Obe točki ustavne obtožbe sta bili potrjeni v predstavniškem domu kongresa decembra lani, zadevata pa Trumpovo izsiljevanje Ukrajine z zadrževanjem kongresno potrjene vojaške pomoči, dokler se ne razglasi preiskava – med drugim demokratskega predsedniškega kandidata Josepha Bidna.
Trump je pomoč sicer sprostil septembra, ko so ga pri tem ujeli. Obtožen je tudi, da je potem oviral kongresno preiskavo teh dejanj s prepovedjo pričanj državnim uslužbencem in zavračanjem predaje zahtevanih dokumentov.
Trumpovi podporniki so prepričani, da gre za lov na čarovnice, potem ko demokratom, še vedno razočaranim zaradi razpleta volitev, na katerih je zmagal Trump, Hillary Clinton pa izgubila, kljub obsežni preiskavi Trumpa ni uspelo spodnesti z očitki o povezavah z Rusijo in ruskim vmešavanjem v volitve. Tudi več analitikov meni, da ima obtožnica precej trhle noge in dvomijo, da bo postopek učinkovito orodje demokratov, ki želijo po novih predsedniških volitvah znova prevzeti nadzor nad Belo hišo, za zdaj pa imajo precejšnje težave z iskanjem Trumpovega protikandidata in se v lastnih vrstah otepajo očitkov, da je po prvih izločanjih v igri ostalo "premalo raznolikih kandidatov" – torej temnopoltih ali pripadnikov drugih manjšin.
Postopek proti Trumpu sicer poteka, kot je bilo pričakovano – besedne opazke ene in druge strani letijo vsepovprek. Predvsem pa je vse skupaj dolgotrajno. Skoraj trinajst ur so porabili za debato in glasovanja o demokratskih amandmajih - vseh enajst je bilo nato zavrnjenih. Demokrati so v senatu najprej predlagali izdajo poziva Beli hiši za vse dokumente, ki jih ni hotela predati preiskovalcem predstavniškega doma. Ta predlog je bil v 100-članskem senatu zavrnjen s 53 republikanskimi glasovi proti. Nato so predlagali izdajo podobnega poziva State Departmentu in tudi ta predlog je pogorel z izidom 53 proti 47. Sledil predlog za izdajo poziva za dokumente Uradu za upravo in proračun Bele hiše, ki je po Trumpovem ukazu zadrževal izplačilo pomoči Ukrajini. Tudi ta predlog je doživel enako usodo - kot tudi vsi, ki so mu sledili.
Na koncu je bilo predlogov "le" enajst, čeprav se je sprva govorilo, da jih ima vodja demokratske manjšine Chuck Schummer, v rokavu skupaj kar 50.
Po trinajstih urah dela so nato le končali z delom in sprejeli pravila sojenja z rezultatom 53 glasov za, 47 proti.
Vlogo tožilcev sicer v postopku prevzemajo tako imenovani upravitelji ustavne obtožbe, to so izbrani člani predstavniškega doma kongresa, ki je potrdil ustavno obtožbo. Trumpa zagovarja skupina, sestavljena iz njegovih zasebnih odvetnikov, odvetnika Bele hiše in nekaj znanih obrazov, kot je Alan Dershowitz, ki je med drugim sodeloval pri obrambi neslavnega O. J. Simpsona in je bil nekoč demokrat.
Upravitelje ustavne obtožbe vodi predsednik odbora za obveščanje v predstavniškem domu demokrat iz Kalifornije Adam Schiff, ki je med razpravami ponavljal, da je predsednik zagrešil ustavne prekrške, ki upravičujejo impeachment. Trdil je, da je dokazov za obsodbo že dovolj, vendar so potrebne dodatne priče, da se pokažejo vse razsežnosti Trumpovih dejanj.
Glavni pravnik Bele hiše Pat Cipollone je zagotovil, da ni nobene osnove za ustavno obtožbo, demokrati niso niti blizu potrebnih ustavnih standardov, senat pa mora predsednika oprostiti, ker ni storil ničesar narobe.
"Ukrasti hočejo dvojne volitve," je dejal in nato v nasprotju z dejstvi, kar za pravnika ni lepo, obtožil demokrate, da republikancem v predstavniškem domu niso dovolili dostopa na zaslišanja prič. Ne le da jim je bil dostop omogočen, priče so lahko tudi zasliševali, kar so nekateri počeli z veliko vnemo.
"Trumpov zagovor v senatu je poln retorike in proceduralnih tarnanj ter povsem brez legitimne obrambe postopkov. Raje govori o vsem mogočem drugem, samo o tem, kaj je dejansko storil, pa ne," trdijo demokratski upravitelji impeachmenta.
KOMENTARJI (55)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.