumpa, da je treba zvezno lastnino zaščititi pred vandalizmom, pa je 4. julija v mesto prinesel na novo sestavljeno zvezno enoto za posredovanje in sprožil jezen odziv protestnikov, ki so se začeli zbirati okoli zveznega sodišča. Analiza New Yorka Timesa je pokazala, da se pripadniki zveznih enot, ki niso izurjeni za posredovanje proti množici v urbanem okolju, pogosto odzivajo s pretirano silo, ki samo še poslabša razmere.
"To je nezaslišano pretiravanje zveznih agentov. To ni strategija za umirjanje razmer, to je povsem urbano vojskovanje," je bil razburjen Ted Wheeler, župan največjega mesta v Oregonu, ko je bil tudi sam deležen terapije s solzilnim plinom. Skupaj s kolegi iz še šestih ameriških mest – Chicaga, Seattla, Albuquerqueja, Washingtona in Kansas Cityja – so včeraj na kongres naslovili pismo, v katerem so zakonodajalce pozvali, naj s posebnim zakonom preprečijo nameščanje zveznih enot brez privoljenja lokalnih oblasti. Bela hiša pa se ne pusti motiti in je v Portland napotila dodatne agente. Hkrati še bolj poudarja uporabo vojaške strategije strahu in groze, ko skušajo z nenadnimi vpadi prevladujoče sile zatreti voljo nasprotnika do upiranja.
Vojaški strategi, ki so razvili doktrino, so kot njen prvi pogoj postavili "skoraj absolutno razumevanje nasprotnika in okolja". Toda po besedah zgodovinarke Patty Limerick je Trump izbral napačno regijo za prikaz svoje odločnosti, saj je ameriški zahod znan po svojem nasprotovanju zveznim oblastem, kar velja za oba politična pola. "Predsednik bi lahko imel svetovalca, a ga ni imel, ki bi mu lahko dejal 'ta reč s pošiljanje zveznih agentov v zahodno mesto – jaz ne bi naredil tega'," razmišlja Limerickova. Portland je včeraj tako začel svojo 61. zaporedno noč protestov, ki jim ni videti konca.
Presenetljiva podpora z desne
V mesto so prišli tudi "bugalu fantje", pripadniki skrajno desnega gibanja, ki se pripravlja na drugo državljansko vojno proti zvezni vladi in levičarskim politikom. Njihova neuradna uniforma so havajske srajce, gibanje pa je precej raznoliko, saj sega od protivladnih libertarcev do neonacistov. Skupina v Portlandu je trdila, da niso rasisti in da so prišli podpret protestnike. "Množica je mogočna, zagotovo je veliko jeznih ljudi," je lokalnemu poročevalcu Sergiu Olmosu dejal eden od njih. Oregon je sicer zvezna država, ki je nastala kot območje samo za belce in je bila dolgo prežeta z rasizmom, vodili pa so jo člani kukluksklana. Toda progresivni in skoraj povsem beli Portland se je z vso silo uprl nasilju policije, čeprav "vidiš več napisov Življenja temnopoltih so pomembna kot pa temnopoltih," kot je dejal eden od protestnikov.
Tudi desničarji na severozahodu ZDA že leta protestirajo proti "tiraniji zveznih oblasti", pred štirimi leti je skupina zavzela upravo nacionalnega zavetišča za divje živali Malheur in med drugim zahtevala, da zvezno ozemlje preide v zasebno last. Vodja takratne okupacije Ammon Bundy je še en presenetljiv podpornik liberalnega upora v Portlandu. "Če mislite, da je gibanje Življenja temnopoltih so pomembna bolj nevarno od policije, imate težave z razumom," je dejal. Svojim podpornikom na družbenem omrežju Facebook pa sporočil, da so se zvezne policijske sile razrasle v ogromno birokracijo, ki ji je treba odvzeti denar.
Nadzor preko denarnice
Portlandsko bojišče podobne sklepe sproža tudi na levici, pri čemer se ozirajo k ministrstvu za domovinsko varnost (DHS), mogočni tvorbi, ki je pod skupno streho združila 22 zveznih agencij in zaposluje okoli 60.000 ljudi. Ministrstvo je nastalo kot odgovor na teroristične grožnje po napadu 11. septembra 2001, publicistko Masho Gessen, ki je odraščala v Sovjetski zvezi, pa nekoliko spominja na Komite državne varnosti, razvpito KGB, ki je imela lovke v vseh porah družbe. DHS je po njenih besedah nastal iz strahu, taktika agentov pa je ustvariti enako količino strahu v ljudeh, ki jih vidi kot sovražnike. "Tajna policija je vedno stroj za ustvarjanje strahu," pravi Gessenova.

Ministrstvo ima po besedah Jonathana Blitzerja iz časnika Newyorker na voljo zelo veliko sredstev in široka pooblastila, pri čemer so ga z vrsto kadrovskih menjav v zadnjih štirih letih preobrazili v orodje za Trumpova volilna prizadevanja. Ključno vlogo naj bi imel predsednikov svetovalec Stephen Miller, ki je na ključne položaje postavil skrbno izbrane lojaliste, s čimer skuša preprečiti, da bi znotraj DHS prišlo do upora proti sporni politiki vlade. Hkrati vrsto najbolj vodilnih mest zasedajo začasni vršilci dolžnosti, ki jih je Bela hiša imenovala brez potrditve v senatu, zgornjem domu kongresa.
Ministrstvo je v času Trumpa še utrdilo mentaliteto "mi proti vsem", znotraj njega pa imajo nekatere agencije, kot je te dni razvpiti CBP (carine in zaščita mej), privilegiran položaj, druge, kot je služba za državljanstvo in priseljevanje (USCIS), ki skrbi za legalno priseljevanje v ZDA, pa je tik pred tem da zaradi zastoja ob pandemiji odpusti tri četrtine zaposlenih. Lansko poletje so demokrati v kongresu 4,6 milijarde dolarjev (4 milijarde evrov) proračuna ministrstva namenili za humanitarno delovanje, kot so zdravstvena oskrba in hrana za pripornike v obmejnih centrih. Toda v DHS so denar preusmerili v CBP, kjer so z njim kupili hrano za službene pse, motorna kolesa in ladje.
Sedaj demokrati v kongresu razmišljajo, kako bi DHS finančno pristrigli krila. "Portland je spremenil stvari. Sedanja vlada je imenovala toliko klečeplazcev in nesposobnežev na položaje z močjo, da jih ne moremo nadzorovati na običajen način ali na ustaven način," ugotavlja Veronica Escobar, demokratska poslanka iz El Pasa v Teksasu. Zato je po njenih besedah pri sprejemanju letošnjega proračuna za ministrstvo, ki poteka ta teden, "treba upoštevati tudi zadnje novice".
KOMENTARJI (57)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.